Reklama

Křečové žíly v létě

Pro nohy protkané křečovými žilami představuje léto velkou zátěž. V horku bolí a otékají. Lékaři proto lidem s varixy, ať viditelnými nebo vnitřními, zakazují opalování a vylehávání na slunci. Někteří pacienti musejí i ve vedrech nosit stahovací punčochy. Nezbytností je nezávadná obuv. Nevhodné jsou těsné střevíce s pásky a vysokým šněrováním.

"Varixy trápí až 30 procent lidí, tři čtvrtiny jsou ženy, řekl ČTK primář pražské kliniky jednodenní chirurgie Ota Schütz. Z 90 procent je to choroba zděděná. Žádná prevence jí nezabrání, může ale nástup obtíží oddálit, dodal.

"Léčba je nutná zhruba u třetiny postižených, v ostatních případech varixy představují spíše estetický problém," uvedla Martina Nováková z angiologické poradny Fakultní nemocnice Motol.

Podle lékařů dělá nohám dobře pohyb. Z letních sportů doporučují plavání, turistiku a cyklistiku v nenáročném terénu. Jelikož nemocným nohám neprospívá zátěž, neměl by se člověk na túry vydávat s příliš těžkým batohem na zádech.

Úlevu po teplém dni přinášejí nohám večerní studené sprchy, případně skotské střiky, při nichž se střídá proud studené a příjemně teplé vody.

Reklama

Podle Schütze nemají lidi se zděděnými vlohami moc šancí nemoci zabránit. Ženy by ale neměly brát kombinovanou hormonální antikoncepci, která rozvoj varixů urychluje.

Ke vzniku křečových žil přispívají podle Novákové obezita, kouření, nedostatek pohybu, dlouhé sezení i stání a nedostatek vlákniny ve stravě. Odstranění rizik brzdí rozvoj onemocnění.

Na změněné křečové žíle se často rozvíjí zánět. Na kůži se objeví teplý zarudlý bolestivý pruh. Neléčený zánět se může z povrchové žíly přenést do žíly hluboké a vznikající sraženiny mohou ohrozit pacienta na životě.

Naďa Myslivcová - ČTK

Přírodní přípravky proti křečovým varixům naleznete zde.

Reklama

Komentáře

Patricie Pelikánová (Út, 23. 8. 2005 - 19:08)
Mám křečáky již dlouho a jsem smířená s tím, že se jich už nezbavím. Ale od natíkání nohou a těžkých nohou mi odpomohly 2 věci: střídavé sprchy (studená x teplá voda) a přípravek VEREGIN z lékárny. Je podle mně nejlepší, protože má i rutin na zpevňování cév a celkově se mi zdá, že na mně zabírá nejlépe. Tak tu kombinace zkuste taky, třeba vám to pomůže taky.
Pavel (Pá, 8. 9. 2006 - 01:09)
Můžu potvrdit, že se žilní problémy v horku výrazně zhoršují. Ovšem nosit punčochy např. v letošním červenci - to je skoro nemožné. Tak do 25°C to ještě jde, aspoň na část dne, ale při vyšších teplotách je to hrůza.
Mně se nejvíce osvědčil dostatečný pohyb (pracuje svalová pumpa) a podpůrné léky. Jinak sedět hodiny v autě, v autobuse nebo v letadle je problém. Naštěstí při klimatizaci lze nosit punčochy.
Pavel (Ne, 28. 2. 2010 - 15:02)
Už uplynulo dost času od mého předchozího příspěvku. Stav mých žil je díky více méně důslednému nošení punčoch stabilizovaný. Problém s jejich nošením v létě ovšem zůstává stejný. Jedno zlepšení jsem, ale docílil. Inspirován různými články jsem vyzkoušel nosit k punčochám sukni a jde asi o nejpohodlnější oděv ke kompresním punčochám. U žen je sice problém s estetikou (kompresní punčochy i při výrazném zlepšení stále nepatří k nejestetičtějším), ale dlouhá a lehká letní sukně to napraví. U mužů je hlavní problém, že sukně není typický pánský oděv (aspoň u nás). Nosím ji hlavně v soukromí, kde to nevadí. Doporučuji vyzkoušet.
Reta - ze (So, 27. 11. 2010 - 22:11)
Poradím Vám, co mě pomohlo.
Hrst bílého kysaného zelí vyždímat, dát do gázy a přiložit do podkolenní jamky. Pokud "příliš táhne", na chvíli sundáme, ale jako obklad necháme 2 hodiny, možno přiložit na noc, zlepšení se dostaví okamžitě a po prvním obkladu se křečáky už jen lepší a bolí méně a méně... 3-5 dnů po sobě a je po křečácích...možno opakovat, dle potíží.
Je jedno ve kterých částech nohou jsou, zda nad kolenem, či v lýtku, je jedno, zda máte vnitřní, nebo vnější křečové žíly= funguje na obojí.
Před cca 20 lety jsem tyto obklady dělávala, téměř jsem nechodila a do dneška jsem je nemusela opakovat.
Napište, jakVám to pomohlo.

Lucie (Pá, 17. 12. 2010 - 22:12)
vyzkoušejte švýcarskou zdravotní obuv Kyboot
Martin (St, 19. 3. 2014 - 00:03)
Chtěl bych se zeptat na princip operace varixů např. laserem, vím, že dojde k natavení křečové žíly která se uzavře, ale není mi jasné kudma bude poté krev protékat zpátky k srdci?
kraska dokonala (So, 11. 2. 2017 - 22:02)
Krecaky jsou sexy,nic s nima nedelam
torimigaiku (Ne, 2. 6. 2019 - 06:06)
Léky na křečové žíly - http://hespac.com/varikozcz.htm
Reklama