Krátký spánek v poledne prospívá srdci

Ten, kdo v práci k polednímu klimbá, má od nynějška díky zjištění řeckých vědců dobrou omluvu: zdřímnutí si uprostřed dne údajně snižuje riziko vzniku srdečních chorob. Platí to prý zvlášť pro muže.

"Pro veřejnost je to jasný signál. Pokud si můžete dopřát siestu, neváhejte. Jestliže máte v kanceláři pohovku, použijte ji," řekl jeden z autorů studie Dimitrios Trikopulos.


On a jeho kolegové z Aténské univerzity vypracovali dosud největší studii o účincích krátkého spánku na zdraví. V rámci výzkumu, jehož výsledky byly dnes zveřejněny ve Spojených státech, sledovali po dobu průměrně šesti let 23.681 zdravých Řeků.


U osob, které si nejméně třikrát týdně zdřímly na půl hodiny, existovalo o 37 procent menší riziko, že zemřou na infarkt nebo další kardiovaskulární nemoci než u těch, které si krátký spánek odpustily.


Většině účastníků studie bylo přes 50 let. Blahodárný vliv "šlofíka" na srdce se prokázal především u mužů. U žen si tím vědci nejsou jisti, neboť během studie nezískali dostatek potřebných údajů.


Kladný účinek poledního spánku může být podle vědců dán omezením stresu, jehož příčinou bývá často právě zaměstnání. Proto je příznivý vliv poledního spánku menší u osob, které nejsou aktivní, například u důchodců.


Polední siesta je běžnou součástí dne především v zemích s teplým podnebím, například ve Středomoří. Má se za to, že k nižšímu výskytu srdečních chorob v těchto oblastech přispívá tamní kuchyně s množstvím zeleniny, ovoce, fazolí a olivového oleje. Svým výzkumem ale chtěli vědci z Aténské univerzity zjistit, zda i polední spánek hraje nějakou roli, což se podle nich prokázalo.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Magda
    Magda (anonym)

    Zajímavý článek :) Spánek je skutečně hodně důležitý a nedávno jsem četla článek, kde psali, že i poloha spánku dokáže ovlivnit jeho kvalitu i celkové zdraví člověka https://www.picaso-m.cz/zajimave-clanky/jak-poloha-spanku-ovlivnuje-vase-zdravi-/. Doporučuji přečíst :)

    Dub 11, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama