Klimakterium, hormony a isoflavony

Isoflavony jsou cenné přírodní rostlinné látky ze skupiny flavonoidů, které se strukturou podobají ženskému pohlavnímu hormonu estrogenu. Proto se jim také říká fytoestrogeny. Díky této podbnosti mají v našem organismu modulační účinek. Ten je výrazně slabší než účinek ženských hormonů estrogenů, ale v menopauze může přesto působit velmi příznivě.

Klimakterium, hormony a isoflavony

V období klimakteria produkce pohlavních hormonů ve vaječnících žen postupně klesá, což působí různé potíže. K nejčastějším patří návaly horka a noční pocení, ale také výkyvy nálady a napětí. Těmito problémy trpí v Evropě a Severní Americe 70 - 80 % žen, často až pět let od začátku klimakteria, a 65 % z postižených má dokonce velmi výrazné potíže. Ženy mohou podstupovat náhradní hormonální léčbu, ale pokud to ze zdravotních důvodů není vhodné, nebo si to samy nepřejí, mají po ruce isoflavony. Ty je vhodné užívat i jako doplněk hormonů. 

Proč asijské ženy téměř netrpí klimakterickými potížemi?

Protože sojové boby mají vysoký obsah isoflavonů, je jich hodně i v tradiční asijské stravě.  To je podle vědců důvodem skutečnosti, že návaly horka v klimakteriu trpí pouhých 5 % japonských žen. Také onemocnění srdce a krevního oběhu se v zemích, kde jsou výrobky ze sóji součástí každodenní stravy, vyskytují mnohem vzácněji než v Evropě a Severní Americe. Jde o objev poměrně nový, souvislost mezi zvýšeným příjmem isoflavonů a nižší frekvencí návalů horka v klimakteriu byla poprvé popsána v roce 1992. Od té doby prokázaly četné lékařské studie, že klimakterické potíže při přijímání isoflavonů v potravě zřetelně slábnou.  Navíc mají isoflavony pozitivní vliv také na hladinu cholesterolu, tuků v krvi a obezitu. Byly zjištěny i preventivní účinky u rakoviny prsu a prostaty. 

Přírodní podpora léčby potíží v premenopauze a menopauze

Protože naše západní strava obvykle neobsahuje mnoho sóji, může mít přísun izoflavonů ve formě potravinového doplňku smysl - zvlášť pro čtyřicátnice (ženy v premenopauze), během klimakteria a po něm. Důležitým faktorem v této souvislosti není jen vysoká kvalita, ale také dávkování potravinového doplňku.

Zdroj:

MUDr Johannes Huber, mezinárodně uznávaný odborník  na hormony, mluví o isoflavonech a jejich ochranných účincích při stavech hormonální nerovnováhy

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (37)

 • Obrázek uživatele Lucka
  Lucka (anonym)

  Dobrý den, tak už jsem taky v přechodu :). Dlouho jsem nevěděla, co se to se mnou děje, měla jsem změny nálad, v noci jsem nemohla spát, trápila mě dušnost. Pak jsem si přečetla pár článků a nakonec zašla k lékaři a ten mi to jen potvrdil. Doporučil mi přípravky z včelích produktů od firmy Vegall. Zašla jsem tedy do lékárny a koupila si Sarapis Soja a příznaky, které jsou spojené s klimakteriem postupně odeznívali. Teď můžu zas jezdit na kole, dobře spát. Rodina je v klidu a já se cítím jako 40 :)

  Led 18, 2012
 • Obrázek uživatele Lucko
  Lucko (anonym)

  Kolik je ti roků a kdy ti to začalo?Za jak dlouho ti ty přípravky zabraly? Díky Sandra

  Led 18, 2012
 • Obrázek uživatele Já
  Já (anonym)

  Jsem si jako i Lucka kupovala Sarapis soja. Ale odeznívalo to pomalu a navíc stojí pro mně dost peněz. Tak jsem si vymyslela soju jíst. Teda chut nic moc,ale denně do něčeho šlo půl pytlíku sojového masa. Jako guláš, nebo do polévky..Ale sníst tu dávku. Brzy bylo po problémech, navíc jsem zhubla, upravila si k dobrému celkový stav. Od té doby to každé ženě radím. To snížení váhy je super ! Nastudovala jsem si kdeco, soja je vhodná podle mně jen pro ženy.

  Led 18, 2012
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  Myslíš,že by stačilo i sojové mléko z lékárny? Teda,ale nápad je to dobrý. Soja je velmi dobrá a ještě zhubneme.díky

  Led 18, 2012
 • Obrázek uživatele magda
  magda (anonym)

  Jsem si jako i Lucka kupovala...A to si tu soju jedla jak dlouho?Taky bych to chtěla zkusit,jsem taky v letech kdy by již to přechod mohl byt,trpim nespavosti,podražděnosti a hormony brat nechci-dej vic informaci děkuji

  Led 18, 2012
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  A to si tu soju jedla jak...Já nesmím hormony v tabletách protože mám nemocnou krev .Přibrala sem už 10kg a ty návyly hrůza.Je mě 43let a nechci bejt tak tlustá tak bych byla štastná kdyby ta soja zabrala zkusím to DĚKUJU

  Feb 27, 2012
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Už jsem taky v období, kdy se u mě začali projevovat klimakterické příznaky a proto jsem na radu kamarádky vyzkoušela Sarapis a pomohl.

  Bře 09, 2012
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Já užívám přírodní nehormonální Elli menoOsteo, které mi pomohlo hlavně na zjištěnou osteoporózu, která se u mě objevila v přechodu ? Díky Elli se mi nezhoršuje. Ostatní zmiňované produkt jsou také vhodné na osteoporozu?

  Bře 21, 2014
 • Obrázek uživatele Jenka
  Jenka (anonym)

  Já užívám přírodní...Dealerko, takovou máš radost, že to cpeš tady všude, že?

  Bře 21, 2014
 • Obrázek uživatele Věrka
  Věrka (anonym)

  Taky jsem toho vyzkoušela mraky. Teď beru zmiňovaný Elli menO a jsem moc spokojená, takže proč nedat kladnou recenzi :)

  Bře 31, 2014
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Dealerko, takovou máš...Tak nevím jestli se zrovna jedná o dealeřinu, ale proč se nepodělit s zkušeností, kterou ocení ostatní ženy, které na toto trpí! Já také užívám Elli meno osteo, ale FORTE. Nic jiného mi nezabralo a necítila jsem se tak dobře. Hlavně teda jsem hledala něco co je přírodní a mohu užívat i na zjištěnou osteoporózu. Takže užívám vlastně 2v1 což je super!

  Čer 22, 2014
 • Obrázek uživatele Zajímavé čtení
  Zajímavé čtení (anonym)

  http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-chat/305870/menopauza-zabrat-dostava-telo-i-psychika-jak-se-branit.html

  Říj 28, 2015
 • Obrázek uživatele Bára
  Bára (anonym)

  Minapent není špatnej. Ale cenově nic moc.

  Říj 28, 2015
 • Obrázek uživatele Majda
  Majda (anonym)

  Dobrý den,po netu je toho plno napsáno k menopauze,ale nikde se nemohu dočíst,jak vůbec vypadají poslední měsíčky....Jak to poznám? Za pár týdnů mi bude 48 let,žádné příznaky menopauzy jsem dosud neměla - žádné návaly,horko,střídání nálad,nespavost atd.atd. - nic takového. Měsíčky jsem měla vždy na den přesně,jak švýcarské hodinky! Až teď v dubnu jsem měla menses šíleně silnou,nebyla k zastavení a vysloveně jsem stála ve vaně a lila ze mne krev s pucky sražené krve.Za jeden den jsem měla prakticky odmenstruováno.Další měsíc,v květnu,jsem měla menses opět jen jeden den-ale normální,stačily mi 3 vložky a bylo po.Druhý den už jsem byla úplně čistá.A teď jsem čekala menses 11.června a přišlo jen hnědé špinění.Břicho pobolívá jako při klasické menses,ale krev vidím pouze,když jdu na velkou a utírám se, jinak na vložce jen hnědé špinění.Takto to už trvá třetí den.Poradí mi někdo,jestli takhle opravdu vypadá příprava na skončení menstruace při přechodu?

  Lis 08, 2015
 • Obrázek uživatele Zuzka
  Zuzka (anonym)

  Majdo, já mám totiž naprosto stejné problémy jako vy,stále čekám na menzes, bolesti mám jako kdyby měla přijít,ale zatím jen hnědý výtok s troškou krve,je mně 45 let, k lékaři se mně zatím moc nechce, mám z toho dost veliké obavy.

  Lis 08, 2015
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Já jsem 3/4 roku po velké ženské operaci. Gynekoložka mi pro návaly horka doporučila koupit GS Merilin, hormony mi nedá, protože mám cystu v prsu. Po dvou měsících jsem nepozorovala žádný účinek a přidala se nespavost. S usínáním problém nemám, ale po dvou hodinách se probudím, to ještě většinou usnu, ale po 1-1,5 hodině se probudím znova, to asi kolem druhé a pak už neusnu. Protože z válení v posteli mně bolí záda tak asi po hodině vstanu. Protože pracuji přes den nic nedospím, jsem unavená a bez nálady. Prosím tímto o radu. Děkuji...:o))

  Lis 08, 2015
 • Obrázek uživatele Věra
  Věra (anonym)

  Vyzkoušela jsem řadu doplňků, ale pak mi doktorka poradila SARAPIS. Nejsem typ co hned uvěří, ale nedalo mi to a tak jsem si ho v lékárně koupila. Mohu říci, že mi celkem pomohl, jenom to dost leze do peněz.

  Lis 08, 2015
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  No, já používám Elli menoosteo. Celkem dobrý.A taky drahý jako hrom.

  Lis 08, 2015
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Skvely, to me teda cekaji pekny veci...Je mi 47,vse naznacuje ktomu,ze jeto prechod uz od srpna jsem to nedostala. Boli me v podbrisku. Meni se mi nalady uz nevim co stim jestli jit k lekari a nebo si koupit nejaky pripravek nato.

  Lis 08, 2015
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Když jsem tímto obdobím procházela, tak jsem o tom hodně četla, protože jsem už byla bezradná a styděla jsem se někomu o tom říct. Nakonec mi pomohly články a rady s tobolkami Elison. Ty jsem si objednala a můžu říct, že jsem až nevěřila, jak mi to může pomoct a usnadnit. Teď už nemusím přemýšlet nad plínkama a podobně a jsem spokojená.

  Lis 08, 2015
 • Obrázek uživatele Linda
  Linda (anonym)

  Tak mi minulý týden doktorka řekla že jsem v přechodu....dala mi estrofem a já ho za tu chvíli už i vysadila. Nebylo mi dobře a nemohla jsem spát. Jdu si koupit Merilin a budu věřit tomu, že mi bude dobře....Já mám spíše psychické problémy jsem napnutá jak struna a doma jsem na manžela hnusná náladová....Musím s tím něco udělat....tak jen doufám.......

  Lis 08, 2015
 • Obrázek uživatele Milena
  Milena (anonym)

  Já jsem v období menopauzy jsem na doporučení kamarádky začala užívat ArginMax pro ženy a musím říct, že mi celkem pomohl. Cítím se mnohem lépe, vyrovnanější a moje časté návaly horka jsou pryč. Uvidíme, na jak dlouho. A drahý je to jak pes...

  Lis 08, 2015
 • Obrázek uživatele Ivana
  Ivana (anonym)

  Nojo, ty potíže můžou být různé. Záleží na vrozené nervové soustavě. Já jsem ten druhý protipól a na mě sedí úplně všechny symptomy... Je to peklo, hormony mít nemohu a přírodní léčby nezabírá. A tak se trápím už 9 let a nemá to konec. Nechci nikoho děsit, ale se mnou je to tak, bohužel.

  Lis 08, 2015
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Je mi 50 let, menzes jsem měla pravidelně, před 4 měsíci jsem si nasadila Norethisteron pro oddálení menzes a po té se začaly dít věci. První menzes přišel tak jak měl, 4 dny po vysazení hormonů, pak jsem menstruovala za 6 týdnů, nyní už uběhlo 8 týdnů od poslední menstruace a stále nic. A tak nevím, zda je to těmi hormony nebo menopauzou třeba malinko vyvolanou Norethisteronem? Žádné jiné projevy - pocení, nálady...nemám. Nestalo se to někomu?

  Lis 08, 2015
 • Obrázek uživatele Nikola
  Nikola (anonym)

  Mozne to je, mně je dvaapadesat a menopauza zacala diky tomu, ze jsem brala v kuse antik.tablety a menzes uz neprisly. Ale ty navaly horka a poceni jsou desny, na to mi zati zatim nic nepomohlo a uz to trva asi 3 roky...zkousela jsem prirodni leky, ale teda nic moc, pomohly chemicke, ale nechci je zase brat dlouhodobe a tak to je zacarovany kruh..

  Lis 08, 2015
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Ahoj,spolutrpitelky,bude mi 51,již čtyři roky mám nepravidelnou menstruace, občas návaly ve dne a v noci, sem tam nějaký výbuch vzteku atd.atd. znáte to. Myslím si, že je to taky o stylu života, rozhodně mi pomáhá pravidelné cvičení, od mládí dělám turistiku, chůze je mé druhé já. Není možné přechod prostě nějak vychodit a přechodit? Na zmírnění potíží beru Sarapis Soja už si dva roky a piji čaj Gynastan meno. dá se to zvládnout,. HST je svinstvo,které bych nikdy nebrala. Pozor taky na Merilin, prý nic moc. No, tak se držte a vydržte...:o)))

  Lis 08, 2015
 • Obrázek uživatele Mirka
  Mirka (anonym)

  Ahoj ženský, je mi skoro 48 a začínám mít problémy. Jsem protivná, náladová, když je chvíli líp, uvědomuji si, jak jsem na manžela protivná a přitom není důvod. Návaly horka, nechuť na sex, bušení srdce, depky, většinou vždy před menses a teď už i po. A k tomu vypadávání vlasů, suchá nepružná kůže, poruchy s****ředění. Menses má zatím pravidělně, ale je bolestivá, břicho mám vždy jak balon. Musím říci, že mi pomáhají psi, se kterými pracuji. Působí jako terapie. Ráda bych něco brala, raději přírodního. Zatím mám jen Mystodynom na bolesti prsou a zlepšení nervózní nálady. Nechci být protivná na ty, která mám ráda. Taky přibírám, a když mám menses, tak musím mít sladký. Gynekolog říká, že je to ještě brzy...co má brát? Asi na každého zabírá něco jiného, ale vyzkoušet vše, to asi nejde. Co mi radíte při těchto potížích? Díky, ženský; a držte se.

  Lis 08, 2015
 • Obrázek uživatele Zlatka
  Zlatka (anonym)

  Přechodové stavy mám již cca od 45 let, nepravidelnou menstruaci, začaly návaly, brala jsem všemožné a utratila za přírodní preparáty tisíce korun. Od cca 49 let jsem začala brát hormony, estrogel, gel na kůži a gestagen. Je mně 56 let, sice mám v létě návaly hrozné, to trpím, otékaly mně i nohy, ale přece jen to bylo snesitelnější, od podzimu do jara jsem vesměs v pohodě. Avšak občas vždy dostanu menses, trvá tak 4 - 5 dní, někdy je slabá, někdy silnější, bolí mně v podbřišku, ale především v kříži, a to už asi 3 roky. Internistka mně ještě doporučila kostní ambulanci. Jen chci říci, že sice se o hormonech obecně ví, že mohou vyvolat další , jiné potíže u ženy, nicméně která může z hlediska zdravotního stavu je užívat, doporučila bych je, je přece lépe, žít kvalitnější život, nepotit se, zase si vzít lodičky a zajít si občas na vyšetření gynekologické a k internistovi, než se trápit, vztekat se a plakat, což jsou příznaky, které mě trápily a otravovaly nejen mě, ale i celé okolí. Tak ať je vám lépe, dámy. Přeji všem radostné další období života.

  Lis 08, 2015
 • Obrázek uživatele ...
  ... (anonym)

  Ženský, nedejte na rady lékařů a neberte syntetický estrogeny .. najděte si článek Estrogenová dominance a zjistěte si něco o přírodním progesteronu ... krém z WIld Yam nebo taky tabletky WIld Yam a existuje taky spousta jiných přírodních prostředků pro hormonální rovnováhu. Cimicifuga racemosa - Black cohosh, Angelica sinensis - DOng Quai, Hypericum perforatum, lékořice a další

  Lis 08, 2015
 • Obrázek uživatele Ivča
  Ivča (anonym)

  Je mi 46 let a mám již delší dobu problémy ale můj lékař říkal že je to v pořádku že nemůžu být v menopauze a už 4 roky mám problémy s menstruací tak jsem navštívila jiného lékaře a tam mi vzaly vzorky krve a potvrdila se menopauzy a to že nemám již žádné hormony tak beru Klimonorm ale od dobrání prvního platíčka mám problémy s výtokem měla jsem chlamydie brala jsem antibiotika a manžel taky a po vyléčení jsem měla stále výtok tak mi dala lékařka zaváděcí Macmiror500 po něm mi výtok přestal, ale teď jsem dostala měsíčky a jsou spíš jen špinění... Ještě jsem si nechala vyšetřit moč a mám tam bakterie a tak si musím nechat udělat hlubší vyšetření.Je možné že záněty močových cest souvisí i s gynekologickými problémy? Už jsem z toho nešťastná...(((

  Lis 08, 2015
 • Obrázek uživatele Iveta
  Iveta (anonym)

  Znám to všechno dobře... Mně hodně pomohl Sarapis s červeným jetelem, ale musí se brát dlouhodobě, je výborný, potíže mám jen minimáln. Také jsem si sama upravila jídelníček,začala se venovat sobě -jako veselé čtení,procházky,hezký film a dostatek vody a odpočinku a knížky o pozitivní mysli díky kterým jsem se naučila nenervovat se ,uklidnit a nebrat všecko tak strašně vážně

  Lis 08, 2015
 • Obrázek uživatele Milka
  Milka (anonym)

  Je mi 50 let a prožívám přechod se vším všudy. Nejprve jsem měla problémy, které tady popisujete a vůbec jsem se nechtěla smířit s návaly horka. Jakmile se člověk nevyspí, tak je to vážně v pytli. Hormony neberu, a tak jsem se opřela o přírodu. Užívám Balancer, Klíčkový olej, LKVB. Okamžitě to nezabere, ale tak po měsíci jsou vidět výsledky. Fakt to funguje, zkuste. Ženský, my jsme fakt chudinky. Čert aby to vzal!

  Lis 08, 2015
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  V drogerii DM jsem viděla taky nějaký přípravky s fytoestrogeny, máte někdo zkušenost?

  Lis 10, 2015
 • Obrázek uživatele ---
  --- (anonym)

  Ženský, nedejte na rady...Nic proti přírodním preparátům,ale např.cimicifuga může negativně působit na játra.Dokonce se někde stalo ,že došlo k selhání jater.Stačí zabrousit na netu.

  Lis 11, 2015
 • Obrázek uživatele Míla
  Míla (anonym)

  V drogerii DM jsem viděla...Jsou účinný, ale ne tak silný, jako třeba Sarapis a spol. Ale není to zas tak drahý.

  Pro 28, 2015
 • Obrázek uživatele Milka
  Milka (anonym)

  Jsou účinný, ale ne tak...Já používám Phyto Woman od LR. Dobře mi to zabírá, ale cenově nic moc...

  Led 25, 2018
 • Obrázek uživatele AndreaV
  AndreaV (anonym)

  Já jsem 3/4 roku po velké...Přečtěte si recenzi na produkt GS Merilin Harmony, který pomáhá zlepšovat období menopauzy. Zjistěte zda je produkt skutečně účinný a sledujte diskuze žen. Více: http://pohledzeny.cz/gs-merilin-harmony-recenze

  Led 29, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama