Reklama

Holení podpaží v kombinaci s deodorantem může být nebezpečné

Američtí odborníci si všimli při svém výzkumu zajímavé okolnosti. U pacientek postižených rakovinou prsu totiž objevili jisté souvislosti s holením podpaží a častou aplikací deodorantu.

Zjistili, že ty ženy, které se častěji podrobují módnímu diktátu hladkého podpaží bez zápachu a potu, častěji a v mladším věku mívají nádor v prsu. Studie je zatím zhodnocena jen na statistické úrovni, takže budou potřeba provést další testy, ale jistá propojenost byla prokázána.

"Může se ukázat, že kombinace těchto dvou faktorů může vyvolávat zdravotní komplikace," míní vedoucí výzkumného týmu doktor Kris McGrath.

Lékaři při svém výzkumu rozdělili 437 pacientek s rakovinou prsu do čtyř skupin, podle toho, jak často a zda vůbec si holí podpaží, a zda k tomu a jak často používají deodorant. Ve skupině, kde se objevily ženy, které si minimálně třikrát týdně holí podpaží a dvakrát týdně aplikují deodorant, se rakovina prsu vyskytla velmi záhy v nízkém věku. Doktor McGrath se tomu nediví, neboť vyholování podpaží a deodorant považují za samozřejmost hlavně mladší ročníky.

Ženy s nádorem v prsou v "čistotné" skupině, které se bez deodorantu a žiletky neobejdou, byly v průměru o patnáct let mladší než ty, co se neholí vůbec a nepoužívají deodorant, popřípadě používají jen jeden z obou kosmetických prostředků. Zatím není jasné, co zdraví porušuje. Podle odborníků by to mohl být hliník, který je součástí pěn na holení i deodorantů. A právě hliník by se přes namáhanou pokožku s oděrkami mohl dostávat do těla a tam působit komplikace.

Reklama

Zdroj: Plus

Reklama

Komentáře

Latka (Po, 26. 1. 2004 - 21:01)
jo migrena je zverstvo :)
Karel (Pá, 6. 2. 2004 - 13:02)
Vyzkoušjte přípravek VALOCEP. Beru ho již skoro 4 roky
a obtíže úplně zmizely. K dostání v každé větší lékárně
za cca 170 Kč na 2 měsíce. Trpěl jsem migrénou 25 let
a konečně mám absolutní pokoj.
Petra (St, 4. 2. 2004 - 10:02)
Skutečně 200Kč na balení 5 mg Zomigu ??? zatím jsem sehnala nejlevnější v Krčské za 199Kč/2,5 mg. Jednou za půl roku mi několik balíčků Zomigu zaplatí na základě posouzení revizního lékaře VZP bez doplatklu.
eva (Ne, 25. 1. 2004 - 12:01)
Migréna je nepříjemná věc, ale nemyslíte, že je dobré hledat příčinu!!! Co takhle "splašené hormony"!
eva (Ne, 25. 1. 2004 - 12:01)
Migréna je nepříjemná věc, ale nemyslíte, že je dobré hledat příčinu!!! Co takhle "splašené hormony"!
Hanka (Út, 27. 1. 2004 - 11:01)
Trápí mě migréna více jak 30 let.Mívám i dnes(skoro v padesáti) několikadenní migrény a to se je snažím ihned v počátku zastavit léky a pak dalšími a dalšími.Nejlépe mi zabere Zomig, ale je strašně drahý, takže ten až tak čtvrtý den. Proto každému radím, pokud trpíte na migrénu již v mládí snažte se ji u neurologa léčit, nečekejte, že odejde sama.Záchvat nemohu nijak ovlivnit, protože největší vliv má změna počasí. Takže nedejte se odradit, že jde "pouze" o migrenu a lečte ji zavčas.Zdraví Hanka.
Pája (Po, 26. 1. 2004 - 13:01)
naprosto nečekaně,hned napoprvé s oční aurou,takže mě náležitě vylekalo,jestli nemám nádor.O migrénách jsem příliš nevěděla.Nejsem hrdinka,takže jsem spěchala na neurologii.Po vyšetření jsem byla zpravena,že jde o migrénu.Jelikož ji mívám od té doby jen občas a dá se to vydržet (jen se nesmím předklánět a kašlat),žádné léky neužívám.Časem jsem zjistila,že se mi migréna spouští i ostrým světlem.Ale zatím je nejhorší jen 1. hodina s aurou.
Julia (St, 28. 1. 2004 - 14:01)
Ahoj Hanko, nech si predepsat 5 mg baleni misto 2.5 a pul si je. V lekarne v Praze Na bojisti maji suverenne nejnizsi doplatek {cca 200 kc baleni}, takze jeden prasek te prijde na asi 35 korun, coz neni tak strasne. Byly doby, kdy jsem vyplazla stovku a to jsme pak trpela jeste vic. Jestli zrovna nejsi ze Severni Moravy, urcite se vyplati nechat si toho predepsat vic a do te lekarny zajit. Mej se, J.
Katka (Po, 2. 2. 2004 - 08:02)
Pozor na antiperspiranty 23.01.2004


Rakovinou prsu onemocní přibližně každá osmá žena. Jednou z příčin vzniku rakoviny prsu je používání antiperspirantů. Většina výrobků pro osobní hygienu jsou tzv. antiperspiranty nebo deodoranty. Jděte domů a podívejte se na obal. Pokud je tam napsáno deodorant, mohlo by to být v pořádku, antiperspirant nikoli. Jak poznáte antiperspirant?


Kromě toho, že by slovo "antiperspirant" mělo být napsáno na obalu, což bohužel není vždy pravidlem, je hlavní složkou antiperspirantů "aluminium chlorohydrate" nebo něco tomu velmi podobného. Důležité je v tomto případě ono "aluminium". Jde o sloučeninu hliniku, jejímž úkolem je proniknout do pokožky a blokovat funkci potních žláz. Je-li na obalu výrobku pod nadpisem "složení" ("ingredients") napsáno cokoli jiného než "aluminium", jedná se s největší pravděpodobností o pouhý deodorant, který někdy voní, ale neblokuje přitom proces pocení. Důvody, proč mít z antiperspirantů obavy, jsou tyto: lidské tělo využívá několik oblastí, kudy vylučuje škodliviny (toxiny) - jamky na opačné straně kolen, za ušními boltci, v oblasti třísel a v podpaží. Škodliviny jsou tudy vylučovány ve formě potu neboli perspirace. Antiperspiranty, jak již jméno napovídá, pocení zabraňují.
Tím potlačují schopnost těla vylučovat v podpažnich jamkách přirozeným způsobem toxiny. Tyto toxiny ovšem magicky nezmizí. Když je tělo nemůže vyloučit pocením, ukládá je, a to do nejbližších lymfatických uzlin v oblasti podpaží. Jak známo, téměř všechny rakovinné nádory (tumory) v prsech se objevují ve vnějším horním kvadrantu prsu. Tedy přesně tam, kde se lymfatické uzliny nacházejí.
Další zajímavý moment. Muži jsou, jak známo, méně náchylní (nikoli však imunní) k rakovině prsu vyvolané použitím antiperspirantů. Důvodem je fakt, že muži si zpravidla nevyholují podpažní jamky a většina naneseného antiperspirantu tak ulpí na ochlupení a není přímo nanášena na kůži. Ženy, které aplikují antiperspirant přímo na čerstvě oholenou pokožku podpažních jamek (k čemuž je paradoxně mnozí výrobci přímo nabádají), zvyšují své riziko ještě víc. Holení totiž odstraňuje vrchní vrstvy staré pokožky a narušuje její povrch, čímž usnadňuje chemikáliím v oblasti podpaží rychlé pronikání do hlubin těla.
A teď si navíc uvědomte, že hliník a jeho sloučeniny jsou na seznamu látek podezřelých z napomáháni vzniku Alzheimerovy choroby.
Rakovina prsu se v poslední době stává až hrůzně častým (smrtelným) onemocněním. Jestliže si uvědomíme její příčiny, můžeme často zachraňovat životy.
A jak je to vlastně s perspiranty? Vylučování škodlivých látek probíhá na čtyřech úrovních - análním otvorem, močí, potem a dechem. Škodlivé látky se nám do těla dostávají potravou, dechem, nápoji a kůží. O značnou část škodlivých látek se stará velice složitý kanalizační systém těla, kterému se říká lymfatický systém. Jak vypadá tělo, kde tento systém funguje nesprávně, většina z nás ví - nateklé končetiny, zdravotní problémy, nádory atd. Jeden údajně výborný ostravský léčitel, který používá různé homeopatické tinktury, je aplikuje, hádejte kam - samozřejmě do podpažní jamky. Proč? Protože skutečně není rychlejší a účinnější cesty, jak dostat jakoukoli látku do těla, než právě podpažní jamkou. Tam je největší periferní síť lymfatického systému, která slouží k vylučováni i přijímání. Jistě znáte účinek hliníkových konví na čaj. Lidé postupně ztráceli paměť a se vzrůstajícím poškozením mozku se nakonec dopracovali k senilitě a jiným chorobám. A to byly dávky poměrně malé, byť přijímané perorálně (což je sice rychlejší, ale lépe se vylučuje).
Za měsíc tak spotřebujeme minimálně jeden zinkochlorhydrátový, v horším případě dokonce zinkozirkonový antiperspirant (bohužel častější případ).
Většinou se jedná o výrobky, které jsou v zemích svého původu zakázané, případně neprodejné. A je jich hodně!
Jak poznáte takový výrobek? Je levný a složení je na něm většinou napsané, navíc často v jazycích zemi bývalého východního bloku. Ženy jsou v obrovské nevýhodě, existuje pro ně značné množství nejrůznějších antiperspirantů, většina z nich je však právě na nebezpečném hliníkovém základu.
Je pravdou, že v dnešní době by se měl člověk zamyslet nejen nad tím, co jí, ale i nad tím, co aplikuje na své tělo a zejména do svých nejcitlivějších míst, kterými jsou podpažní jamky a třísla. A vzpomeňte si na miminka, jak citlivě reagují na nevhodnou kosmetiku právě v oblasti rozkroku a podpaží.
(Převzato z časopisu Rozhled, 4/2001 pod zn. (rem))
Magda (Út, 2. 3. 2004 - 10:03)
PROBOHA, COPAK SE TADY VŠICHNI ÚPLNĚ ZBLÁZNILI?

Vyberte si libovolnou nemoc, která postihuje všechny věkové skupiny a vzorek populace žen, které tato nemoc postihla. Zaručeně dojdete k závěru, že holení podpaží v kombinaci s deodorantem způsobuje prakticky všechny nemoci, které si jen vzpomenete. A víte proč? Protože při tom čtení nepoužíváte hlavu.
Prostě proto, že používámí deodorantů a vyholování podpaží, případně klína je módou převážně mezi mladými ženami. A ti vědci prostě jen vybrali skupinu nemocných žen (pouze nemocné). Logicky potom ty mladé si holily podpaží a používali deodorant. To přece o ničem nesvědčí.
A i kdyby v jejich skupině byly i ženy zdravé, o ničem to nesvědčí. Někde tady je podobný článek o barvách na vlasy, jež obsahují rakovinotvorné aromatické amidy (čemuž bych věřila daleko více).Může to potom jen znamenat, že ženy, které si holí podpaží a používají deodorant o sebe rády pečují i jinak, používají make-upy,líčí si oči, krémují se a třeba si i barví vlasy. Není náhodou více žen, které o sebe pečují a barví si vlasy, než žen, které si barví vlasy, ale jinak o sebe nepečují? Potom tu rakovinu může způsobit třeba jejich barva.Takže klídek.


Tak a teď přímo k tomu článku od Katky:
1)V podpaží je sice větší hustota potních žláz, než má zbytek těla, ale to neznamená, že ty škodliviny zbytek těla nezvládne vyloučit. podpaží má přece jen malou plochu.
2)Muži jsou méně náchylní k rakovině prsu prostě proto, že prsa nemají, resp. nemají prsní tukovou tkáň. Žena je také méně náchylná k rakovině prostaty, než muž, i když cosi jako zakrslou formu prostaty má. to spíš hledejte důvod v nošení podprsenky, která na ta prsa tlačí.
3)Alzheimerova choroba a způsob jejiho vzniku je zatím natolik neprozkoumanou záležitostí, že prakticky kteroukoli látku můžete podezřívat z jejího vzniku.Ale opravdu jenom podezřívat.
4)Není rychlejší a účinnější cesty, jak dostat látku do těla, než z kůže podpažní jamky? A co takhle perorálně,vdechnutím nebo injekcí? Kůže sama o sobě slouží přeci jako bariéra proti vstupu tzn. omezuje vstup cizorodých látek, které nejsou uzpůsobeny tomu, aby mohly nějak prostoupit(masti). Příjem zinku z čajové konve je přeci daleko horší,proto měl ty popsané účinky a už se z něj ty konve nevyrábějí.
5)Zajímalo by mě, v čem se liší zinkozirkonový od zinkochlorhydrátového a v čem je horší?Ten zirkon tam fakt nechápu,to je překlep, nebo co? Jinak podle zákona by každý výrobek s obalem větším, než něco v centimetrech čtverečních měl obsahovat český návod k použití a také složení. To bývá většinou v češtině nebo angličtině,což je u názvů chemických sloučenin dost podobné. Ale pokud to tam není, neměl by se takový výrobek u nás vůbec prodávat.
Šárka (St, 4. 2. 2004 - 21:02)
Tak hlavně že jsem si přesně z tohohle důvodu nekupovala antiperspirant, ale deodorant, a teď jsem se podívala na složení a je tam aluminium chlorhydrate... takže nazdar. A není to žádná neznámá značka... :o(
To je fakt neuvěřitelné, co všechno jsou výrobci to těch svých "skvělých" výrobků schopní narvat. Teď zase ještě přibyla "aféra" kolem konzervantu MDGN, ale to je "jenom" kontaktní alergen... A než se zjistí, že je zase něco jiného, čím to nahradí, špatné... ach jo.
Upřímně řečeno absolutně nechápu, proč vůbec testují ty svoje sajrajty na zvířatech, když je to úplně k ničemu.
Kde že se, prosím, prodává ta Weleda?
Olga (Čt, 5. 2. 2004 - 10:02)
Pepo, ale to už se přece koupat ani nemusíte. 1x týdně tu špínu prostě vezmete a stáhnete ji v kuse jako rukavici, ne? :-)
zuzka (Pá, 6. 2. 2004 - 11:02)
Teda fakt mě tenhle článek pěkně vyděsil-byla sem v drogerce a všechny antiperspirandy i deodoranty obsahovali aluminium-jen deodorant od Johnson and Johnson-snad je to pravda-pak sem narazila na stánek s přirodni kosmetikou kde maji tu zmiňovanou Weledu a i jine 100% přírodní věci-deodorant tam stoji asi 270,-Kč ale vzhledem ke kvalitě to je únosný-ten stánek je v Kotvě takže doporučuju-ono na tom asi fakt něco pravdy bude-což je neuvěřitelný-jak ty parchanti můžou takovy svinstvo prodávat!!! Sem ráda že jsem si o tom přečetla-protože antiperspirant používám opravdu dost často...
Vladana (Pá, 6. 2. 2004 - 13:02)
Tak jak to tedy je? Mezi deodorantem a antiperspirantem je rozdíl. Nejdříve se psalo,že je možná spojitost jen s antiperspitanty. A teď už i s deo?
Sarka (Pá, 6. 2. 2004 - 19:02)
Rozdíl je, antiperspirant blokuje pocení a deodorant jenom rozkládá to, co se vypotí, tak, aby to nebylo cítit. Jenomže jak jsem zjistila, tak výrobci si to označují jak chtějí. Jinak bych neměla v koupelně deodorant, který je vlastně antiperspirant.
Kacka (Po, 2. 2. 2004 - 19:02)
Neviděla bych to tak černě! Holit se asi většina z nás nepřestane, ale měli bychom začít používat deodoranty bez konzervantů a ne antiperspiranty. Nechci dělat reklamu, ale např. firma Weleda nabízí takový deodorant. Není tak účinný jako ty "nebezpečné", ale nám z něj lepší pocit.
Helča (Pá, 30. 1. 2004 - 23:01)
To je teda šok! Samozřejmě nechci zlehčovat vědecké výzkumy, ale přijde mi nesmyslné dávat do souvislosti rakovinu prsu a holení podpaží. Vždyď na tuto nemoc umíraly ženy už před sto lety, i ženy velice chudé, které žádné deodoranty a pěny vůbec neznaly. To bychom se za chvíli mohly bát umýt si podpaží sprchovým gelem nebo mýdlem, i v těchto přípravcích je spousta rozmanitých látek a chemikálií. Deodorant je v dnešní době naprostá nutnost, jen těžko si představím že bych se v parném létu a nebo i v zimě ráno vykoupala, a aniž bych použila nějaký alespoň krémový deodorant proti pocení, bych celý den pobíhala v práci a po nákupech, stokrát bych se zpotila, no to by byl asi příjemný závan:(. To že rakovina postihuje hodně mladých žen, to bych spíše viděla jako důsledek špatného životního prostředí, a nezdravého, uspěchaného životního stylu. A kdo přišel na to, že zhoubné látky se do prsu dostanou podpažím? Je sice k prsu nejblíž, ale nádor může zrovna tak vzniknout ze zplodin které dýcháme, z jídla a pití obsahujícího chemii, z kouření, znečištěného vzduchu a vody, může to být dědičná choroba, možností je spousta. Zdá se mi prostě nepochopitelné, že když si jednou týdně nastříkám pěnu do podpaží, setřu chloupky a podpaží si opláchnu a namažu tělovým mlékem, že by to mělo nějak škodit mému zdraví. A co potom všechny ostatní přípravky - na hygienu, opalování, co záření z mobilů, mikrovlnek a počítačů? Bohužel všechny tyto věci dnes v malé nebo větší míře potřebujeme k životu. A pokud se žena cítí jistěji a kosmetika je jejím nezbytným pomocníkem, který jí i jejímu okolí ulehčí a zpříjemní spoustu věcí, proč ji zbytečně děsit?
Maca (So, 31. 1. 2004 - 12:01)
No tak to je opravdu desive!Ja si nedokazu predstavit to ze rano si date sprchu a neoholite se a nedate si deodorant?Ne.Pro mne je to jako pro nekoho dat si rano kavu bez ktere nemuze byt.V dnesni dobe je ale vse skodlyve i to ze dychame tak si potom mame vybrat co?
Pepa (Út, 3. 2. 2004 - 17:02)
Seš normální,každý ráno se koupat?A pak ještě večer,co?Kdo u vás platí vodu?U nás se koupeme 1* týdně a i tak platíme za vodu 13000,- ročně.
triple X (So, 31. 1. 2004 - 18:01)
ja vam to holky nechcu brat, ale slysel sem, ze zareni z televize zmensuje silikonove molekuly :-)
Ola (Čt, 2. 8. 2007 - 19:08)
Důležité je složení neměl by obsahovat aluminium chlorohydrate,ten brání potu z těla,antiperspirant ho obsahuje.
Katka (Po, 5. 5. 2008 - 14:05)
ja kupuju tenhle roll-on od Bosse http://parfemy.idarek.cz/parfemy/42-hugo-boss/38151-hugo-boss-boss-woman---roll-on-50-w.php , ktery je bez aluminia a jeste krasne voni.
Mika (St, 31. 12. 2014 - 16:12)
Deodoranty většinou hliník neobsahují, protože je to "vůně". Za to antiperspirant hliník většinou obsahuje, protože neslouží jen k vonění jako deodorant, ale také k omezení potivosti právě pomocí hliníku. Jaká je účinnost už je otázka druhá. Takže ve zmíněném výzkumu dané ženy spíš používaly antiperspirant, nikoliv deodorant.
Reklama