Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Když si Tělo začne dělat, co chce ...

Roztroušená skleróza ? onemocnění, které nemá žádný typický příznak, začíná velmi nenápadně, je nevyzpytatelná a může skončit invaliditou. Jeho příčina není dosud známa, takže mu nelze předcházet. Dosud nebyl nalezen žádný lék, který by byl schopen průběh nemoci zastavit. Přestože se vyléčit nedá, je léčitelná.

Plíživé začátky

Překvapení první: najednou nepohnete rukou, zničehonic se vám začnou podlamovat nohy, nebo vidíte dvojmo či nezaostříte. Přičítáte to únavě, ale pro jistotu si zajdete k lékaři. Ten vás pošle k neurologovi či očnímu lékaři.

Překvapení druhé: pozitivní nálezy roztáčejí kolotoč dalších odborných vyšetření.

Překvapení třetí: neurolog rekapituluje výsledky a vyslovuje konečnou diagnózu. Začíná hra o čas. Na včasném zahájení léčby totiž závisí další vývoj klinických příznaků.

Roztroušená skleróza je onemocnění centrální nervové soustavy (CNS).

Slovo „skleróza“ pochází z řeckého skleros, což znamená tuhý. Roztroušená proto, že v CNS vznikají roztroušená ložiska (plaky) o velikosti několika milimetrů až centimetrů, která jsou rozeseta v bílé hmotě mozku a míchy. V těchto ložiscích dochází k rozpadu obalů nervových vláken, tvořených myelinem.  

Imunitní systém hledá nepřátele ve vašem těle

Bílé krvinky (lymfocyty) se nespojují proto, aby zničily nežádoucí viry a bakterie, ale aby poškodily myelin u nervových vláken. Na jednom milimetru krychlovém mohou lymfocyty nevratně poškodit až 11 000 vláken! Některé lymfocyty dokážou nervové vlákno úplně „překousat“ během necelé hodiny tak, že se jeho zakončení smrskne do malé „kuličky“. Takto poškozená vlákna pak nejsou schopna přenosu vzruchu: ruka se přestane hýbat, oko správně nezaostří, močový měchýř nepracuje, jak má...

Projevy poškození nervových vláken

Poruchy hybnosti (50%) - třes horních a dolních končetin, těžkopádnost, špatný odhad vzdálenosti, problémy se sílou a koordinací pohybů, poruchy rovnováhy, závratě, potíže s chůzí, svalová slabost a atrofie...

Zrakové problémy (25%) - rozmazané či dvojité vidění, problémy s očním pohybem, bolesti za okem, snížení zrakové ostrosti, krátkodobé zamlžení, výpadky zorného pole, odlišné vnímání barev a další.

Poruchy citlivosti (15%) - necitlivost, mravenčení, brnění nebo mrazení, které se objevují na jakékoli části těla.

Potíže s řečí - nejčastěji se jedná o dysartrii, řeč může být například tzv. sakadovaná, špatně srozumitelná, výjimečně může dojít až ke ztrátě schopnosti mluvit

Poruchy svěračů -  častá mikce, pocit neúplného vyprázdnění, inkontinence.

Únava (85%) - přechodná (provázející ataku onemocnění a spojená často se zvýšenou námahou, kterou je nutno vyvinout v případě narušení některých nervových drah), dlouhodobá (objevuje se i v klidu).

K těmto projevům se přidávají psychické problémy (deprese, rozmrzelost, únava, výkyvy nálad a celková emoční labilita) a poruchy soustředění.

Jestliže příznaky trvají soustavně 24 hodin, je to ataka!

V případě ataky také hrajete o čas.

Ataka neboli vzplanutí je označení pro náhlé zhoršení příznaků nemoci nebo objevení se nových příznaků. Tyto příznaky trvají minimálně 24 hodin a následují v časovém odstupu nejméně měsíc od posledního střídání období ataky a zdánlivého klidu.

Čím dříve půjdete k lékaři, tím více nervových vláken se podaří zachránit.

Ztráta nervových vláken začíná v samotných počátcích choroby, tedy už v době, kdy se vám zdá, že ataky se upravují. RS nelze léčebně ovlivňovat jen ve stádiu akutní ataky, ale je nutno tlumit zánětlivý proces trvale. Léčba musí být započata co nejdříve, aby se předešlo nevratným změnám na nervovém systému.

Průběh nemoci je individuální

Někdo má jen „lehké“ příznaky, které vždy na nějakou dobu odezní, u jiného přichází nemoc zprudka, a často zanechává trvalé následky.

Odhalení nemoci v raném stádiu vám může zajistit plnohodnotný život

„Diagnosa RS je stanovena na základě klinických příznaků doplněných pomocnými vyšetřovacími metodami (magnetickou rezonancí, vyšetřením mozkomíšního moku, získaného lumbální punkcí a vyšetřením evokovaných potenciálů) a je potvrzena průkazem tzv. diseminace v čase a prostoru. V loňském roce byla revidována tzv. diagnostická kriteria RS, kdy k potvrzení diseminace v prostoru je nutný průkaz alespoň 2 lézí prokázaných na magnetické rezonanci v typických lokalizacích, potvrzení diseminace v čase je pak možné již na základě jednoho vyšetření MRI s použitím kontrastní látky (gadolinia), kdy u některých lézí dochází k jeho vychytávání a u jiných nikoli,“ vysvětluje MUDr. Denisa Zimová.

Léčba míří především proti zánětu.

Lékem1.volby jsou v současné době interferony a glatirameracetát (preparáty betaferon, rebif, avonex, extavia, copaxone) tzv.DMD, které dokáží snížit počet atak a zpomalit tak průběh nemoci, nově pak také natalizumab (preparát tysabri), který je schopen průběh nemoci u některých pacientů i zcela zastavit, má však proti interferonům a glatirameracetátu mnohem závažnější nežádoucí účinky a indikuje se obvykle až jako lék 2. volby, jako lék 1. volby jen u pacientů s velmi závažným a rychlým průběhem nemoci. Významnou skupinou léků jsou pak kortikoidy, které mají nezastupitelnou roli především v léčbě atak nemoci.

Dalšími léky jsou intravenosní imunoglobuliny, užívající jako léky 2. volby, dále pak preparáty tzv. symptomatické, ovlivňující např. sfinkterové obtíže, antidepresiva, léky snižující únavu, vitamíny, především ze skupiny vit. B, do pozadí se v poslední době dostávají cytostatika, donedávna běžně v terapii RS užívané. Ještě v tomto roce bude také dostupný první perorální preparát v terapii RS - Gilenya, v dalších letech se očekávají další.

Velmi důležitá je také tzv. nefarmakologická léčba, například balneoterapie a rehabilitace obecně. Více informací o roztroušené skleróze naleznete na www.rskompas.cz

Pokud je RS objevena brzy, včas nasazena nejmodernější léčba a rehabilitace, lze s ní žít bez větších omezení po desetiletí.

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Ludi
  Ludi (anonym)

  Dobrý den všem. V roce 2005 mi diagnostikovali RS poté, co jsem začala dvojitě vidět. Změnila jsem přístup k sobě samé. Co se mi stalo jsem pochopila jako poselství pro mě. Byla to moje první a jediná ataka. Podle mé zkušenosti je to poselství vašeho těla o vás samých, které jste stále překřikovali a potlačovali.Proto přišlo tak radikálně. Nyní nemám žádné problémy a jsem zdravější než kdykoli předtím. Nevím, zda to někdo chce slyšet. Zdá se mi, že lidé se začnou bavit o příznacích a lécích a nároku na invalidní důchod - moje zkušenost. Proto to nemůžu nikomu "cpát" násilím.Pro mě to byla zásadní zkušenost v mém životě. Mám 45 let. Vnímejte prosím dobře sebe samé :-)

  Bře 01, 2012
 • Obrázek uživatele danka
  danka (anonym)

  Dobrý den všem. V roce 2005...ano vnímám !mám podobnou zkušenost celý mladý život nic vše v pohodě a náhle po40ataka a tělo z ničeho nic vypovědělo službu po zdlouhavém vyšetření mi diagnostikovali Lupus a tak jsem také přehodnotila celý život!jen s tím že nejsem zdravější než před tím!mám také46roků.Žiju a musím žít a to nejen pro sebe ale mám 2 velké děti a k tomu ještě postižené obě!nějak se Pán Bůh asi spletl když naděloval ale jsem ráda že je mám a miluju je i s tím co mají!Musím! Nikdy nepodcenujte zdravíčko žijte pěkně a važte si štěstí zdraví...!a svého!

  Bře 01, 2012
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  Ludi a Danko, přeji vám oběma hodně sil ve vašem životě.

  Bře 02, 2012
 • Obrázek uživatele danka
  danka (anonym)

  Ludi a Danko, přeji vám...DÍKY MOC!ani jsem nemyslela na takovou krásnou odpoved!Stále si říkám jsou natom lidé hůř a také žijí protože chtějí a musí!tak já musím taky a hlavně pro ty moje holky nemocný!je to zlý ale zvykla jsem si!Krásné jaro všem byli jsme dnes venku a už to sálá sluníčko potřebujem hned je den hezčí!moc sluníčka a zdravíčka všem kteří mají snámi...!DÍKY!

  Bře 02, 2012
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  DÍKY MOC!ani jsem nemyslela...Ahoj Danko,výborná zpráva: jaro už je ve vzduchu.:-))Chci se zeptat,jestli dodržuješ nějakou dietu-podle sebe nebo lékařskou. Dietami se dá ovlivnit mnoho. Díky.

  Bře 02, 2012
 • Obrázek uživatele danka
  danka (anonym)

  jo dietu to bych třeba ráda držela ale nemám nato držet dietu.i když užívám kortikoidy po kterých jsem nabrala do kulata hlabně v obličeji tak zas stresem jde všechno ze mě pryč takže doktor se diví že nejsem silná já mu oponuji že jsem silná ale vnítřně.mám tolik práce i když nepracuji jsem doma jak už jsem psala s postiž.dětmi a tak nějak nervama a stresem neustálým jdou kila nějak mimo mně.takže dietka žádná

  Bře 02, 2012
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  jo dietu to bych třeba ráda...Panejo, to si umím představit. Měla jsem v minulosti období stresů, kdy se zablokovalo trávení, zablokovala paměť- a vůbec jsem nefungovala. Dostala jsem se z toho jednak bylinnou léčbou a jednak pomohl čas. Měj se pěkně, jak to jen jde a usmívej se na svět kolem. To pomáhá ohromně.

  Bře 02, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama