Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Jakou roli hrají manukový med a vitamíny C a E pro zdraví ústní dutiny?

Studie v časopisech Swiss Dental Journal a Oral Health prokázaly, že manukový med se svou vysokou antibakteriální aktivitou napadá a inhibuje růst škodlivých ústních bakterií, jako je P. gingivalis a A. actinomycetemcomitans, které jsou spojeny s tvorbou plaku, zánětem dásní a zubními kazy.

Jedna další studie zkoumala účinky žvýkání nebo sání produktu z manukového medu třikrát denně na redukci plaku a zánětu dásní. Skupina, která užívala manukový med, vykázala významné snížení plaku a krvácení z dásní ve srovnání s těmi, kteří žvýkali žvýkačky bez cukru.

Jaké další přírodní složky mohou pomoci zdraví ústní dutiny?

Vitamín C

Studie publikovaná v časopise BMC Microbiology ukázala, že vitamín C může hrát zásadní roli v prevenci vzniku zubního kazu.

Vitamin C také přispívá k syntéze kolagenu, který je důležitý pro zajištění struktury, podpory a údržby zubů.

Existují vědecké důkazy spojující periodontální onemocnění a nedostatek vitaminu C.

Klinické studie také zjistily, že deplece vitaminu C může způsobit krvácení dásní bez ohledu na ústní hygienu.

Vitamin C snižuje zánětlivou reakci při onemocnění parodontu a podávání doplňků vitaminu C prokazatelně zlepšuje stav parodontu.

Aktivita hojení parodontu je připisována antioxidační aktivitě vitaminu C a jeho roli v biosyntéze kolagenu, která usnadňuje hojení ran.

Nedostatek vitaminu C může mít za následek kurděje, které se běžně projevují krvácením dásní a zvýšenou pohyblivostí zubů v důsledku oslabeného kolagenu.

Vitamín E

Vitamin E, základní živina ve vaší stravě, se může ukázat jako prospěšný při kontrole rozvoje nebo progrese onemocnění parodontu díky své schopnosti předcházet zánětu. Chronický zánět hraje důležitou roli v některých případech onemocnění parodontu. Postupem času zánět dásní způsobí ústup dásní a podporuje tvorbu vředů, zatímco zánět vazů nebo kostí vede k uvolnění nebo ztrátě zubů. Vitamin E může pomoci snížit úroveň zánětu ve vašem těle a potenciálně pomoci kontrolovat chronický zánět, který se může objevit při onemocnění parodontu.

Vitamin E je také antioxidant; zabraňuje aktivitě škodlivých volných radikálů, které oxidují a poškozují vaše tkáně. Přítomnost volných radikálů v ústech může poškodit tkáň dásní, což pomáhá podporovat rozvoj onemocnění parodontu. Studie publikovaná v „Advances in Medical Science“ v roce 2007 zjistila, že pacienti s epilepsií a periodontálním onemocněním vykazovali abnormálně nízké hladiny vitaminu E – stejně jako dalších antioxidantů – v ústech a slinách. V důsledku toho může konzumace vitaminu E pomoci obnovit hladiny vitaminu E v tkáni dásní a kolem ní, což potenciálně pomáhá léčit nebo předcházet onemocnění parodontu u některých jedinců.

Jak můžete pomoci podpořit zdraví ústní dutiny pomocí manukový med?

Nová zubní pasta Manuka Doctor’s Manuka Honey obsahuje manukový med, vitamín C a vitamín E. S příchutí čerstvé máty, která udrží vaše ústa svěží, čistá a zdravá, a maximálním množstvím fluoridu – bezpečného přirozeně se vyskytujícího minerálu, který je prokazatelně nejúčinnějším způsobem ochrany zubů před kazem. Zákazníci si tento nový produkt již užívají, včetně recenzí od Carolyn M: „Velmi dobrá hodnota za peníze. Skvělé balení a koupím znovu. Okamžitě zklidní vaše dásně. Velmi svěží v ústech. Můžete ochutnat mátu. Uklidňuje mě, když mám bolavé dásně a při každém použití zubní pasty se cítím lépe. Skvělá koupě, přál bych si, abych se o tom dozvěděl před lety. Lépe později než nikdy. “ Více o zubní pastě Manuka Doctor’s se dozvíte zde

Zdroj: https://www.manukadoctor.co.uk/blogs/content/what-role-does-manuka-honey...

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Marcela
  Marcela (anonym)

  Přemýšlím často nad tím, jestli je vlastně potřeba, aby člověk vitamín C řešil nebo tedy jestli je pro tělo opravdu přínosné, když se berou nějaké doplňky stravy. Co myslíte?

  Čer 05, 2022
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Záleží....pokud je člověk zdravý a jí hodně čerstvého ovoce, které obsahuje vitamín C, tak doplňky nepotřebuje. Při různých civilizačních, infekčních či degenerativních onemocněních jsou však vyšší dávky vitamínu C přínosem - zejména kvůli jeho silné antioxidační aktivitě, protože volné radikály zhoršují průběh všech možných onemocnění.

  Čer 06, 2022
 • Obrázek uživatele Marta
  Marta (anonym)

  Hanka má pravdu, ono to pak celkově dokáže i zlepšit imunitu a odolnost proti nemocem. Pokud se o to však chcete víc zajímat a případně i nějakým způsobem vitamín C začít doplňovat, tak doporučím se podívat na doplněk s liposomálním vstřebáváním.

  Čer 11, 2022
 • Obrázek uživatele Marcela
  Marcela (anonym)

  Něco málo jsem už o liposomálním vstřebávání někdy slyšela. Vím, že to pak díky tomu tělo dokáže lépe zpracovat. Jaký doplněk stravy užíváte?

  Čer 13, 2022
 • Obrázek uživatele Marta
  Marta (anonym)

  Když si najdete stránky enerex-vitaminy .cz , tak tam můžete koupit doplněk stravy s vitamínem C a liposomálním vstřebáváním. Je to dokonce s příchutí jablka, takže si můžete i pochutnat.

  Čer 16, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama