K lékaři online

Práce lékařů se posouvá do online prostředí a tento trend ještě urychlila pandemie koronaviru. Lidé se obávají návštěvy lékaře, ale zanedbávat své zdravotní problémy se může vymstít. O tom, jak probíhá vyšetření na dálku a jestli mohou pacienti lékařům v online světě důvěřovat, jsme hovořili s MUDr. Petrou Bomberovou Kánskou, vedoucí lékařkou Virtuální kliniky EUC.

Jaké případy řešíte nejčastěji?

Virtuální klinika je v provozu více než rok a za tu dobu jsme se s kolegy setkali snad se všemi situacemi, které známe z našich běžných ordinací. V posledních týdnech samozřejmě řešíme podezření a následné testování na tzv. koronavirus. Za poslední dva měsíce jsme ve Virtuální klinice pomáhali tisícům pacientů a mohu říci, že lidé mají skutečně obavy a strach jít k lékaři. O to jsem raději, že můžeme odborně pomoci, poradit a nasměrovat v online prostředí. Nemělo by docházet k tomu, že lidé zanedbají své zdravotní problémy, protože se budou bát nákazy. Rozhovor z očí do očí je důležitý pro pacienta i nás lékaře, i když je zprostředkován monitorem počítače nebo displejem telefonu.

Umí živý videohovor skutečně pomoci?

Ano, umí. Pro Virtuální kliniku volíme témata, která jsou vhodná řešit distanční péčí. To se projevuje také v tom, že přímo a pouze ve Virtuální klinice, tedy bez nutnosti osobní návštěvy ordinace, jsme v tuto chvíli schopni vyřešit 90 % obtíží. V případě, že problém nejsme schopni vyřešit online pacientovi, doporučíme osobní návštěvu lékaře, laboratorní či další potřebná vyšetření. Také je potřeba připomenout, že současná situace ohledně koronaviru je velice zatěžující a stresující. Lidé mají obavy o svoje zdraví, příjmy, budoucnost. V nemalém procentu konzultací tak naši lékaři poskytují i psychickou pomoc a oporu.

Na začátku pacient vyplní krátký dotazník, abychom měli základní představu a vzápětí již komunikuje s lékařem buď v klasickém chatovacím okně, nebo spustí videorozhovor.

Kolik stojí vyšetření?

Vyšetření je zdarma a je plně hrazeno ze zdravotního pojištění.

Při online vyšetření pacient nesedí v čekárně

Nedegradují online vyšetření lékařské povolání?

Naopak. Jedná se o zcela logický a přirozený vývoj v oblasti poskytování zdravotní péče. V mnoha zemích je telemedicína běžnou součástí klasických ambulancí a je skvělé, že tento koncept může fungovat i u nás v České republice. Online lékařské konzultace fungují výborně jako komplementární služba ke klasickým ordinacím a lékařským vyšetřením, bez kterých se medicína samozřejmě neobejde.

Tři české nemocnice se letos staly obětí kybernetického útoku. Jsou u vás informace pacientů v bezpečí?

Zásady lékařského povolání, v tomto případě lékařské tajemství, platí i v online světě. To znamená, že veškeré informace, které nám pacient ve Virtuální klinice sdělí (osobní údaje, anamnestický dotazník, fotografie, samotná konzultace), jsou předmětem lékařského tajemství. O bezpečnost všech dat se starají IT odborníci, kteří pečlivě dbají na kyberbezpečnost Virtuální kliniky v případě různých hackerských útoků.

Jak vznikl koncept Virtuální kliniky?

Konceptem Virtuální kliniky jsme se inspirovali v zahraničí, konkrétně ve Švédsku, kde mají se zdravotnickými vyšetřeními online a telemedicínou obecně bohaté zkušenosti. Vybrali jsem to, co funguje nejlépe a loni v lednu jsme spustili pilotní provoz Virtuální kliniky, v České republice první a zcela unikátní projekt svého druhu. S příchodem pandemie jsme naše služby nabídli zdarma všem obyvatelům České republiky. Snažíme se tím přispět k tomu, aby ani v době koronaviru lidé nezanedbávali své zdravotní problémy a měli se vždy na koho obrátit. Nyní ve Virtuální klinice působí desítky lékařů, kteří pomáhají více než 100 pacientům denně.

 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele vĚRKA
  vĚRKA (anonym)

  Už jsem se k tomuto téma kdysi vyjadřovala. Páni doktoři už by nejraději ani ráno nevylézali a ordinovali z postele. Je to cháska lenivých neumětelů, nadřazenců, chudobných ubožáků, kteří mají čím dál míň peněz, volna a prý čím dál víc práce. Vše jsem pOznala nejen na kůži vlastn. A znovu se omlouvám těm málo lékařům věrným tomu, co kdysi v přísaze slibovali. Jenže ti pomalu vymírají. NE ZDRHAJí ZA HRANICE NEBO POŘÁD STÁVKUJÍ NEBO SE CPOU ASPOŇ DO SENÁTU.

  Zář 03, 2020
 • Obrázek uživatele děda75
  děda75

  A tak tedy::: JAK a KAM můžeME přihlásit a tuto možnost využít ???????

  Zář 03, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama