Kdo nechce pustnout, měl by se naučit druhý jazyk

Lidé, kteří po celý život hovoří dvěma jazyky, lépe odolají psychickým potížím stáří. V dnešním vydání odborného časopisu Journal of Psychology and Aging to tvrdí vědci z torontské univerzity.

Jejich výzkum ukázal, že osoby, které jsou zvyklé hovořit
dvěma jazyky, se lépe soustřeďují a snáz se přizpůsobují rychle
se střídající zátěži. V pokročilém věku to chrání před
Alzheimerovou chorobou i demencí.Poznatky, k nimž dospěl tým Elleny Bialystokové, jsou dalším
důkazem souvislosti mezi jazykovými znalostmi a stavem mozku ve
stáří.


Studie se neopírala jen o plně bilingvistické Kanaďany, ale
také o skupinu obyvatel indického státu Tamilnádu. V Kanadě jsou
oficiálními jazyky angličtina a francouzština a pokusné osoby z
Tamilnádu hovořily od dětství tamilsky a anglicky.


Vědci porovnávali rychlost jejich mentálních reakcí se
skupinou lidí, kteří hovořili jen jedním jazykem. Všem účastníkům
výzkumu bylo 60 až 88 let. Bilingvisté v testech přesvědčivě
druhou skupinu předčili a dosáhli dokonce výsledků, které jsou
běžné ve věkové skupině od 30-59 let.


Bialystoková k výsledkům poznamenala, že všichni
bilingvističtí účastníci používali oba jazyky každý den a že
nelze říci, zda by téhož výsledku dosáhli ti, kdo druhým jazykem
hovoří jen příležitostně.


Článek se zmiňuje také o výzkumu bilingvistických dětí.
Vyplývá z něj, že mozek těchto dětí používá mechanismus, který mu
umožní "vypnout" jazyk, který zrovna není používán a zabránit tak
míchání obou. Právě tato schopnost přepínání a zaměřování mozku
vede podle Bialystokové v pozdějším věku k zachování vysoké
psychické kapacity mozku.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (48)

 • Obrázek uživatele novakus
  novakus (anonym)

  To by mě zajímalo, jak se takový cizí jazyk naučit a nezvencnout se. Není přece možné naučit se cizí jazyk a k tomu cokoliv jiného. Byl jsem schopen naučit se veškeré učivo na všech školách, kterými jsem prošel, k tomu noty, 3 programovací jazyky, pojmout teorii strojů s proměnnou geometrií, ale nedovedu si představit, že bych se mohl naučit cizí jazyk! To snad ani nejde. Obzvlášť nechápu, jak se někdo může naučit angličtinu, která se skládá z mluveného jazyka a ze zcela odlišné psané formy. Možná by bylo řešení, zavést všude češtinu. Ta je tak jednopduchá, že jsem ji zvládl i já, který jsem na jazyky zcela nepoužitelný.

  Čer 21, 2004
 • Obrázek uživatele Pája
  Pája (anonym)

  Přitom je angličtina daleko jednodušší než třeba němčina!Paradoxně ale děti,které mají problémy s učením,neustále nutí do oné němčiny.Taky nejsem talent na jazyky,ale vzhledem k tomu,že angličtina prolíná naším životem už jsem pár desítek slov zvládla.A čeština není vůbec jednoduchá!Já zas nechápu,jak se může někdo dobře naučit cizí jazyk jako samouk!To už je podle mě mistr!

  Čer 25, 2004
 • Obrázek uživatele John Wittness
  John Wittness (anonym)

  Tak to jste vedle oba dva! Z ročního pobytu v Oesterreichu jsem si odvezl znalost němčiny - včetně krajového přízvuku - a to jsem ani moc neměl zájem se ji naučit (jazyk fašounů...). Ale angličtinu se učím již od r.1982 a nějak ne..a ne...se rozmluvit, je tak strašně těžká, mnohoznačná a nedokonalá...uf, uf,...jako světový jazyk naprosto nevhodná !! Učme se esperanto, je: a)nejjednodušší b)nejrychleji ke zvládnutí c)nejpřesnější ze všech celosvětově rozšířených jazyků. A navíc použitelné ve VŠECH oborech člověčí činnosti, včetně technických... Zatímco jiné "světové" jazyky mají desítky pravidel a tisíce vyjímek, tak...podržte se, tento výtvor starého pana Zamenhofa má 16 pravidel BEZ VYJÍMEK ! Gramatiku zvládnete za jedno odpoledne a zbývají jen slovíčka, některá i přejatá z češtiny - jak se řekne kaštan? Kaštano! Res.: Nejtěžší je pro mne angličtina, pak němčina, slovenština, čeština. Howgh.

  Bře 02, 2006
 • Obrázek uživatele Jarda
  Jarda (anonym)

  Johny, nepluj proti proudu... Esperanto nikoho nezajima, svetovym a univerzalnim jazykem nikdy nebude a tak se s tim smir a nenavrhuj blbosti, ktere se nikdy neuskutecni. Anglictina vladne svetu a stala se onim svetovym jazykem. Podle anglickych pokynu leta letecka doprava po cele zemekouli, je to jazyk internetu a globalniho cizineckeho ruchu, proste se z ni stalo to, o co se Esperanto marne snazilo. A mimochodem, chces-li vubec byt bran vazne, co to prosimte blbnes s tim HOWGH ??!! Je to kravina, kterou si vymyslel May a NIKDO na svete to nepouziva vyjma snad nejakych stejne zblblych Nemcu. V indianskem jazyce Lakhota neco priblizne podobneho je pozdrav na uvitanou. Fascinuje me, nachazet tuto hovadinu stale a opakovane v psanem proslovu naseho naroda a to i od lidi jinak zdanlive inteligentnich.

  Bře 03, 2006
 • Obrázek uživatele František Horáček
  František Horáček (anonym)

  Již dvacet pět let jdu životem s esperantem. Před rokem 1989 mi dokonce kvůli dopisování mimo státy Varš.smlouvy hrozilo propuštění z práce. V dnešní době se dostává esperanto na špici a to především díky své snadnosti a internetu. Nikdo dnes nemá čas a to je voda na mlýn esperanta. Jeho základy jsem se naučil v korespondenčním kurzu za 10 týdnů! A dnes díky internetu mi leží u nohou celý svět,mohu se vydat kamkoli a všude najdu pomocnou ruku esperantisty..

  Kvě 08, 2006
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Loni jsem se čtyři měsíce učil němčinu. Téměř každý den jsem tomu věnoval tři až čtyři hodiny. Nejhorší byly první tři týdny. To jsem měl pocit, že se mi doslova přestavuje mozek. Snažil jsem se pochopit něco úplně nového a neznámého. Budil jsem se v noci ze spaní a blábolil jsem německy. Ovšem výsledky byly vidět. Za čtyři měsíce jsem se naučil docela slušně základní němčinu. a částečně rozumím řeči ve filmech a mezi lidmi. Poté jsem naběhl na angličtinu. Ta mi připadá na jednu stranu jednodušší než němčina ohledně skloňování ale na druhou stranu komplikovanější svým slovosledem a logikou stavby vět a myšlenek. ovšem beru ji na rozdíl od intenzívní výuky němčiny takovou lážoplážo formou.

  Kvě 08, 2006
 • Obrázek uživatele František Horáček
  František Horáček (anonym)

  Je prokázáno mnoha výzkumy v různých zemích během minulého století,že je vhodnější nejprve začít s esperantem a pak jdou ostatní jazyky snáze a rychleji.Konkrétní uskutečněné pokusy: máme dvě třídy žáků.Jedna se začne učit například angličtinu a bude se ji učit 4 roky. Druhá třída se bude první rok učit esperanto a angličtinu ve bude učit druhý až čtvrtý rok. Při vyhodnocení po čtyřech letech se zjišťuje, že třída s esperantem dosáhla v angličině lepších výsledků!

  Kvě 08, 2006
 • Obrázek uživatele Pavlina
  Pavlina (anonym)

  Z vlastni zkusenosti: ziju pres 6 let v Anglii a kdyz mluvim BUD jenom anglicky (vetsinou) NEBO jenom cesky, tak je to bez problemu. Problem nastane, kdyz se snazim preskakovat mezi cestinou a anglictinou (nejcasteji kdyz neco prekladam pro anglicky nemluvici Cechy), to je fakt docela zahul. Smekam pred vsemi tlumocniky (mam na mysli simultanni tlumoceni). Takze - pod clanek bych se mohla podepsat, akorat bych rekla, ze mozek netrenuje 'nauceni' ciziho jazyka, ale pouzivani alespon dvou jazyku paralelne.

  Kvě 08, 2006
 • Obrázek uživatele honza
  honza (anonym)

  jenom abych rozseknul ty názory o tom jestli je těžší AJ nebo NJ.tak ja umim nemecky jakž takž ale anglicky naprosto plynně ale jen diky tomu že to studuju déle.V obou jazycích je něco těžkýho a jednoduchýho.V AJ je primitivní mluvnice ale zase těžký spelling a AJ vůbec nemá pravidla výslovnosti-to je to co ji dělá těžkou a je to taková death-trap pro dislektiky.Taky je striktnější na používání časů, na porozumění a frázová slovesa jsou taky kámen úrazu.V NJ je zase o mnoho těžší mluvnice.Myslím že oba jazyky jsou stejně těžké i když mě se osobně ta AJ učila snadněji.

  Kvě 27, 2006
 • Obrázek uživatele xxcd
  xxcd (anonym)

  Svůj jazyk ovládám skvěle ... Druhý jazyk (mé přítelkyně) umím také plynule ... cumlat ...

  Kvě 27, 2006
 • Obrázek uživatele lenka
  lenka (anonym)

  Anglictina je ten nejjednodussi a nejprimitivnejsi jazyk,ktery jsem se kdy naucila.Anglicky umim velmi dobre. Dal se domluvim arabsky a francouzsky.

  Kvě 28, 2006
 • Obrázek uživatele King4"seznam.cz
  King4"seznam.cz (anonym)

  Zdravím všechny. Moc rád bych se učil angličtinu. Hledám si fajn učitelku. Pomůže mi nějaká ? Jsem z Brna. Můžeme ( pokud bude zájem a oboustranné sympatie ) přidat i fajn vztah plný něhy bez narušení soukromí ....

  Čer 02, 2006
 • Obrázek uživatele John Wittness
  John Wittness (anonym)

  Jsem zvyklý plout proti proudu. Viz moje názory: 1977 - bude zrušena povinná vojenská služba 1978 - komunismus nutně zanikne a svět se přestane dělit na Východ a Západ 1979 - globalizace je neodvratná. Význam národních kultur poklesne a angličtina se stane jediným světovým jazykem Vidíte, všechno se splnilo. Také esperanto jednou zvítězí, jakmile si svět uvědomí jeho nesporné výhody. Za to "howgh" se tedy omlouvám. Asi umíte indiánsky líp než já. Tak čau!

  Srp 11, 2006
 • Obrázek uživatele Framont
  Framont (anonym)

  K tomuto tématu je z časových důvodů opravdu jednoznačným favoritem esperanto!A kdo tomu nevěří,tak ať si hodí na internetu do vyhledávače "Esperanto" a zjistí nějakých 17 milionů odkazů -fakt mu bude ležet u nohou celý svět!

  Srp 16, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Karaj samideanoj, Unue, pro surprize pozitiva reago al la anonco pri literatura numero (t.e. venis multaj literaturaj kontribuoj) kaj, due, por rekapti la eldonritmon, la sekva numero de Esperanto USA estos duobla (la 3-a kaj 4-a).

  Srp 16, 2006
 • Obrázek uživatele František Horáček
  František Horáček (anonym)

  Jednoznačně ano!Každý nechť používá svůj rodný jazyk a k němu si přidá jednoduché a neutrální esperanto,což je jazyk bez gramatických výjimek s pouze 16 gramatickými pravidly! Každý se pak domluví s každým.Samozřejmě vedle toho ať se každý učí třeba 10 jazyků,když ho to baví.Současné jazykové války v EU svědčí o tom,že EU nezvládla jazykovou situaci byť "mnohojazyčnost" vypadá příznivě a lákavě.Ale situace se neustále mění,nyní je v EU 23 oficiálních jazyků a k tomu asi 2000 tlumočníků a překladatelů,kteří překládají miliony stránek ročně...je to cesta ekonomicky nepřijatelná,je to cesta nenápadné a tajné přípravy k tomu,aby se jednou společným jazykem stala diskriminující angličtina.Obávám se,že tyto nebezpečné snahy by se neobešly bez nepokojů.Současný stav je následující:EU se chlubí mnohojazyčností a přitom,když člověk vstoupí na některé stránky EU,tak ve všech jazycích jsou jen nadpisy článků a články samotné jsou v angličtině,francouzštině či němčině...to je stav,který odporuje základním lidským jazykovým právům!Změnit to může jen nový přístup EU,tedy zrovnoprávnění esperanta,které mimochodem svými rezolucemi podpořilo v roce 1954 a 1985 i UNESCO a ocenilo jeho přínos pro mezinárodní komunikaci.

  Feb 13, 2007
 • Obrázek uživatele janina
  janina (anonym)

  Je mi 40 a nutně bych chtěla umět i jiný jazyk.Ve škole jsme měli ruštinu,no dnes už z ní neumím nic. chtěla bych si koupit nějakou učebnici s CD, lae nevím jakou a nevím zda němčinu či anglinu. Nemá někdo radu?

  Pro 15, 2007
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Jazyky rozšiřují obzor, ale jenom v jazyku to není.

  Pro 15, 2007
 • Obrázek uživatele Orasistýna
  Orasistýna (anonym)

  Naučím-li se Romštinu-nezpustnu?Četla jsem statistické propočty,které připouštěly,že by jednou mohla nahradit,společně s Ukrajinštinou,Rumunštinou,Bulharštinou a Angličtinou,naši drahou Češtinu.

  Pro 16, 2007
 • Obrázek uživatele Jujubo
  Jujubo (anonym)

  jo uč se cikánskou hatmatilku, aspoň budeš moci umravňovat ty smradlavce. než je ale naučíš žít jako lidi, převálcuje tě čínština.

  Pro 16, 2007
 • Obrázek uživatele Olina
  Olina (anonym)

  naučila jsem se angličtinu aspoň tak, že můžu číst povídky, mluvím už hůř, tedy pomalu a málo rozumím.Zajímavé, že kdysi se mi angl. velmi líbila a čím víc se ji učím, líbí se mi míň, postihuju v ní jistou kostrbatost a primitivnost. Začnu s italštinou. Je pravda, ž to pomáhá, myslím to učení, od zkostnatění mozku.....

  Pro 16, 2007
 • Obrázek uživatele orecha
  orecha (anonym)

  ja teda nevim, mluvim plynule anglicky(skype pouzivam hlavne na hovory se znamyma mimo republiku), rozumim co zvastaj na radio1/bbc, ale citim se porad stejne pusta jako predtim:) o tom to urcite neni. pokud clovek dokaze sve ambice uspokojit v ramci nasi republiky, proc cizi jazyk? media mame take vicemene seriozni a komu nestaci rozsah, na internetu snad najde nejake nezaujate zdroje? a kdo chce sem, at se nauci cesky!

  Pro 16, 2007
 • Obrázek uživatele i.jonasova"seznam.cz
  i.jonasova"seznam.cz (anonym)

  kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem...

  Kvě 26, 2008
 • Obrázek uživatele Helena studentka
  Helena studentka (anonym)

  Pokud se jedná o jazykovky, mám moc dobré zkušenosti s Nepustilovou jazykovou školou. Myslím, že ta jejich metoda rozhodně stojí za vyzkoušení, zvlášť pro lidi, kterým výuka v klasických jazykovkách, kde Vám vlastně jen něco vyloží a Vy se to pak šprtáte doma a tápete, nesedí. Já chodím na angličtinu, u které si cením mimo jiné i toho, že se tam střídají lektoři. Vyučují tím pádem lidi upřednostňující různou výslovnost, což je super a velká výhoda. Jejich stránky: http://www.njs.cz/

  Kvě 01, 2011
 • Obrázek uživatele A kolik ti
  A kolik ti (anonym)

  Pokud se jedná o jazykovky,...za tu reklamu platí?

  Kvě 01, 2011
 • Obrázek uživatele bob
  bob (anonym)

  vadí mi lenivost angl a amíků učit se jiné jazyky. myslím, že není správné přijímat cizí národní jazyky. když budete hodně koktak v aj, tak se vám může stát, že vám angl. řekne speak white please, to je super gól. jediné správné a snadné je esperanto, ale pokud nemá státní podporu (škola), je to těžké. abyste zvládli aj, učte se denně minimálně jednu hodinu a to celých 7 let u esperanta vám stačí měsíců 12 a budete mistři. oni (an.+am)se nemusí učit jiný jazyk a tak se jim lépe studuje, ušetří spoustu času.

  Lis 07, 2011
 • Obrázek uživatele bob
  bob (anonym)

  vadí mi lenivost angl a...mimochodem, ti co mluví esperantem, většinou znají velmi dobře angličtinu a přesto si esperanto chválí. velmi zajímavé. při studiu esperanta nemusíte skoro nic kupovat, vše je na netu (slovník 210,000slov)a zdarma. super@wo.cz

  Lis 07, 2011
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Taky není špatný naučit se C++ nebo Delphi.

  Lis 07, 2011
 • Obrázek uživatele Dan
  Dan (anonym)

  mimochodem, ti co mluví...Esperanto je fakt skvělé, mluvím z vlastní zkušenosti. A teď je dokonce možnost i díky němu vyhrát :-) http://soutez.esperanto.cz/

  Lis 21, 2011
 • Obrázek uživatele Dan
  Dan (anonym)

  Esperanto je fakt skvělé,...Patronem té soutěže je psychiatr :-)

  Lis 21, 2011
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Musel jsem se mnoho let učit ruštinu a k čemu mi to je? Nahovno !! A kdo mě zaručí, že to zase nebude na prd??

  Lis 21, 2011
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Musel jsem se mnoho let učit ruštinu a k čemu mi to je? Nahovno !! A kdo mě zaručí, že to zase nebude na prd??

  Lis 21, 2011
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  Musel jsem se mnoho let učit...Aspoň nemáš Alzheimera. Nebo jo???

  Lis 21, 2011
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  To zatím nic takovýho nemám, jenom tu skleněnou Růženu!

  Lis 21, 2011
 • Obrázek uživatele Lea
  Lea (anonym)

  Musel jsem se mnoho let učit...Kdyby si tu rustinu umel dobre, tak by to urcite slo zpenezit. Rusu je vsude plno a maji nejvic penez.

  Lis 21, 2011
 • Obrázek uživatele Ondra
  Ondra (anonym)

  Pořád je se třeba něco učit. Mě je přes 40 a zapsal jsem se na http://www.parakalo.cz/jazykove-kurzy-anglictiny/. Nelituji toho, alespoň vím o čem se moje děti baví a v práci mi lepší znalost angličtiny taky neuškodí.

  Dub 02, 2014
 • Obrázek uživatele šubrt
  šubrt (anonym)

  Prdím na rusy a jejich peníze, kdyby zmizeli ze světa, tak mě chybět nebudou, vemena polomongolský.

  Dub 05, 2014
 • Obrázek uživatele Petr H
  Petr H (anonym)

  Je pravda, že ruština začíná být už dnes dost žádaným jazykem. Například v Praze se už stává pravidlem, že na spoustě pracovních pozicích(třeba prodavač) je už ruština žádána. Ono tady zkrátka žije dost rusky mluvících lidí.Dokonce je spousta profesí, kde je největší klientela právě Rusové.Není divu. Praha se stává mezinárodním městem a vedle Japonců, Italů jsou ve velké většině právě Rusové, kteří se zde rozhodli žít.Kupují zde nemovitosti, děti zde dávají do mezinárodních škol a jednou už zde budou žít jejich generace. Tak to zkrátka je.

  Dub 05, 2014
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  Ruština začíná být dnes v kurzu. Anglicky mluví dnes kdekdo. Ale v Karlových Varech, nebo v Praze se určitě uplatní

  Dub 05, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Optimista se učí rusky, pesimista čínsky a realista se učí střílet.

  Dub 06, 2014
 • Obrázek uživatele ???
  ??? (anonym)

  Nevím proč? Takových let jsem se musel učit rusky a celý život mě to bylo na hov..! Životě jsem to nepoužil a že tady těch okupantů bylo dost! Potkat toho vola co to nařídil, tak bych ho asi zabil! A teď na starý kolena mám zase někomu dělat blázna? Když sem nějaký pobuda jede tak ať se stará aby rozuměl! Nikomu už vola dělat nebudu!

  Dub 07, 2014
 • Obrázek uživatele 68
  68 (anonym)

  Nesnasim rusaky a rustinu. Kdyz se me na neco zeptaji tak i kdyz rozumim tak nerozumim.

  Dub 07, 2014
 • Obrázek uživatele ruština
  ruština (anonym)

  je jazyk okupantů. Od tzv. osvobození u nevládli nacisté, Rusové. Beneš a čeští komunisté byli jen loutky, které plnily pokyny z Moskvy. Výuka ruštiny byla povinná, asi jako němčiny za doby protektorátu. Bohužel, silně proruští jsou i dva poslední prezidenti, jedině Václav Havel byl čestnou výjimkou. Nechápu, proč se učit jazyk okupanta a nepřítele?

  Dub 07, 2014
 • Obrázek uživatele adin
  adin (anonym)

  dva tri četýre pjať - išol zájčik paguljáť ...

  Dub 07, 2014
 • Obrázek uživatele tjpřecijedno
  tjpřecijedno (anonym)

  Je to pěkně hnusný kam tahle společnost celkově spěje,je fajn když se člověk naučí druhý jazyk nebo více protože sám chce,ale když dneska zavedou zachvíly to že v každý práci musíš umět cizí jazyk,,děte do prdele jednoduše,celou věčnost nám jen diktujou co a jak a co hlavně musíš dělat,někdo by se třeba i chtěl naučit více jazyků proč né,jenže dnešní doba je taková že bud se to naučíš ve škole a když už tam nechodíš tak někde za prachy od nákýho učitele,ale to je přesně ono,zavedou se nesmyslný pravidla a člověk vlastně pak dělá jen to co se mu řekne tam ze zhora,jen za to platíš a prachů ti dávaj v práci málo,ale to je jen v čr,jed do anglie jaký tam maj platy lidi co dělaj v blbý kuchyni..se posereš,a to je i jinde,jen tady se necháváme okrádat do kola,je to celý na hovno,ve škole se učíš jak bejt otrok pak musíš do práce kde seš otrok a nakonec umřeš prázdnej jako otrok.nemam nic proti práci,chci pracovat,,ale kdo by chtěl práci která ho nebaví nebo kterou nechce,proč lidi nemůžou dělat jednoduše co chtěj ,každej má nákej svůj sen,a když je to takhle skurvenej ten systém tak se nedivte že lidi skáčou pod vlak,,celkově je to tady uplně na hovno a nemluvim jen o čr,,takových sraček a nikoho to snad ani nezajímá hlavně že si pustíte večer tv nova sledujete velkofilm,náký diivadílko co vám tamhle podstrčily,televize,ztrávíš u ní hodiny a co ztoho máš ? akorát vymitej mozek a informace zní samí dezinformace ,,oni rozhodujou otom jakou budeš mít náladu,jestli budeš nasranej a neštastnej,nebo zejtra příjdeš o střechu nad hlavou,,dřív sem chodíval v létě k vodě každej den,bylo krásně 2 měsíce od června do července ,pravý teplo,dneska je planeta zkurvená a léto už není,,jen počasí hnusný,chvíly teplo pak zima,to di rači domu a pust si tv a hnij a klidně skoč pod vlak nikomu nebudeš chybět lidi už nemaj srdce,,už nezáleží na tom jakej si a co máš v sobě pokudnemáš peníze,dům a audi nebo bmw tak si tě ani žadná nevšimne,pro ně a pro všechny peníze a materiál nahradily lásku

  Čer 18, 2014
 • Obrázek uživatele tjpřecijedno
  tjpřecijedno (anonym)

  a ješte jedna věc,,proč teda když už nám skurv*ly počasí a je občas hezky a svítí sluníčko,proč mi lítá nad hlavou naký zasraný cheimtrails ???? co to doprdele je aby nás tady někdo otravoval jedama,a nikoho to prostě nezajímá,televize a media rači řeší jestli rychtář udělá tohle,nebo macura udělá tamto,a národ to žere,národ to baví,no a co že tady lítaj letadla který lítaj přes sluníčko a vypouštěj olova jiný jedy rozpuštěný který dopadaj na zem a my to dýcháme.plus to zakrívá sluneční svit kterej brání v růstu rostlinám.bydlim v kraji kde dřív žily lidi který o týhle zemi básnily a je to všude je to i v hymně,před dvaceti lety tam byly lesy a kopce,básnily otom jak je to krásný a že naše děti budou mít krásnej domov,dneska tam težej kámen,nebo uhlí,,lesy už nejsou,jsou tam pole,dálnice,nebo chemička,,skurvená chemička přímo u řeky,.mohl bych popsat celou tuhle stránku problémy celý týhle společnosti.ale nemělo by to cenu,tak ok teda udělaly ste znás debily který nesměj snít a nemaj právo se radovat a poznat štěstí,ale to asi nestačí,tak ok vemte si i tu přírodu,postavte tu cehmičky,postavte tady města a beton,paneláky bude se tu skvěle žít,mužem si vytvořit umělej strop a budete mít elektřinu zadarmo třeba něbo tak nějak.. a ted další pravda o čr .. Ahoj před 5 lety jsem byl v politice,za těch 5 let čr schudla a lidi se maj hůř a hůř,ale já žiju už dávno na ostrově v tichém oceánu takže mi to neva.. takhle to je..proč ,proč politici nemaj plat 10 000 ? dit je jasný když budou mít málo penez za tohle povolání duleztý že nebudou hrabat a zadlužovat lidi a pomalu je zabíjet timhle systémem a jejich nenažraností,ne oni si odsouhlasej že budou mít 100 000 co 100 000 ..třeba 200 000,,tyhle lidi dávaj zakázky i svejm firmám,což je další svinárna,,snad demokracie je o tom že v senátu jsou lidi z davu ne ,,obyčejný lidi který pudou do hospody a nemusej se bát že jim tam někdo hodí flašku na hlavu s komentářem vypadni kalousku..tak proč tam jsou tyhle lidi ?!!!

  Čer 18, 2014
 • Obrázek uživatele Verča
  Verča (anonym)

  a ješte jedna věc,,proč...Ale co dělat,co budeme dělat ? Svobodu ?

  Čer 19, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama