Reklama

Popraskané paty: Co s nimi a jak jim předcházet?

Prevence je alfou i omegou

Nejlepším řešením je samozřejmě pravidelná a důkladná péče o pokožku nohou. Návštěva pedikúry je příjemným a praktickým relaxačním rituálem, který si jednou měsíčně může dopřát každý. Pedikérka odstraní zhrublou kůži pat, upraví nehty a na závěr nohy uvolní masáží. Zastánci domácí péče se pak neobejdou bez nástroje na odstraňování suché kůže pat.

„Tato vrstva odumřelé kůže už není hydratována podkožím, a je proto suchá a často praská. To způsobuje bolestivé záděry a pálení chodidel tím, jak se nečistotami a prasklinami porušuje už zdravá kůže chodidel, která se nalézá těsně pod odumřelou vrstvou,“ vysvětluje pedikérka Andrea Poláčková. Problému lze ale velmi snadno předejít pravidelným odstraňováním této kůže.

Domácí pomocníci

Reklama

Rozšířeným pomocníkem jsou výrobky z pemzy a kovové seřezávače kůže. Pemza je pórovitá lehká hornina, která díky své struktuře umožňuje odřít ztvrdlou kůži chodidel. Je to nejběžnější a široce dostupný produkt, jeho nevýhodu ale je, že pokožku chodidel ponechává roztřepenou, a může se tak stát, že roztřepená kůže se zatrhá a způsobí záděry podobné těm okolo nehtů nebo v extrémních případech i záněty chodidel. Pemzu navíc není možné dokonale vyčistit, a tak se kousky odrolené kůže usazují v pórech pemzy a vytvářejí ideální prostředí pro množení bakterií.

Další variantou je seřezávač kůže, který pomocí žiletky odřezává celé plošky ztvrdlé kůže. Odstraňování seřezávačem kůže je metoda velmi efektivní, zamezuje třepení kůže, nicméně má i svá rizika. Podle odborníků kovovýnástrojč kůži vždy naruší a poraní, i když to nemusí být na první pohled patrné. Přesto se v řadě salonů s jeho použitím můžete stále setkat. Pro domácí použití je seřezávač naprosto nevhodný, v nezkušených rukou totiž může způsobit bolestivá poranění.

Nedostatky pemzy a kovu řeší pomocníci ze skla. Novinkou na poli péče o pokožku nohou jsou skleněné pilníky. Jejich speciální povrch je chráněn užitným vzorem a umožňuje odstranit ztvrdlou kůži pohodlně, bezbolestně a hygienicky. Sklo je navíc snadno omyvatelné, a tak je snadné pilník udržovat v dokonalé čistotě. Hrubší strana pilníku obrousí zatvrdlou pokožku po odmočení v teplé vodě, hladká strana pak uhladí povrch pat již suchých nohou a lze ji použít i jako pilník pro úpravu nehtů.

Po odstranění přebytečné kůže je třeba pokožku vyživit, hydratovat a zjemnit . To dokážou speciální krémy, kterých je v obchodech i lékárnách na výběr celá řada. Pro znásobení účinku je vhodné obléci si po namazání nohou teplé ponožky a nechat krém působit celou noc. „Již ráno po první aplikaci jsou výsledky jasně vidět,“ slibuje pedikérka Andrea Poláčková. „Je však důležité neusnout na vavřínech a věnovat se pokožce nohou pravidelně, i když nás zrovna netrápí žádné potíže. Jen dokonalá a každodenní péče je zárukou zdravých nohou bez popraskané kůže či kožních onemocnění,“ upozorňuje pedikérka.

Na mykózy raději s odborníkem

I přes sebedokonalejší péči se může stát, že pokožku na chodidlech postihne plísňové onemocnění neboli mykóza. Plísňové zárodky mohou číhat například ve veřejných bazénech, saunách, přenáší se i obuví. Stačí tedy, abyste si šli zaplavat nebo si na návštěvě půjčili přezůvky a mykóza může být najednou i vaším problémem. „Plíseň nohou způsobují houbovité organismy, tzv. dermatofyty. Vyskytují se ve svrchních vrstvách pokožky,“ vysvětluje Lenka Hronová ze společnosti Glasscare. Dermatofyty se pak šíří i například společným praním ponožek v jedné pračce nebo chůzí naboso po koberci. Plísňové onemocnění může být příčinou popraskaných pat. V tomto případě je nutno nasadit léčbu antimykotiky a v ideálním případě navštívit ordinaci podiatra nebo kožního lékaře.

Zdroj: Glasscare

Reklama

Komentáře

Luboš Morávka-… (Út, 1. 6. 2010 - 15:06)
Na extrémně stvrdlou kůži na patách se mi osvědčila vibrační bruska na odstranování starých nátěrů.Při opatrném používání lze od stranit stvrdlou kůži až tak, že kůže na patách je měkká a po ošetření vaselínou z příměsí měsíčku lékařského se dostaví značná úleva.Postup je tento. Při broušení je nutné dodržovat tyto zásady, Dbát na to,když v místě broušení stvrdlé kůže ucítíme teplo tak broušení přerušíme a brousíme na jiném místě.Broušení musí být vždy při suché pokožce. Na ústa by jsme měli dát respirátor aby chom nevdechovali prach a tím i škodlivé spory plísní.Smirkový papír musí být jemné konzistence.Přerostlé a zbytnělé nehty lze z opatrnosti též brousit,tam hraje hlavní úlohu cit a zručnost.S tímto výše jmenovaným problémem se mi daří k mé plné spokojenosti skvěle vypořádávat a paty a nehty mám v dobré kondici.Ještě jedno upozornění, brousit vždy venku.Práší se dost.Toto platí jen v tom případě že je enormní nárust silně zrohovatělé kůže na patách a ploskách nohou.Skušenost [email protected]
katka (Út, 1. 6. 2010 - 15:06)
Co tím chtěl Morávek říci,to vážně nechápu.
Miloš Kavický (St, 2. 6. 2010 - 09:06)
Problém rozpraskaných pat je uvnitř v člověku, v systému. Zdravě vypadající paty můžete mít i bez těch kosmetických potřeb. Jsou na nic, jenom na maskování, nic neřeší.
paty (St, 2. 6. 2010 - 10:06)
dobrá a osvědčený krém na KARITÉ mažu s ním paty a super!!!!!prodávají v mnoha vůních vyzkoušejte a nejen na paty...!!!
martin (St, 16. 6. 2010 - 18:06)
Na extrémně stvrdlou kůži...To funguje perfektně,používám delta brusku,s tou se dostanu i na ztvrdlou kůži na malíčku a dobře zabrousím i nehty.Dobré je i cigárko upnout do akuvrtačky a tak na 200 otáček brousit.Výsledek je překvapivý-výrobce by se mohli inspirovat!
František (So, 11. 12. 2010 - 14:12)
Problém rozpraskaných pat...v našem rodě je to záležitost generační, paty brousíme ručně poměrně hrubým brusným papírem, minimálně 1x týdně, každý den používáme mast, žádný lékař mi dosud nepomohl, rád bych věděl, jak to "zevnitř" ovlivnit
Pajoš (So, 11. 12. 2010 - 16:12)
Jo jo, já používám rozbrušovačku, pak to ještě přejedu hrubým šmirglpapírem, a patičky jsou jako nové.
adam (Po, 13. 12. 2010 - 01:12)
Na extrémně stvrdlou kůži...Stačí si dát nohy do teplá vody s obyčejným mýdlem (za 4,- až 7,-Kč) na 1/2 hodiny a kůže změkne tak, že jde odstranit třeba pemzou nebo i oškrábat nehty. Je třeba to dělat pravidelně a nenecht si silnou vrstvu. Pozor při prvním a několika dalšími odstraňováními ať to nepřeženete, bolely by vás paty při chůzi. Případné praskliny ošetřit nejlépe opakovaně lihem, můžete potom také použít Framykoin ale pak to chce nějaký flastr a než se zahojí vyměňovat často ponožky, nejlépe hladké bavlněné.
JP (Po, 13. 12. 2010 - 08:12)
Existuje holítko s výměnnou žiletkou na odmočenou kůži na patách.Je to bezpečné a účinné.Pak namazat vepřovým sádlem a do ponožek k tomu určených a navrch jen další ochranné,aby se nezamastila postel.Ráno se jen přezout.Nic není hned.Časem se to upraví a nebo takhle uvádět do přijatelného stavu.Nebýt lajdák.
TP (Po, 6. 6. 2011 - 16:06)
Problém rozpraskaných pat...Zajímalo by mě, proč se Miloš Kavický nevyjadřuje k problematice a vůbec nereaguje..?! Jistě by jeho zkušenosti každý z nás ocenil. Buď si z nás dělá legraci a nebo jen prázdně střílí do vzduchu... Škoda.

Husajn (So, 22. 2. 2014 - 18:02)
Problém rozpraskaných pat...Pokud tě někdo kopne rozpraskanou patou a pronikne ti do útrob, je problém zcela jistě uvnitř :D
Veronika (So, 29. 7. 2017 - 12:07)
Velice užitečné :) A já myslela, že nic jiného kromě tohoto: http://www.esmina.cz/nejlepsi-prirodni-pripravky-pro-zjemneni-pokozky-nohou/ už nenajdu :)
Reklama