Kašel provází nemoci z nachlazení

Kašel provází nemoci z nachlazení, kterých na podzim přibývá a obvykle začínají suchým dráždivým kašlem. Pomáhají na něj přípravky na odkašlání. Na zklidnění nočního kašle jsou dobré přípravky s kodeinem, které jsou ale jen na předpis. ČTK to řekl praktický lékař Oldřich Koberec.

"Tyto akutní infekce, při nichž obvykle není horečka, jsou spojeny s rýmou, pálením v krku a kašlem. Inkubační doba bývá zpravidla jeden až tři týdny," upřesnil. Nemoci z nachlazení vyvolává přes 100 typů takzvaných rinovirů. Co je přesně spouští, ale není známo. Důležitou roli hraje prochlazení, nadměrná únava, stres a u žen měsíční cyklus.
"Začátek nemoci je vždy náhlý a začíná pálením v nose nebo v krku, kýcháním, vodnatou rýmou, celkovou malátností a suchým kašlem. Typické je, že člověk nemá horečku," popsal lékař. Upozornil, že chřipka, se kterou si lidé často nachlazení pletou, je úplně jiná nemoc: má inkubační dobu jen tři až pět hodin a je vždy provázena prudkým vzestupem teploty, bolestí kloubů, svalů a celkovou schváceností.


Nachlazení v počátečních fázích nemusí vyšetřit lékař, záleží na nemocném, jaké léky si naordinuje. U virózy zpravidla stačí běžné přípravky na teplotu a vysoké dávky vitamínu C. Zatímco při preventivním užívání céčka jsou vhodné formy s pozvolným uvolňováním, k léčbě jsou lepší nárazově velké dávky. "Není vhodné brát si vitamín C na noc. Povzbuzuje, takže člověk pak nespí," poradil lékař.


Přípravky na kašel se preventivně brát nemají, stačí je nasadit, až když kašel začíná. I zde se vyplatí razantní krátkodobá léčba. Když se člověk i po týdnu domácí léčby cítí stále špatně, měl by vyhledat lékaře. Původní virová infekce by se totiž mohla zkomplikovat, oslabený organismus napadly bakterie, na ty zabírají antibiotika.


Zdroj: ČTK

Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Děkuji za tento skromný ale důležitý článek

  Lis 27, 2007
 • Obrázek uživatele Tina
  Tina (anonym)

  Přesně! Začla jsem už preventivně něco dělat s imunitou. Cumlám pastilky herbal med, které jsem si vybrala podle složení (seděla jsem jeden večer celý na netu a četla co má nejvíc vitamínu a všeho v sobě´:) takže vyhráli a jsem zatím zdravá.

  Bře 14, 2013
 • Obrázek uživatele Tereza
  Tereza (anonym)

  U nás doma používáme sirup Stopkašel, nasadím ho hned, když cítím nějaké to škrábání v krku, pomůže mi od kašle a pomáhá odkašlávat, na běžnou virózu vystačím jenom s ním

  Zář 09, 2013
 • Obrázek uživatele jistě
  jistě (anonym)

  Já si nemůžu vynachválit...kundičko reklamní

  Zář 30, 2014
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  kundičko reklamníCo seš sprostej(tá)?

  Zář 30, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama