Jarní únava

Jarní únava je podle mluvčího Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Milan Kudyna u zdravého člověka přirozenou reakcí na uplynulou zimu a rychle odezní. Když ale únava trvá déle než do konce dubna či půlky května a zhoršuje se, je lépe vyhledat lékaře. Vyšetřením se zjistí, zda únavu nezpůsobuje například zánět v dutinách po přechozené zimní viróze.

Jarní únava může potrápit i děti. U menších se zpravidla neprojevuje, ale už desetiletí školáci s ní mohou mít problémy, tím spíše pak dospívající mládež. Podle Kudyma by si školák či student měl po návratu ze školy chvíli lehnout, odpočinout si, třeba si i zdřímnout, aby znovu nabral sil.

"Když si pacient stěžuje na únavu, radím mu, ať se nepere s vlastním organismem a zklidní režim, upraví životosprávu, jí hodně ovoce a zeleniny a doplní je multivitamínovými přípravky s minerály. Starším pomůže i návštěva solária," uvedl Kudyn s tím, že tyto přípravky mohou užívat děti až od tří let věku.

Vyčerpanost organismu po zimě a následné jarní startovací období připraví podle poradkyně pro zdravou výživu Ludmily Oliveriusové mnohé lidi o poslední zbytky energie. Cítí se vyčerpaní, unavení a bolí je hlava.

"I když dnes máme téměř neomezený výběr prakticky všech druhů ovoce a zeleniny po celý rok, neznamená to, že jejich kvalita co do obsahu vitamínů a minerálů je vždy stejná. Rychlený skleníkový růst, dlouhodobé skladování předčasně sklizeného ovoce a zeleniny, přepravování přes půl kontinentu a následné kulinářské úpravy snižují obsah a hodnotu vitamínů a minerálů z těchto přírodních zdrojů," řekla. Doporučila jako Kudyn obohatit stravu o vitamínové přípravky s minerály.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele lida
  lida (anonym)

  Před pár lety jsem užívala vitamínový doplněk " Bodygard" Pak se tento doplněk ztratil a od té doby ho nemůžu sehnat. Velmi jsem se po něm cítila dobře. Přežila jsem jaro a léto v pohodě. Je něco podobného co by ho nahradilo ????Děkuji

  Čer 19, 2007
 • Obrázek uživatele Michal
  Michal (anonym)

  Nepamatuješ si, co to obsahovalo?

  Čer 19, 2007
 • Obrázek uživatele Pavla
  Pavla (anonym)

  Trpím podzimními depresemy a únavou,můžete mi poradit,co s tím mám dělat?Příliš mě to obtěžuje.

  Lis 06, 2008
 • Obrázek uživatele Pavla
  Pavla (anonym)

  Trpím podzimními depresemy a únavou,můžete mi poradit,co s tím mám dělat?Příliš mě to obtěžuje.

  Lis 06, 2008
 • Obrázek uživatele ja
  ja (anonym)

  na jaře jsem jak rybka, teď je podzim a já odpadám...Počasí nebo co? Papam furt vitaminy a nic.

  Lis 07, 2008
 • Obrázek uživatele Manhattan
  Manhattan (anonym)

  Já jsem v pohodě.. =)

  Kvě 21, 2009
 • Obrázek uživatele Maruš
  Maruš (anonym)

  Mě unavuje ten pitomej posun času.

  Dub 12, 2012
 • Obrázek uživatele Anka **
  Anka ** (anonym)

  Mě unavuje ten pitomej posun...mě na to pomáhá toto není to návikové a je to zcela přírodní vyrábí to česká fitma a je to z ženšenu koukni na to : http://www.kupnik.cz/kolshop/eshop/29-1-Brazilsky-zensen-suma/0/5/252-Queen-Eunike-Forever-strong-zensen-koenzym-Q10

  Dub 12, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama