Krev jako lék: Co se s ní stane po odběru?

Češi si žádají osvětu v oblasti dárcovství krve. 82 % z nich si myslí, že zvýšit zájem o dárcovství krve pomůže lepší informovanost. Lidem chybí zejména představa, jak darovaná krev pomáhá. Krev odebraná dárcům je přitom základním zdrojem pro přípravu celé řady léčiv.

Například hemofilici a pacienti s dalšími poruchami srážlivosti krve, RhD negativní těhotné ženy či lidé nemocní leukemií by se bez nich neobešli. Výroba léků pro tyto pacienty si vyžaduje velké množství krevních zásob. Zajistit jejich dostupnost ale není vůbec snadné. 

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) proto pokračuje v kampani, jejímž cílem je přilákat na transfuzní oddělení zejména mladší dárce. Jedním z prostředků je právě zvyšování informovanosti. „Mezi lidmi panuje obecně rozšířený názor, že pokud jdou darovat krev, je určena jen k transfuzím,“ objasňuje Kateřina Pulkrábková z odboru externí komunikace VZP a dodává: „V podobě transfuzí je však podávána pouze část odebrané plné krve.“ 

Transfuze nejčastěji potřebují lidé po velkých úrazech (např. oběti autonehod) nebo pacienti se sníženou krvetvorbou způsobenou např. rakovinou nebo krevní chorobou.  Používají se také k úhradě krevních ztrát při chirurgických zákrocích (zejména při kardiovaskulárních a ortopedických operacích), ale i u ještě nenarozených dětí ohrožených nesnášenlivostí způsobenou rozdílností krevních skupin matky a dítěte. 

„Darovanou krev po odběru rozdělujeme na jednotlivé složky - červené krvinky, krevní destičky a plazmu, které mohou pomoci různým pacientům. Každý odběr krve je před použitím samozřejmě pečlivě testován. Před podáním transfuze pacientovi vybíráme nejvhodnější přípravek a jeho vhodnost testujeme předtransfuzním vyšetřením,“ vysvětluje MUDr. Vít Řeháček, předseda Společnosti pro transfuzní lékařství ČSL JEP, a dodává: „Doba použitelnosti vyrobených přípravků je různá, například krevní destičky je možné použít pouze 5 dní. Dobrá spolupráce transfuzních oddělení a dárců krve je proto velmi důležitá.“

 Jednotlivé složky krve lze darovat i odděleně. Specializované přístroje (separátory krve) odeberou jen požadovanou část krve a zbylé krevní složky navrátí dárci zpět. Pokud darujete plnou krev, oddělují se jednotlivé krevní složky pomocí speciálních odstředivek až po odběru. Oddělené složky a součásti se po odebrání nedostávají do kontaktu s vnějším prostředím, tedy ani se vzduchem. Tímto uzavřeným systémem zpracovávání krve je zaručena maximální bezpečnost pro budoucí příjemce.  

Z krve se vyrábějí i takzvané krevní deriváty určené hlavně pacientům se vzácnými nemocemi. „Například pro léčbu nesnášenlivosti způsobené RhD antigenem u RhD negativních matek a jejich ještě nenarozených dětí se používá anti-D globulin, který dokáže ve velkém množství případů životy těchto dětí zachránit,“ poukazuje na konkrétní příklad MUDr. Daniela Dušková z Fakultního transfuzního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Tento lék pomáhá regulovat tvorbu pro dítě nebezpečných protilátek v těle matky. Podobně jako řada jiných léčiv se vyrábí z lidské plazmy. 

Odběrných míst pro darování plné krve je v ČR téměř 80 - většina lidí je má do 10 kilometrůod svého bydliště. Pro kompletní přehled o fungování transfuzních oddělení spustila Všeobecná zdravotní pojišťovna praktickou mobilní aplikaci Daruj krev s VZP. Kromě aktuálního přehledu o stavu krevních zásob na jednotlivých pracovištích v ní nechybí ani přehled nemocí, které dárcovství přímo vylučují, či doporučení pro bezproblémové zotavení se po odběru krve. 

Mobilní aplikace Daruj krev s VZP je určena pro operační systémy iOS (iPhone, iPad) a Android a je zdarma ke stažení na AppStore a na portálu Google Play. Podrobnější informace o projektu Daruj krev s VZP naleznete na www.vzp.cz/daruj-krev nebo na www.facebook.com/darujkrevsvzp. 

Daruj krev s VZP je celostátní osvětový projekt, jehož cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o významu dobrovolného dárcovství krve. Nedílnou součástí kampaně je mobilní aplikace, díky které se dárci snadno a rychle dostanou ke kompletnímu přehledu všech 79 odběrných míst po celé České republice. Jejím hlavním přínosem je možnost zveřejňovat aktuální stav krevních zásob v jednotlivých transfuzních odděleních. Aplikace tedy slouží jako nástroj k přímé komunikaci mezi transfuzním oddělením a potenciálními dárci. Mobilní aplikace Daruj krev s VZP je zdarma ke stažení pro iPhony, iPady a telefony s Androidem. 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele John
  John (anonym)

  Tak fajn. Pokud tedy jen malá část krevních odběrů slouží k přímým transfúzím a velká část k výrobě léků, na nichž si farmaceutické firmy mastí kapsy, tak ať za odběry krve platí ! Vždyť po odběru je váš organismus oslabený, musíte se dát do kupy dobrou stravou, nákupem potravinových doplňků a sníženým režimem zátěže. To všechno vás něco stojí. Čas, energii i peníze. Zdá se vám ten požadavek finanční kompenzace divný? Přitom dáte zadarmo vzácnou a nenahraditelnou surovinu , na které spousta firem a lidí vydělává. Sedlák taky neorá, neseje, nesklízí – to vše za své peníze – aby pak obilí odvezl do mlýnů a pekáren a dal jim to tam zadarmo, aby mlýny a pekárny mohly vydělávat solidní prachy. Vždyť to obilí je taky ničím nenahraditelné – tak proč by to ten sedlák neměl dělat zadarmo? Dokonce by to měla být i jeho povinnost, ne? Mělo by se udělat víc kampaní a výzev, ať sedláci pracují zadarmo !!! …

  Zář 07, 2012
 • Obrázek uživatele !!
  !! (anonym)

  Přesně tak, jenom se ní kšeftuje a ten kdo ji daroval, akorát může platit a držet hubu a krok!

  Zář 07, 2012
 • Obrázek uživatele kočička
  kočička (anonym)

  nevíte,má-li vliv,když dává krev člověk,který má herpes virus a chlamydie?Souhlasí z názorem,že pojišťovna je hamižná a dárce zneužívá a krev prodává.Kšeftuje s lidským zdravím,pro své výdělky,hamba.

  Zář 09, 2012
 • Obrázek uživatele Linda
  Linda (anonym)

  Dlouho jsem trpěla alergiemi a nakonec i doktor mi doporučil výměnu polštáře. Koupila jsem proto tento a jsem spokojená. http://www.prikryvky-deky.cz/polstar-san-diego-1-1-kg-88

  Zář 09, 2012
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Jdi do prdele s tou reklamou, slůepice bláznivá!

  Zář 09, 2012
 • Obrázek uživatele Robinsonka
  Robinsonka (anonym)

  Projekt Všeobecné zdravotní pojišťovny Daruj krev s VZP se snaží přispět ke zvýšení povědomí veřejnosti o dárcovství krve a zároveň omladit dárcovskou základnu. I když je krev životně důležitou tekutinou a je vedle toho také nezbytným materiálem pro výroby speciálních léčiv, téměř 70 % obyvatel Česka se k dárcovství nehlásí. Více zde: http://www.vzp.cz/klienti/programy-prevence/daruj-krev-s-vzp

  Říj 23, 2012
 • Obrázek uživatele Neviditelná ruka trhu
  Neviditelná ruk... (anonym)

  Já musím platit u doktora, platit v nemocnici, platit za léky, platit, platit, platit... Tak proč bych měl nejcennější tekutinu darovat? Aby se napakovala Diag Human a pod.?

  Říj 23, 2012
 • Obrázek uživatele Robinsonka
  Robinsonka (anonym)

  Pár minut pro život s VZP a Kiss radiem VZP ČR a Radio Kiss společně s Pražskou fakultní nemocnicí Královské Vinohrady organizují již 7. ročník charitativního projektu Pár minut pro život. Projekt se zaměřuje na získání nových dárců krve. Zveme proto všechny prvodárce ve dnech 26. 8. až 30. 8. na transfúzní oddělení FNKV, kde vás uvítají Kisspatrolky a poděkují malým dárkem za podporu projektu Pár minut pro život. Projekt má za úkol pomoci krevnímu centru vypořádat se s ubývajícím počtem bezplatných dárců krve všech krevních skupin. Minulý rok přilákal 33 prvodárců a celkem do nemocnice zavítalo 371 dárců krve. Věříme, že letos se podaří tato čísla zase zvýšit. Další informace o tom, jak se na odběr připravit, najdete http://www.fnkv.cz/podminky-darcovstvi-krve.php; Projekt začíná v pondělí 26. srpna a potrvá do pátku 30. srpna na transfúzním oddělení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

  Srp 24, 2013
 • Obrázek uživatele Robinsonka
  Robinsonka (anonym)

  Pár minut pro život s VZP a...VZP uhradí ženám s nádorem prsu unikátní test, aby se vyhnuly zbytečné chemoterapii S převratnou novinkou pro své klientky, kterým lékaři zjistili rakovinu prsu v časném stadiu, přichází od začátku prosince VZP. Zcela nově bude hradit unikátní test Oncotype DX - ten pomáhá rozlišit mezi nemocnými, kterým chemoterapie může pomoci a naopak těmi, u kterých by chemoterapie znamenala jen zbytečnou zátěž organismu a riziko vedlejších účinků. Test Oncotype DX hradí VZP svým pojištěnkám jako jediná pojišťovna v České republice. Více info zde: http://www.trijednicky.cz/produkt-mesice/vzp-uhradi-zenam-s-nadorem-prsu-unikatni-test-aby-se-vyhnuly-zbytecne-chemoterapii?strana=1

  Pro 23, 2013
 • Obrázek uživatele !!!
  !!! (anonym)

  Víte proč ji musíte darovat? Aby s ní mohly kšeftovat a měli větší zisky! Jako Via human! A pak ještě žalují o náhradu ztráty! A neviditelná ruka trhu? Ta jen krade kde se dá! U nás snad už kradou i ručičky na kostelních hodinách!

  Pro 24, 2013
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Materiální statky jsou v ČR již kompletně rozkradeny, je tedy nutno okrádat obyčejné lidi. A ti ještě jak ovce při volbách tyto zloděje dobrovolně volí.

  Pro 24, 2013
 • Obrázek uživatele !!!
  !!! (anonym)

  Jó přesně, tak musejí ještě každého vysát aby ani krev v nich nezůstala.Stačí, když po smrti z vás vykradou všechny orgány i kosti a zbyde z vás jen kůže a to ještě nemusí být celá! A potom s tím vším ještě kšeftují! Fuj!

  Pro 25, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama