Konstituce a náchylnost

Často slýchám, jak někdo závistivě říká o svém známém: Kouří jako fabrika, pije jako Dán, dře jako mezek a nikdy v životě nebyl nemocný. To není fér. Já se ustavičně ze všech sil snažím, abych byl zdravý, a musím spát osm hodin, jinak onemocním. Jak je to možné?

Rozdíl spočívá v konstituci. Ten člověk, který neustále pije a kouří a pracuje do úmoru, má silnou konstituci - a možná plýtvá tím, co dostal do vínku, neboť jednou přijde den, kdy mu dojdou síly a kdy i on onemocní.

George Vithouklas v knize Homeopatická věda definuje konstituci jako "dědičnou genetickou výbavu ovlivněnou či modifikovanou prostředím", tedy jako základní strukturu osobnosti - zdravotní stav a povahu. V podstatě je tedy silná konstituce taková, která dokáže snést značnou zátěž, aniž by onemocněla. Slabá konstituce má zvýšenou náchylnost k nemoci.

Náchylnost zkrátka vyjadřuje, do jaké míry je člověk zranitelný vnějšími vlivy. Při epidemii se nenakazí každý (teorie o mikrobiálním původu nemocí to nebere v úvahu). Ti, kdo onemocní, jsou označováni jako "náchylní". Tato predispozice vzniká díky hluboko uložené konstituční slabostí, která může být dědičná nebo způsobená minulým nebo současným stresem (mentálním, emocionálním nebo fyzickým). Díky konstituční slabostí je pak člověk otevřený určitým nemocem.

Pokud se všichni vaši prarodiče dožili vysokého věku a rodiče jsou celý život v zásadě zdrávi, pokud jste chtěné dítě a vaše matka byla po celou dobu těhotenství zdravá (nekouřila, nepila atd.), pokud vaši rodiče žijí ve šťastném manželství a váš porod proběhl bez komplikací, pak byste měl mít jednu z nejsilnějších konstitucí.

Pokud na druhé straně všichni vaši prarodiče zemřeli v nízkém věku na rakovinu nebo onemocnění srdce, jeden z vašich rodičů měl v dětství tuberkulózu a druhý astma a ekzémy, pak je mnohem pravděpodobnější, že jste zdědil slabou konstituci. Nejhorší možnosti se však stále ještě můžete vyhnout, pokud vaši rodiče žijí ve šťastném manželství a o své zdraví dobře pečují.

Možná vám pomůže, když si konstituci představíte jako obrovskou banku energie. Při narození mají někteří lidé veliké rezervy jak ve vkladech tak na běžném účtu. Jiní mají jenom základní částku na běžném účtu a musejí tudíž na tento účet celý život vkládat, aby "zůstali v plusu" - aby zůstali zdrávi.

Zdroj: Miranda Castro - Kompletní příručka homeopatické léčby, nakladatelství Alternativa

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama