Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Jaká rizika ohrožují váš hlas?

Hlas může poškodit křik, kouření, častá konzumace alkoholu a kávy, ale i orální sex.

„Lidé rizika podceňují. Potíže s hlasem mohou být projevem natolik závažného onemocnění, jako je rakovina hrtanu. Často se hlas zhoršuje kvůli refluxní chorobě žaludku, při níž nefunguje správně svěrač mezi jícnem a žaludkem a jeho kyselý obsah se dostává do oblasti dýchacích cest. Někoho potom pálí žáha, jiní lidé o této své nemoci nevědí, ale kašlou či chraptí“ informuje primářka Hlasového centra Praha MUDr. Jitka Vydrová, která jetaké hlasovou poradkyní profesionálních zpěváků a přednáší o správném užívání hlasu na uměleckých školách.

V současné době jsou na vzestupu další rizika, dříve velmi vzácná.

„Můžeme zmínit infekci lidskými papillomaviry, které způsobují v krční oblasti papilomatózu hrtanu. Infekce papillomavirem vyvolá růst květákovitých výrůstků v hrdle a na hlasivkách. Lidé je pociťují jako cizí těleso v krku a zhoršující se chrapot. Výrůstky můžeme chirurgicky odstraňovat, ale často se znovu vracejí,“ vysvětluje lékařka.

Jak se dostanou do krku tyto pohlavně přenosné viry, jinak způsobující i rakovinu děložního čípku a genitální bradavice? Inu, v posledních desetiletích u populace vzrostla obliba orálního sexu.

S hlasem musíme dobře zacházet, aby se nepoškodil. Míváte někdy pocit, že máte - lidově řečeno - knedlík v krku? Pálí vás žáha? Objevil se chrapot trvající déle než 3 týdny? Při jen trochu vážnějších potížích takového rázu je na místě zbystřit! Za projevy, jež se většina z nás obvykle snaží přechodit, se může skrývat vážná příčina, která hlas později nenávratně poškodí.

 

Tipy, jak se vyhnout potížím

 

Podle primářky MUDr. Jitky Vydrové existuje několik obecně platných rad, jak lze hlas chránit. Nesmí se přepínat. Škodí kouření, alkohol i káva.

„Pro hlas je rizikové například navštěvování velmi hlučných zábav, kde duní hlasitá hudba a hosté, aby se slyšeli navzájem, musejí hlasitě křičet. Namoženým či poraněným hlasivkám je třeba naordinovat klid, aby se mohly zotavit,“ říká lékařka

„Dobrou zprávou přitom je, že většina potíží s hlasivkami a hlasem je léčitelná. Je ale potřeba problém neodkládat a navštívit ambulanci ORL, případně specializované pracoviště,“ dodává MUDr. Vydrová 

 

Den otevřených dveří - nechte si preventivně vyšetřit hlas

 

U příležitosti Světového dne hlasu pořádá Hlasové a sluchové centrum Praha v pondělí 16. dubna 2012 den otevřených dveří. Každý, kdo má nějaké potíže s hlasem, může přijít a nechat se mezi 9.00 s 16.00 vyšetřit.

Centrum sídlí na pražské adrese Španělská 4. Hradí se pouze zákonem stanovený třicetikorunový poplatek.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama