Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Kolik stála návštěva lékaře?

Otázka: Jak mohu zjistit, kolik stála má návštěva u lékaře?

Odpověď:

Na vyžádání pojištěnce je zdravotní pojišťovna povinna mu písemně a zdarma poskytnout jedenkrát ročně formou výpisu z osobního účtu údaje o hrazených službách uhrazených za něj v období posledních 12 měsíců, včetně zaplacených regulačních poplatků a doplatků za částečně hrazené léčivé přípravky a potraviny pro zvláštní lékařské účely za toto období. Je vhodné žádat o přehled vždy za celý kalendářní rok, a to s odstupem alespoň 2 měsíců (nejlépe cca počínaje polovinou března), neboť začátkem roku ještě mohou pojišťovně přicházet údaje ze zdravotnických zařízení, které je třeba zapracovat.

K údajům o vykázané a pojišťovnou uhrazené zdravotní péči však můžete mít snadno přístup kdykoli prostřednictvím aplikace Moje VZP. Stačí jen zaregistrovat se do této aplikace. Pak si budete moci on-line průběžně kontrolovat nejen svůj přehled vykázané péče, ale i přehled plateb pojistného. Navíc mnohé případné nesrovnalosti je možné řešit formou námitek přímo v rámci prostředí Moje VZP, tedy bez nutnosti kontaktovat infolinku VZP nebo klientské pracoviště.

V aplikaci Moje VZP si také můžete zřídit tzv. zástupnictví, díky kterému pak budete mít zpřístupněné údaje i o svých nezletilých dětech (případně i dalších blízkých osobách, které k tomu dají plnou moc). Zástupnictví je dokonce možno zřídit i v případě, že pojištěncem VZP je jen nezletilé dítě (či jiná zastupovaná osoba) a nikoli žadatel.

Osobně můžete o vystavení přehledu požádat na kterémkoli klientském pracovišti VZP a dostanete ho na počkání. Vytisknout si a vyplnit jednoduchý formulář žádosti můžete i předem. Můžete také podat žádost o vystavení přehledu za své nezletilé dítě. Žádost o přehled vykázané zdravotní péče je možno odeslat i poštou (adresy jednotlivých pracovišť jsou na www.vzp.cz/pobocky) nebo mailem na info@vzp.cz. Přehled vykázané zdravotní péče bude následně (podle varianty zvolené v žádosti) zaslán do vlastních rukou na adresu trvalého bydliště, nebo bude připraven k vyzvednutí na přepážce.

Na klientském pracovišti může každý pojištěnec dostat jen svůj vlastní přehled (a pro své dítě), jinak musí k jeho převzetí mít ověřenou plnou moc. Vystavení přehledu úhrad zdravotní péče a zaplacených regulačních poplatků a doplatků za osobu zemřelou není možné.

Viktorie Plívová
tisková mluvčí VZP

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Mojmír
  Mojmír (anonym)

  A k čemu to všechno?? Jen sebevrah půjde proti svému lékaři!

  Srp 19, 2021
 • Obrázek uživatele Věrka
  Věrka (anonym)

  VZP - to je Všeobecná zdravotní pojišťovna, ne? Ale co když mám jinou zdravotní pojišťovnu? U VZP dávno nejsem. Kdo to ví, naište se, děkuju.

  Srp 19, 2021
 • Obrázek uživatele Věrka
  Věrka (anonym)

  Opravuji: ...napište sem...

  Srp 19, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama