Reklama

Kult opálených těl

William Shakespeare ve svých dílech vyzdvihoval porcelánově bílou pokožku žen jako znak vznešenosti a krásy. Kdoví, co by tomu spisovatel řekl, kdyby se dnes, v 21. století prošel po Miami Beach nebo po českém koupališti.

Trend díky omylu?
Opálená kůže je zkrátka „in“ a je to trend, který ani s léty nebledne. Za to, že se dnes miliony z nás cítí atraktivnější, když jsme „políbené sluncem“, víceméně vděčíme jediné ženě - Coco Chanel. Ve dvacátých letech minulého století se tato ikona módního průmyslu právě vracela z výletní plavby po Francouzské riviéře. Fanoušky tehdy šokovala úplně novou image - její kůže byla o odstín tmavší. Místo toho, aby Coco na veřejnosti přiznala, že to přehnala se sluněním na palubě jachty, svůj omyl rafinovaně přeměnila v úmysl a pronesla svůj pověstný výrok: „Žena jednoduše musí být opálená!“ Tato jednoduchá věta stačila k tomu, aby se z opalování stala trendy záležitost, které podlehly hollywoodské celebrity, následované obyčejnými ženami po celém světě.

Pozor na závislost
Kult opálených těl, který nám vládne, má však také odvrácenou stranu. V roce 2005 lékaři poprvé upozornili na novou poruchu, která vyvolává v člověku mylný pocit, že je jeho kůže bledší než ve skutečnosti, a zároveň probouzí nutkavou potřebu nadměrně se opalovat. Pro toto onemocnění byl vymyšlen snadno zapamatovatelný název „tanorexie“, závislost na opalování.
Před dvěma lety pak Amerikou otřásl skandál matky, která do solária brávala svoji pětiletou dcerku, prý aby s ní držela krok. Už jsme si zvykli, že bulvár je během léta tradičně plný odstrašujících příkladů hvězd opálených k nepoznání. Pomyslnou třešničkou na dortu v trendu nepřirozené vizáže je bizarní japonský trend „ganguro“. Mladé ženy, žijící v tokijské čtvrti Harajuku, nosí odbarvené vlasy, nepřehlédnutelné opálení a kontrastní oční linky, díky čemuž nechtěně připomínají medvídka mývala.

Už jediné spálení může být nebezpečné - pod vlivem UV paprsků mohou začít buňky mutovat a nakonec způsobit zhoubnou rakovinu kůže. Nebezpečné je spálení zejména v dětství a dospívání, neboť zvyšuje riziko rakoviny v dospělosti. „Jedním z významných rizikových faktorů pro vznik kožních nádorů je i tzv. kumulativní (celková celoživotní) dávka UV záření“, říká primářka dermatovenerologie z FN Motol, Alena Machovcová.

Při všech rizicích, ale není třeba zapomínat na to, že slunce je zdrojem života a vitality. Sluneční světlo zlepšuje náladu a upravuje pochody v našem těle. A pouze pomocí slunečního záření se vytváří vitamín D, který zajišťuje správné vstřebávání vápníku - a tedy i zdravý růst kostí, což je důležité zejména v dětství a dospívání.

Reklama

Bronzová a zdravá? Jde to
Zásadní je myslet na ochranu ještě dříve, než se oblečete do plavek. Opravdu nestačí opalovací přípravek natírat ve chvíli, kdy se uvelebíte na lehátku u bazénu. Jako optimální doba pro vstřebání přípravku a jeho správný účinek se uvádí 20 minutový interval před vystavením slunci. Při opakovaném koupání, pocení či utírání a tedy možném mechanickém odstranění přípravku je třeba nanést krém znovu. Pamatujte, že vysoce citlivá místa jako nos, rty, uši či pěšinka vlasů jsou paradoxně sluníčku vystavena nejvíce - potřebují tedy intenzivnější ochranu. V čase oběda, nejlépe ale mezi jedenáctou a patnáctou hodinou, si od slunce odpočiňte úplně. Relaxujte ve stínu nebo si dopřejte chvíli odpočinku na lůžku. To, že je kůže díky opalování snědá a hebká, je pouze krátkodobý efekt. Slunce totiž zanechává na našem těle nezanedbatelné stopy v podobě vrásek a dehydratované pokožky. Myslete proto do budoucna a používejte vždy vhodné prostředky sluneční ochrany s dostatečným ochranným faktorem. Nezapomínejte také ošetřit sluncem namáhanou kůži prostředky určenými pro péči po opalování.

Zdroj: Daylong

Reklama

Komentáře

Reklama