Každá pátá žena přes padesát trpí sníženou funkcí štítné žlázy

V Česku trpí sníženou funkcí štítné žlázy, hypotyreózou, každá pátá žena starší padesáti let. Nemoc se stále častěji objevuje i u mladších ročníků. Ženy trpí touto poruchou až desetkrát více než muži.

Na tiskové konferenci při příležitosti světového týdne štítné žlázy řekla Zdenka Límanová z III. interní kliniky VFN v Praze.

Snížená funkce štítné žlázy podle Límanové nemusí mít výraznější příznaky. “Ženy přičítají obtíže mnohdy změněné životní situaci, po porodu, při náročné péči o rodinu, při náročném zaměstnání, u starších osob jsou vysvětlovány stárnutím,“ uvedla. Mezi příznaky hypotyreózy mohou patřit únava, zapomínání, snížení fyzické výkonnosti, mírná dušnost, někdy mírná bolest svalů nebo zadržování tekutiny. Pokožka je suchá, nehty a vlasy mají zhoršenou kvalitu. Při dlouhotrvajícím neléčeném průběhu se obtíže prohlubují.

Při správných preventivních postupech lze nemoc včas odhalit. Většina onemocnění štítné žlázy je navíc podle odborníků dobře léčitelná a člověka v životě nijak neomezuje. “Základem je vyšetření tyreostimulačního hormonu (TSH), což je hormon podporující činnost štítné žlázy. Pokud štítná žláza pracuje dobře, TSH je v pořádku, pokud ne, TSH se zvyšuje,“ uvedla Límanová.

Zařazení laboratorních testů do systému preventivních prohlídek dospělé populace a osob se zvýšeným rizikem je podle předsedy České endokrinologické společnosti ČLS JEP Michala Krška z III. interní kliniky VFN v Praze dlouhodobým a nesplněným přáním endokrinologů. “I proto považujeme světový týden štítné žlázy za významnou událost a příležitost k osvětě tohoto onemocnění,“ řekl.

Správná funkce štítné žlázy má velký vliv například i na vývoj plodu v těhotenství. Matka by podle Límanové měla dbát na dostatečné zásobení jodem. Při nedostatečné produkci hormonů štítné žlázy existuje riziko, že se plod nebude vyvíjet správně. “Děti mohou být psychicky nezralé a mít nejrůznější významné psychomotorické poruchy, v případě závažnější poruchy mohou mít i nižší IQ. Matčina porucha funkce štítné žlázy v těhotenství se u dítěte může projevit později i jako porucha pozornosti, neklid a neposlušnost,“ dodala Límanová

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama