Reklama

Jaká opatření by v době koronaviru měli dodržovat diabetici

Protože diabetici patří k rizikové skupině onemocnění Covid-19, mnozí z nich se návštěvy lékaře obávají. Je však důležité si uvědomit, že vynecháním prohlídky se mohou vystavit riziku komplikací. Na následky onemocnění diabetem ročně zemře zhruba 5 milionů lidí.

Neléčená nebo špatně léčená choroba totiž způsobuje celou řadu přidružených zdravotních komplikací: postižení cév, mrtvici, selhání jater, nefropatii (onemocnění ledvin) a neuropatii, tedy postižení nervů, obvykle v oblasti dolních končetin. Velmi často pacienty s cukrovkou postihuje také diabetická retinopatie, což je nezánětlivé onemocnění sítnice. „V DIAvizi děláme i telefonické kontroly pro pacienty, kteří se k prohlídce nemohou dostavit nebo jsou vysoce rizikoví. Často však i při této ‚kontrole rizikových pacientů na dálku‘ zjistíme, že je potřeba pacienta objednat na osobní vyšetření. Pokud je to skutečně zapotřebí, domluvíme se, kdy má přijít, abychom minimalizovali veškerá rizika. Hlavní problém ovšem tkví v tom, že pacienti kontroly i přesto odkládají, a pak může nastat situace, kdy neodhadnou či ‚bagatelizují‘ svůj stav a může dojít k závažným komplikacím,“ varuje MUDr. Klementová.

Kapacita lékařských zařízení bude přetížená

Pokud se pacienti na pravidelnou kontrolu u diabetologa nedostaví a budou se spoléhat na to, že si ji nahradí později, mohou tvrdě narazit na nedostatek kapacit lékaře. „Problém je, že všichni pacienti čekají, až se zruší omezení, a pak chtějí vyrazit na kontrolu. Jenže takto uvažuje každý, takže následně nebudeme schopni vyhovět všem požadavkům o kontrolu kvůli přetížení. To si pacienti neuvědomují. Když zruší kontroly nyní, nezaručíme jim, že později budeme mít kapacitu my,“ poukazuje Klementová na problematiku odkládání naplánovaných prohlídek. Zároveň ubezpečuje, že centrum funguje bez omezení provozu, a na základě dané situace zavedlo celou řadu opatření. Ta mají za úkol minimalizovat rizika přenosu koronaviru, ať už mezi pacienty, tak i v rámci ochrany personálu. Patří mezi ně nejen povinná desinfekce rukou a nošení roušky pro všechny návštěvníky, měření teploty příchozím, usazování v čekárnách s minimálně dvoumetrovými rozestupy, ale také pravidelná desinfekce prostorů pomocí ozonu a germicidního zářiče, které jsou účinným nástrojem pro likvidaci libovolných bakterií a virů. „Zároveň přijímáme nové pacienty i bez doporučení praktického lékaře, nemusí tak zbytečně navštěvovat další ordinace,“ dodává Klementová z DIAvize.

box

Reklama

Jaká opatření by měli diabetici v době koronaviru dodržovat?

Díky správné kompenzaci diabetu se snižuje riziko komplikovanějšího průběhu infekčních onemocnění. Proto zvláště v době hrozby nákazou Covid-19 je důležité dbát na opatření, která pomáhají se s cukrovkou lépe vypořádat.

- Strava: Úprava stravovacích návyků je základním stavebním kamenem léčby, na což by se nemělo zapomínat ani v současné situaci. Abyste minimalizovali návštěvy obchodů s potravinami, je vhodné si sestavit jídelníček na týden. Nejen, že vám pomůže lépe rozvrhnout jeho složení tak, aby bylo pestré a odpovídalo doporučení lékaře, ale zároveň vám usnadní plánování nákupu a omezíte tím zbytečné riziko nákazy v supermarketech.                                                                                                                                                                                                      - Dodržování léčby: Důležité je zejména udržování potřebné hladiny krevního cukru (jehož optimální hodnota je 5,5mmol/l) a vyvarování se dramatických vzestupů a pádů této hodnoty. Dále je vhodné hlídat si cholesterol i krevní tlak. V tomto ohledu jsou proto podstatné právě pravidelné návštěvy diabetologa a konzultace s ním.
- Zvýšená hygienická opatření: Tato zásada platí pro všechny, lidé spadající do rizikových kategorií by na ně však měli dbát obzvlášť důsledně. Zásadní je: pečlivě si mýt a desinfikovat ruce, nosit roušku, nedotýkat se tváře (zejména očí, nosu, úst), dodržovat odstup alespoň 2 metry od jiných lidí a omezit vycházení z domu na nezbytné minimum.
- Pohyb: Ačkoliv možnosti pohybu jsou v době bezpečnostních opatření kvůli šíření koronaviru omezenější, neměli by na pravidelné hýbání diabetici zanevřít – mohou vyrazit například na procházku do volné přírody anebo se věnovat joggingu, třeba i doma na běhacím pásu. Vždy je vhodné typ a frekvenci cvičení individuálně konzultovat s lékařem. „U pacientů s DM 2. typu je pohybová aktivita součástí léčebného plánu spolu s dietou a medikamentózní terapií. Pohybová aktivita pozitivně ovlivňuje inzulinovou rezistenci, obezitu a metabolický profil. Pacienti s DM 1. typu by měli před, v průběhu a po skončení pohybové aktivity provádět selfmonitoring glykémií z důvodu prevence akutních komplikací (hypo/hyperglykémie),“ radí MUDr. Klementová.

MK

Reklama

Komentáře

Reklama