Kniha bezpečí - Jak být partnery lékařů

Pacienti si mohou na webu ministerstva zdravotnictví www.mzcr.cz vyhledat Knihu bezpečí, v níž se poučí, jak předcházet rizikům, která jim ve zdravotnických zařízeních hrozí. Kniha nemá definitivní podobu, bude se doplňovat o reakce a podněty pacientů a možná časem vyjde i v tištěné podobě. Informace o knize budou na letácích ve všech zdravotnických zařízeních.

Knihu dnes společně pokřtili premiér Mirek Topolánek a ministr Tomáš Julínek (oba ODS).


Podle premiéra by si každý pacient měl uvědomit, že není jen konzumentem zdravotní péče, ale klientem a partnerem lékaře, který se podílí na rozhodování o léčbě.


"Kniha bezpečí mu dává určitou kuchařku, jak se v kterých situacích má chovat, jaká práva má, jak je může užívat a jak to zvýrazňuje jeho roli v systému, která musí být dominantní, protože zdravotní systém tu není ani kvůli zdravotním pojišťovnám, ani kvůli farmaceutickým firmám, ani kvůli poskytovatelům, ale kvůli pacientovi," řekl Topolánek.


Připomněl, že cílem připravovaných reforem není šetřit na pacientech, ale posílit solidaritu zdravých s nemocnými a zajistit kvalitní péči potřebným. "Reformy nebudou fungovat, pokud nedosáhneme rovnoprávnějšího postavení pacienta a lékaře. Pokud pacient nebude tím suverénem, selže sebegeniálnější opatření, jak regulovat náklady a zajistit kvalitní péči pro ty nejpotřebnější," dodal.


Podle Julínka by Kniha bezpečí měla přispět k tomu, aby se už neopakovaly případy, kdy pacient dostal jiný lék, byl léčbou poškozen nebo se zbytečně před nástupem do nemocnice bál, protože nevěděl, do čeho jde. Knihu bezpečí označil za nástroj, jak naučit pacienty měnit chování a stát se aktivními partnery lékařů. "Lékař není bůh, je to normální člověk, je omylný, a my jsme tam na druhé straně a přicházíme s velmi citlivou záležitostí, to je naše zdraví," řekl.


Sama kniha by podle ministra ke změně nestačila. Práva pacienta, která kniha zachycuje, budou zakotvena v zákoně o zdravotních službách. Ten je jednou ze sedmi norem připravovaného reformního balíku. "Práva budou v zákoně vyjmenována s možností pro pacienta je na zdravotnickém zařízení a zdravotní pojišťovně vymáhat," řekl ministr.


Náměstkyně ministra Markéta Hellerová dodala, že Kniha bezpečí je součástí portálu kvality a bezpečí. Jednou z kapitol knihy je i poradna pro pacienty. V odborné části portálu najdou zdravotníci doporučené postupy, například jak manipulovat s léky nebo zajistit, aby do nemocnice nepronikly nepovolané osoby. Ministerstvo zde zveřejní metodiku sledování spokojenosti pacientů, čekacích dob a parametry hodnocení výkonnosti jednotlivých zařízení.


Naďa Myslivcová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama