Jste smutná? Bioptron pomáhá při únavě i zimní depresi

Dlouhé noci a zasmušilé dny zimních měsíců mohou u některých lidí vyvolat pocity špatné nálady. Odborně se tento jev nazývá sezónní afektivní poruchou? (neboli SAD "Seasonal Affective Disorder"). Mírnější verze SAD je známa jako zimní deprese. Charakteristickým znakem je neschopnost cítit se šťastný nebo prožívat radost, dále pak zvýšená potřeba spánku, výrazná únava, zvýšená chuť k jídlu a s ní spojené přibývání na váze...

 

Předpokládá se, že sezónní afektivní poruchu způsobuje nerovnováha v produkci spánkového hormonu zvaného melatonin. Ten se většinou „vypíná“ ráno jako reakce na zvýšenou hladinu světla a opět se „zapíná“ v noci. V zimním období, kdy je málo světla, ale hladina melatoninu s ránem neklesá a my se pak cítíme velmi unavení a ospalí po celý den.

Jaké jsou běžné příznaky poruchy SAD?

Příznaky se obvykle začínají projevovat od září po listopad a přetrvávají až do jara (tj. do března / dubna). Odhaduje se, že 17 % populace vykazuje během podzimních a zimních měsíců mírnou formu těchto obtíží. Mezi příznaky patří:

 • Deprese (špatná nálada) - pocity stísněnosti, provinilosti, zoufalosti
 • Únava (letargie / vyčerpanost)
 • Problémy se spánkem - neschopnost probudit se a být čilý
 • Přejídání - nezdolná chuť na sladké a na potraviny bohaté na sacharidy (chléb, brambory, těstoviny, atd.)
 • Přibývání na váze - z přejídání
 • Ztráta zájmu o sex
 • Touha vyhýbat se kontaktům s lidmi
 • Úzkost a strach - pocity napětí a stresu

Léčba. Co pomáhá?

Hlavní formou léčby je terapie jasným světlem, která je účinná u více než 85 % případů. Nejlepší výsledky jsou při aplikaci mezi 6. a 8. hodinou ranní. Předpokládá se, že zvýšená hladina světla způsobí snížení produkce spánkového hormonu melatoninu.

Terapie jasným světlem se provádí pomocí speciálně vyrobených osvětlovacích těles, která dodávají vysoké dávky intenzivního bílého světla. Běžná osvětlovací tělesa dodávají dávku 10 000 světelných jednotek* neboli luxů a za účinnou je považována každodenní 30minutová aplikace.

* Pro srovnání je třeba uvést, že k pohodlnému čtení v interiéru potřebujete cca 500 lux, venkovní denní světlo (při zatažené obloze) odpovídá 5 000 lux a hodnota poledního slunečního světla v létě může dosáhnout i 100 000 lux.

Intenzita světla produkovaného přístroji světelné terapie BIOPTRON je stejná nebo větší než intenzita světla vydávaného běžnými osvětlovacími tělesy:

 • BIOPTRON MedAll = 10 000 až 22 000 lux
 • BIOPTRON Pro 1 = 10 000 až 20 000 lux
 • BIOPTRON 2 = 13 000 až 14 000 lux

 

Přístroje BIOPTRON jsou ideální terapií při léčbě SAD a zimní deprese

Mají navíc tu výhodu, že jako certifikované zdravotnické přístroje je lze použít pro zmírnění příznaků celé řady dalších nemocí a zdravotních problémů. Např. díky analgetickému efektu pomáhají při bolesti zad a kloubů, mají také biostimulační účinek, který se využívá jí při léčbě kožních potíží, hojení ran, pooperačních jizev atd.

 

Použití při léčbě SAD je velmi snadné. Umístěte přístroj BIOPTRON na stůl nebo do stojanu, zapněte a ze vzdálenosti cca 60 až 90 cm si sviťte na obličej po dobu zhruba 30 minut denně. Není nutné dívat se přímo do světla, během aplikace můžete vykonávat běžné aktivity - např. dívat se na televizi, číst, plést, zkrátka co je vám příjemné. Aby byla světelná terapie BIOPTRON v léčbě poruchy SAD účinná, je třeba ji během podzimu a zimy provádět každý den!

Chcete se o léčivém světle BIOPTRON dozvědět více informací? Kontaktujte nás na e-mailu bioptron@zepter.cz, www.zepter.cz nebo volejte infolinku 311 331 888.

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama