
S lékařským doporučením absolvují hippoterapii pacienti s dětskou mozkovou obrnou, roztroušenou sklerózou či vozíčkáři.
O popularitu jízdy na koni pro rehabilitaci se zasloužila Lis Hartelová, která byla po mozkové obrně částečně ochrnutá. Přesto v roce 1952 získala na XV. letních olympijských hrách v Helsinkách stříbrnou medaili v jezdecké drezuře.
V současnosti je hippoterapie využívána pro své komplexní působení při rehabilitaci široké škály pacientů s fyzickými nebo psychickými problémy. Je významnou složkou komplexní léčby pacientů v oboru neurologie, ortopedie a interního lékařství.
"Kůň člověku spoustu věcí nahrazuje. Třídimenzionální pohyb dopředu, dozadu a do strany procvičí jezdci oblasti těla, které u lidí s roztroušenou sklerózou trpí zvýšeným napětím a ztuhlostí," řekl ČTK vedoucí hipporehabilitace pražské Rosky Miloslav Mlčkovský. Organizace sdružuje pacienty s roztroušenou sklerózou.
Houpavá jízda stimuluje poškozené skupiny svalů a nervy a podporuje rovnováhu a pohybovou koordinaci. Pohyb koně působí jezdci na kyčelní kloub, běží po páteři až ke krčním obratlům. Procvičí se i drobné svaly, jež udržují páteř ve vzpřímeném stavu. To nedokáže ani plavání, které jinak je při této nemoci výborné.
Důležitý je podle instruktora správný sed, jezdec musí mít podsazenou kyčel dopředu, ale přitom sedět rovně. Na to dohlíží hipporehabilitační pracovník, který mu radí, kde se narovnat.
Příznivě působí i teplota koně, proto se jezdí bez sedla. Pacient sedí většinou jen na dece. "Kůň má vyšší teplotu, kolem 38 stupňů Celsia. Části těla, které jsou v přímém kontaktu, se prohřívají, tím se podporuje krevní oběh," dodal Mlčkovský.
Naďa Myslivcová - ČTK
Komentáře (4)
- odpovědět
Črv 04, 2003- odpovědět
Čer 07, 2008- odpovědět
Feb 01, 2009- odpovědět
Říj 20, 2018Přidat komentář