
Selen je esenciální stopový prvek, který v roce 1817 objevil J. J. Berzelius. Nejprve byl považován za vysoce toxický, ale poté bylo v padesátých letech 20. století prokázáno, že nedostatek selenu u zvířat vyvolává různá onemocnění a jeho přísun je tedy pro život nezbytně nutný.
S potravou je přijímán biologicky nebo organicky vázaný selen z rostlin (převážně jako selenometionin) nebo z živočišné potravy (převážně jako selenocystein).
K potravinám bohatým na selen patří zejména hřiby, para ořechy, ryby, maso, celozrnné produkty a luštěniny.
Z epidemiologických a intervenčních studií vyplývá, že je selen nezbytně nutný i pro člověka. V současné době je selen ceněn pro své preventivní a terapeutické účinky (mimo jiné i u pacientů s nádorovým onemocněním) a je prokázána jeho přítomnost v různých proteinech či enzymech.
Pacienti s nádorovým onemocněním často trpí nedostatkem selenu
Výzkum základních mechanismů a klinické relevance stopového prvku selenu (zvláště ve formě natriumselenitu) probíhá na mezinárodní úrovni. Výsledkem těchto studií jsou podklady pro využití selenu v onkologické praxi.
Preparáty obsahující natriumselenit jsou doporučovány během chemoterapie a ozařování v rámci komplementárních lékařských ošetření,
o protože posilují terapeutické účinky přesně definované chemoterapie a ozařování;
o a zároveň nesnižují účinky chemoterapie a ozařování, jejichž cílem je zničit nádor.
Hlavním cílovým kritériem randomizovaných kontrolovaných klinických studií je snížení nežádoucích vedlejších účinků chemoterapie a ozařování a zvýšení kvality pacientova života. To by umožnilo optimalizaci (vzhledem k časovému sledu a dávkování) standardních terapeutických metod a posílení léčebného procesu.
Podávání selenu během chemoterapie a ozařování je zdůvodňováno:
o nedostatečným příjmem selenu v potravě;
o zvýšenou potřebou selenu během určitých životních fází, zejména v obdobích nemoci;
o prokázaným nedostatkem selenu u pacientů s definovanými typy nádorů.
Onkologicky preventivní účinky mohou být prokázány ve studiích EBM stupně I a II. Prokázaný nedostatek selenu by měl být vyvážen vhodně zvolenými dávkami selenu.
Experimentální a předklinické údaje ukazují, že natriumselenit může zesílit účinnost chemoterapie a ozařování.
V případě terapie natriumselenitem jako komplementární lékařské metody existují studie EBM stupně I a II, které dokazují její účinnost (mimo jiné u nádorových onemocnění hlavy a krku).
Terapeutické využití natriumselenitu, které je podloženo studiemi EBM stupně III-IV může být vhodné v konkrétních případech u konkrétních pacientů. Dříve než bude možné tuto metodu všeobecně doporučit, je však nutné další testování na stupni EBM I nebo II.
Tip
Další informace o selenové terapii naleznete např. v knize autorů Beuth a Drebing: Selen gegen Krebs (Selenem proti rakovině).
Zdroj: Psychoonkologie v praxi (Portál 2010)
Komentáře (6)
- odpovědět
Feb 17, 2011- odpovědět
Feb 17, 2011- odpovědět
Feb 18, 2011- odpovědět
Feb 18, 2011- odpovědět
Feb 18, 2011- odpovědět
Zář 19, 2014Přidat komentář