Jak zvítězit nad potížemi provázejícími menopauzu?

Přechod bývá často zbytečným strašákem, který je opředený mnoha mýty a živený tou nejvydatnější stravou ? vlastní nejistotou a strachem. Ačkoliv toto období dříve či později nastane v životě každé ženy, není radno házet flintu do žita. Naštěstí jsou způsoby, jak můžete s nepříjemnými tělesnými i duševními příznaky úspěšně bojovat. Až vám menopauza zaklepe na dveře, buďte připravená.

Nikým nezvaná a nechtěná, přesto se jednoho dne dostaví i k vám. Je to zkrátka přirozená biologická danost a nemá smysl tomu vzdorovat. Schopnosti moderní estetické medicíny a vychytávky kosmetického průmyslu sice zvládnou ledacos, ale nejsou všemocné. Čas zastavit nedokážou. Lépe uděláte, když stejnou energii, kterou byste spotřebovala zaobíráním se různými všeobecnými „pravdami“, vynaložíte na to, abyste byla informovaná a věděla, co se s vaším tělem děje. Nebudete tak bezhlavě propadat stresům, že život je u konce a nic hezkého vás už nečeká. Klimakterium, jak se také období přechodu nazývá, přichází zpravidla okolo 50. roku, výjimečně i dříve, a z hlediska přírody signalizuje, že pohlavní zralost ženského těla dosáhla svého vrcholu. Vaječníky postupně přestávají produkovat nová vajíčka a s tím slábne také pravidelné menstruační krvácení, a to až do úplného vymizení. S kolísající hladinou ženských hormonů klesá celková aktivita organismu.

Jak vůbec poznat, že jste vstoupila do této nevyhnutelné životní fáze? Zbystřete, pokud menstruujete nepravidelně a stále s menší intenzitou. K tomu trpíte v poslední době náhlými návaly horka, potíte se více než obvykle, jste podrážděná, míváte deprese či na sobě pociťujete časté výkyvy nálad? Pak je pravděpodobné, že u vás toto nechvalně proslulé období právě začalo. Objednejte se ke svému gynekologovi na vyšetření. Ten vám může na základě odebraného vzorku krve změřit hladinu hormonů, a tím potvrdit, zda je tomu opravdu tak.

Využijte sílu přírody

Klasické lékařství samozřejmě nabízí možnost podstoupit léčbu v podobě hormonální terapie. Ta dokáže vyrovnat nerovnováhu doplňováním umělých hormonů, a tím ztlumit negativní dopady. to však svá úskalí - poraďte se svým lékařem a informujte se o možných rizikách. Nejčastěji se mluví o nárůstu hmotnosti či vousů, vedou se i diskuze o nevhodnosti této metody pro ženy, v jejichž rodině se vyskytla rakovina prsu.

Nemusíte si ale hned zanášet tělo nežádoucí chemií, ať už vám lékaři budou tvrdit cokoli. Dobrou zprávou je, že existují i nehormonální preparáty na rostlinné bázi. Využívají sílu bylin a blahodárných rostlin, která dokáží výrazně potlačit nepříjemné příznaky.

Brzy oslavíte padesáté narozeniny a zatím se jen klimakterických potíží hrozíte dopředu? Hlavně nepanikařte - začátek, průběh i konec je velmi individuální. Skutečně není pravidlem, že se z ženy vlivem přechodu stává sedmihlavá saň, neurotická a nepředvídatelná. Některé na sobě sotva pocítí, že jejich tělo prochází touto zásadní změnou, na jiné mohou průvodní znaky menopauzy dopadat silněji. Avšak ani v tomto případě to nemusí být tak dramatické. Stačí si vědět rady, dopředu proto zmapujte všechny možnosti, jež se vám naskýtají.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Slávka
  Slávka (anonym)

  Proč nenapíšou,že je to naopak fajn období,žádné přemýšlení a menzes a termínech dovolené, kdy se mi co hodí.Hlavně nic nebrat ani přírodního,nic si nezabírat a dělat,že je vše Ok.Však taky je.Bez hormonů a dalších blbostí to přežily naše matky,tak snad to přežijeme i my. Zbytečně tolik křiku kolem.Jsou horší a důležitější věci než jakási menopauza.Jděte se s tím vycpat.

  Čer 24, 2015
 • Obrázek uživatele dan
  dan (anonym)

  jediným strašákem nám dnes musí být invaze muslimů,která se na nás řítí,všechno kolem je nepodstatné.Copak ženský v přechodu,ale jejich dcery a vnučky,ty budou brutálně znásilňovaný a nakažený aidsem,to si uvědomte,dámy a pánové.Když to přežijou porodí černouška..evropa má na kahánku,tak se probudte

  Čer 24, 2015
 • Obrázek uživatele babička
  babička (anonym)

  hm máme 2 vnučky,mám strach,že kvůli tlupám islamáků budeme děti všude muset vodit a vozit.Ještě si pamatuji dobu,kdy tu byli utečenci z Albánie a děti jsme museli doprovázet všude.Mladí albánci se zdržovali všude kolem, islamáci jsou ale jiná liga,neznají úctu k dětem,ženám a ostatním lidem vůbec.Máme opravdu strach,že ti naši panáci ve vládě je sem pustí.Nějak mi ten strach stíní potíže přechodu,mám obavu o naši nejmladší generaci.Nechci jít nakoupit s obavou,že tam potkám muslima se semtexem za pasem.

  Čer 24, 2015
 • Obrázek uživatele Slávka
  Slávka (anonym)

  jediným strašákem nám...Oba máte pravdu,to totiž nejsou chudáci týrané ženské s dětmi,ale poslaní mladí kluci do 30 let.

  Čer 25, 2015
 • Obrázek uživatele Baruš
  Baruš (anonym)

  Strašne slabý článek, žádná hodnota informací.

  Čer 26, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama