Kofeinu by se měla mládež spíše vyhýbat

Příjem kofeinu není dospívající mládeži příliš prospěšný. Američtí vědci zjistili, že čím více kávy v pubertě popíjíme, tím větší je pravděpodobnost, že budeme v dospělosti trpět vysokým krevním tlakem. Kofein ovšem není jen v kávě, kterou ostatně teenageři příliš nemilují. Velké množství kofeinu je obsaženo ve většině mládeží tak oblíbených limonád a nápojů typu Cola.

Ve Spojených státech si nejvíce těchto nápojů dopřávají černošské děti. Dospělí Afroameričani tvoří navíc většinu pacientů s hypertenzí. Studie je však zatím první vlaštovkou svého druhu a další výzkumy teprve musejí potvrdil skutečnou souvislost mezi pitím nápojů s kofeinem v období dospívání a vysokým krevním tlakem v dospělosti.


"Ještě se budeme muset hodně naučit o výživě adolescentů a dětí a jejím vlivu na krevní tlak," tvrdí doktor Stephen R. Daniels z dětské nemocnice v Cincinnati.


"Kofein bude jistě hrát klíčovou roli v existenci vysokého krevního tlaku, ale musíme přesně zjistit, jak a kdy může toto onemocnění ovlivňovat," dodává.


Ukazuje se totiž, že zatímco někomu kofein nemusí příliš škodit, jinému doslova ubližuje. U teenagerů závisí vliv kofeinu zejména na jejich pohybové aktivitě, skladbě potravy a kuřáckých návycích.
Vlivem zvýšeného příjmu kofeinu a soli na krevní tlak se v minulosti zabývaly již mnohé studie, ale nyní se na ně soustřeďuje pozornost zejména kvůli tomu, že nejen v USA, ale i v ostatních zemích celého světa přibývá dětí s hypertenzí. A lékaři ukazují hlavně na kofein v Cole, ale také slaná a tučná jídla z fastfoodů.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Klára
  Klára (anonym)

  Z a týden vypiju 14 kafí a nemám vysoký tlak

  Čer 27, 2007
 • Obrázek uživatele tony
  tony (anonym)

  A ještě počítačovým hrám a mobilům a slečnám a pokud možno i životu. Další jednostrannej článek. Ale co čekám:)

  Čer 27, 2007
 • Obrázek uživatele Anun
  Anun (anonym)

  Jaky by meli mit teenageri krevni tlak...?nikdo se to nemuzu docist jen o dospelich

  Bře 19, 2008
 • Obrázek uživatele .-.-.
  .-.-. (anonym)

  Staci chodit o vikendech do baru, tim pasivne dychat cigaretovy dym, neco vypit, malo spat, pak to zalit nakou kofolou nebo kavou, do toho pridejte stress, nevyvazenou stravu a mate vysoky krevni tlak jako ja... ale na neco se umrit musi.

  Pro 09, 2008
 • Obrázek uživatele Káva ano,ale pouze s Ganodermou je bezpečná
  Káva ano,ale po... (anonym)

  www.biocoffe.dxneurope.eu

  Lis 11, 2009
 • Obrázek uživatele laki
  laki

  To je nejaky nesmysl, staci to s kofeinem akorat neprehanet. Vice treba na http://jaknakavu.eu/prispevky/espresso/kofein-jeho-mnozstvi-v-napojich-a-pusobeni-na-cloveka/

  Dub 23, 2013
 • Obrázek uživatele Kamila
  Kamila (anonym)

  Já jsem kávový maniak, denně zvládnu i 4 kávy..ale musím uznat, od té doby co chci trošku zhubnout a nasadila jsem reduxil, tak mi stačí i 2 :)

  Čer 10, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama