Kdy je sádra při úrazech nutností a kdy je na škodu

Mezi nejčastější úrazy patří zlomeniny, vyvrtnuté kotníky, poškozené vazy v koleni, natažené nebo natržené svaly. První kroky většiny zraněných vedou na chirurgii nebo ortopedii, kde se díky rentgenovému vyšetření potvrdí či vyvrátí zlomenina a určí správná diagnóza. Jak dlouhá a úspěšná bude rekonvalescence, závisí na správném postupu bezprostředně po úrazu – způsobu fixace postiženého místa a rychlém nástupu rehabilitace.

 

Způsoby fixace:

Sádra

Sádra a klidový režim je nezbytností, jednál-li se o zlomeninu. Ovšem jedná-li se o poškození měkkých tkání není vhodné dávat končetinu do sádry, protože pak dojde k atrofii svalů a pacient musí po sejmutí sádry dále rehabilitovat. Úplné vyléčení, včetně rozhýbání svalů, se tím mnohonásobně prodlužuje.

Ortéza, s pevnými výztuhami či bez

Velmi dobře fixuje kloub proti pohyblivosti. Používá se v pooperačních stavech, při těžších úrazech, jako je přetržení vazů v koleni či kotníku, zánětu šlach v karpálním tunelu nebo při větší zátěži, například musí-li člověk s vyvrtnutým kotníkem chodit do práce.

Bandáž nebo kinesiotaping

Zabraňují otokům tkáně při lehčích zraněních, aniž by omezily hybnost těla. Pomáhají například při vyvrtnutém kotníku, kdy pacient dodržuje klidový režim, leží s nohou výš, než má srdce, a problematické místo pravidelně chladí. V neposlední řadě bandáže hojně využívají sportovci k fixaci nestabilních kloubů.

Při zranění měkkých tkání má oproti sádře fixace ortézou, případně bandáží výhodu, že umožňuje okamžitou manuální rehabilitaci i urychlené hojení pomocí terapie rázovou vlnou, které zkrátí léčbu na minimum.

Rehabilitace
Rehabilitaci je vhodné zahájit co nejdříve po úrazu.
“Při akutním zranění měkkých tkání, nejedná-li se o zlomeninu, pacientům doporučujeme nejlépe ještě v den úrazu absolvovat terapii s fokusovanou rázovou vlnou. Poté aplikujeme lymfotape, který pomáhá vstřebávat modřinu a lymfatický otok. U vážnějších úrazů doporučujeme fixující ortézu a terapie s rázovou vlnou opakovat. Bolestivost odchází do několika dnů. Máme případy, kdy dva týdny po úrazu s přetrženými vazy byl klient zhojený a s poučením, jak nohu šetřit a chránit před dalším podvrtnutím, odjel na vysokohorskou dovolenou. U chroničtějších úrazů, kdy i po fixaci sádrou přetrvává otok a bolest, je terapie rázovou vlnou vhodná zhruba jednou týdně v kombinaci s manuální fyzioterapií,“ říká fyzioterapeutka Iva Bílková z FYZIOkliniky.

Autor: mk

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele MUDr. Fox
  MUDr. Fox (anonym)

  Dobrý den, nabízíme fixaci horních a dolních končetin. Fixace ruky do: - SAC cast 550,- Kč - LAC cast 650,- Kč Fixace nohy do: - SLC cast 550,- Kč - SLWC cast 750,- Kč francouzské hole zapůjčíme bezplatně na základě vratné zálohy 300,- Kč sundání sádry nabízíme bezplatně kontakt mudr.fox@seznam.cz jsme z jižní Moravy fixace je prováděna přímo na sádrovně v nemocnici termíny je možné sjednat buď dopoledne 7:00 - 14:00 odpoledne 11:00 - 19:00 připomínáme, že je nutné počítat s časovou rezervou +/- 30 minut, před příjezdem dejte prosím vědět den předem a také hodinu předem a jakmile budete na místě. Máte-li berle vlastní je to lepší při příchodu do čekárny předstírat úraz.

  Říj 09, 2021
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Vyser se na reklamu, blbe.

  Říj 09, 2021
 • Obrázek uživatele Petr Drahovzal
  Petr Drahovzal (anonym)

  Rázová vlna ...je na hovno ...vlastně ne ..pro někoho to je dobrej kšeft.

  Feb 21, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama