Jsou mince eura bezpečné?

Mince eura prý ohrožují zdraví uživatelů, protože z jejich povrchu se při dotyku stírá příliš vysoké množství nezdravého niklu. Tvrdí to německý časopis na ochranu spotřebitelů ÖKO-Test na základě testů, uskutečněných společně s deníkem Financial Times Deutschland. Německá i rakouská oficiální místa to však jednoznačně popírají. "Testy prokázaly vysoce jedovaté kovové sloučeniny uvolňující až padesátinásobně více niklu, než je povoleno například pro šperky," píše ÖKO-Test o euromincích.

Předseda Německého svazu lékařů-alergologů Thomas Fuchs podle listu varoval, že zejména pokladníkům, bankovním úředníkům a osobám přicházejícím profesionálně do styku s penězi hrozí zvýšené nebezpečí vyvinutí alergie na nikl. Použití tohoto kovu v takové koncentraci v jednoeurových a dvoueurových mincích označil za "z alergologického hlediska nepochopitelné".

Německé ministerstvo financí však tyto obavy označilo za nepodložené. Například v porovnání s odcházejícími markovými mincemi je obsah niklu v eurech poloviční. Přítomnost niklu v mincích je však nenahraditelná, protože pouze tento kov vykazuje všechny elektrické a magnetické vlastnosti, nezbytné pro kontrolu mincí v automatech.

Také rakouská mincovna obavy odmítla. Nikl dosud obsahovaly dosavadní pěti a desetišilinkové mince; zavedení eura snižuje možnost Rakušanů přijít do kontaktu s niklem o 40 procent a "znamená tedy jednoznačné zlepšení". Mluvčí mincovny poukázal na to, že do tvorby eura byly přizvány nejrůznější zájmové skupiny, včetně zdravotnických, a jejich připomínky byly respektovány, přesto se již dříve pravidelně objevovala apokalyptická varování.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama