Reklama

Jste stále unaveni? Možná máte anémii

Máte někdy pocit, že nemáte energii, jste unavení a bez nálady, nic se vám nechce a večer byste zalehli nejradši hned po setmění? Nemusí se jednat o nic zásadního a třeba jen procházíte nějakým stresovým obdobím nebo jste přetížení. Pokud ale na sobě tyto příznaky pociťujete delší dobu, měli byste zbystřit! Může se jednat o anémii neboli chudokrevnost.

Anémie vzniká, když máte nedostatek červených krvinek. Červené krvinky přenášejí kyslík krví z plic do ostatních částí těla, čímž poskytují buňkám energii, kterou potřebujete pro každodenní aktivity. Hlavními příznaky anémie jsou bledost, pocit únavy, snížení energie a nechutenství. Někdy přistupují potíže se spánkem a vaše myšlení může být zastřené. Chudokrevní lidé také často trpí pocity závratí nebo bolestmi hlavy a bušením srdce. Celkově se člověk cítí slabý a jeho psychický stav není zrovna na výši.

Jak poznám, že mám anémii?

Ne každý člověk s anémií má příznaky. Pravidelná preventivní prohlídka u lékaře by však měla tuto nemoc odhalit díky vyšetření krve, kde zkoumáme hladinu krevního barviva hemoglobinu. To je součástí červených krvinek, a právě ono je nosičem kyslíku v těle. Pokud je vaše hladina hemoglobinu nižší, než je dolní hranice normálního rozmezí (120 g/l pro ženy a 135 g/l pro muže), je pravděpodobné, že máte anémii. V tomto případě vás lékař vyšetří, aby zjistil přesnou příčinu anémie a připravil vhodný léčebný plán.

Jaké mohou být nejčastější příčiny anémie?

Reklama
  • Nevhodná strava chudá na železo, vitamín B12 či kyselinu listovou
  • Dlouhodobé ztráty krve, např. u vředové choroby žaludku nebo onemocnění střev
  • Nádorové onemocnění kostní dřeně, kdy zhoubné bujení utlačuje krvetvorbu
  • Chronické onemocnění ledvin, kdy se netvoří hormon erytropoetin potřebný pro krvetvorbu

„Když má pacient nevysvětlitelnou anémii, je vždy důležité zkontrolovat i ledviny. Může totiž jít o indikátor, že s ledvinami není něco v pořádku. Zvláště důležité je to u lidí, kteří mají zároveň diabetes nebo vysoký krevní tlak,“ upozorňuje MUDr. Roman Štilec, Ph.D., primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Pardubicích, a dodává: Naše ledviny totiž produkují hormon zvaný erytropoetin, který v kostní dřeni iniciuje krvetvorbu. Pokud v těle tento hormon chybí, vzniká anémie.“

MK

Reklama

Komentáře

Nina (Čt, 29. 4. 2021 - 23:04)
ano, jsem stále unavená, neklidná, nervozumi, beru magnezium a taky jsem si koupila ostropestřec na detox , snad se to brzo zlepší
Peťka (Ne, 27. 6. 2021 - 18:06)
Nino já měla stejný problém, omezila jsem čokoládu a začala pít hodně vody, jelikož bydlím v 9 patře snažím se každé ráno aspoň 3x vyběhnout schody.. a musím uznat, že to udělalo svoje. Sice partner je naštvaný, protože ho vzbudím každé ráno v 6, ale docela si zvykl :) zkus přidat i lehký sport.
Marika (Po, 28. 6. 2021 - 08:06)
Já mám dobrou zkušenost s x-espeedem. Ne že mě uklidnil před stresem, ale obsahuje kofein, listy zeleného čaje a vitamín C, takže mi snížil i únavu :)
Reklama