Křečové žíly trápí nejvíce v létě

V létě více než v jiných obdobích roku dovedou potrápit křečové žíly. Nohy bolí a otékají. Lékaři proto lidem s varixy zakazují opalování a vylehávání na slunci. Někteří pacienti musejí i ve vedrech nosit stahovací punčochy. Dlouhé cesty autem nebo letadlem jsou pro tyto lidi nevhodné.

"Varixy trápí až 30 procent lidí, tři čtvrtiny jsou ženy. Z 90 procent je to choroba zděděná. Prevence jí nezabrání, ale může nástup obtíží oddálit," řekl ČTK primář Ota Schütz.

Právě v době letní dovolené mají lidé čas na to, aby plnili jedno z nejdůležitějších preventivních opatření - tím je dostatek pohybu. Z letních sportů je vhodné plavání, turistika a cyklistika v nenáročném terénu. Jelikož nemocným nohám neprospívá zátěž, neměl by se člověk na túry vydávat s příliš těžkým batohem na zádech.

Úlevu po teplém dni přinášejí nohám večerní studené sprchy, případně skotské střiky, při nichž se střídá proud studené a příjemně teplé vody.

Ke vzniku křečových žil přispívají obezita, kouření, nedostatek pohybu, dlouhé sezení i stání a nedostatek vlákniny ve stravě. Odstranění těchto rizik pomáhá nemoc oddálit.

Život ohrožující komplikací je trombóza. Utržený chuchvalec krve, tromb, může ucpat životně důležitou cévu.

Podle serveru www.krecovezily.cz je vhodnou prevencí podpora svalové pumpy nohou. Člověk by se měl vyvarovat dlouhého stání a sezení a neměl by si při sezení dávat nohu přes nohu. Měl by cvičit speciální gymnastiku s nohama zdviženýma do výše. V lehu na zádech může například udělat svíčku, ohýbat prsty na nohou nebo napodobovat jízdu na kole.

Tabulka míry rizika:

lehké riziko každé déletrvající sezení nebo stání

střední riziko při splnění alespoň dvou faktorů
věk nad 40 let
kuřák-kuřačka
srdeční nebo dýchací potíže
křečové žíly
hormonální antikoncepce
hormonální substituce
nadváha

vysoké riziko prodělaná trombóza
noha v dlaze či ortéze
výskyt trombózy v rodině
nedávno prodělaná operace
zhoubný nádor

Zdroj:www.krecovezily.cz /ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Jana Grabiec
  Jana Grabiec (anonym)

  Dobrý den, doktorka mi řekla, že mám diabetickou nohu a tím mě vůbec nepotěšila. Bílé jogurty jím pravidelně, ovoce a zeleninu mám pravidelně také a častou chodím 5 kilometrů. Přesto od roku 2012 mám s pravou nohou problémy a každý rok jde noha do sádry a to i běžným pádem ze schodů. Nerozumím tomu jak mohu mít křehké kosti. Amputaci si vůbec nedovedu představit, ale bohužel mi doktorka řekla, že to je jediné řešení které mě může zachránit před smrtí. Bohužel rozhodněte se včas!

  Čer 14, 2017
 • Obrázek uživatele torimigaiku
  torimigaiku

  Léky na křečové žíly - http://hespac.com/varikozcz.htm

  Čer 02, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama