Jak zachovat účinnost antibiotik - Nevěřte mýtům o antibioticích

V Evropě zemře každým rokem 33 000 lidí v důsledku infekce způsobené bakterií, která je odolná na antibiotika. Aby byla antibiotika stále účinná, musíme se vůči nim chovat zodpovědně. Často se ale bohužel nevyhneme omylům. A právě na ně jsme se zeptali docMUDrHeleny Žemličkové, Ph.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika. Zároveň jsme využili data z výzkumu agentury Engage Hill a REMMARK z července 2021.

 1. Antibiotika zkrátí léčbu nachlazení – NEPRAVDA

Podle průzkumu více než třetina (37 %) respondentů uvádí, že antibiotika dokáží urychlit léčbu nachlazení. Ve věkové kategorii do 24 let si to myslí dokonce více než 50 % dotazovaných!

„U léčby rýmy a nachlazení platí prostá skutečnost – neléčená rýma trvá týden, léčená 7 dní. Užívat antibiotika na nachlazení nedává smysl. Nic se tím neurychlí, a navíc nesprávné užívání antibiotik podporuje odolnost bakterií vůči nim. Kvůli tomu vám nebudou účinkovat, až to opravdu budete potřebovat.“

 

 1. Antibiotika si mohu naordinovat sám – NEPRAVDA

Z výzkumu také vyplynulo, že téměř 18 % (17,7 %) dotazovaných užívala antibiotika bez konzultace s lékařem (nebo bez předpisu). U skupiny do 25 let to bylo dokonce 25 %, což je velmi znepokojující. Nejčastěji si je sami naordinovali na kašel, nachlazení a kožní problémy.

Antibiotika jsou léky, které nelze vydat bez lékařského předpisu. Toto omezení má své opodstatnění. O jejich indikaci by vždy měl rozhodnout lékař, který posoudí, zda je pro vás taková léčba optimální. Samoléčba antibiotiky je naprosto nevhodná. Dochází tím opět k oslabování jejich účinků.“

 

 1. Je dobré mít v lékárničce schované zbytky antibiotik – NEPRAVDA

Tušíte, kolik lidí si nechává v lékárničce zbytky nedobraných antibiotik pro případ urgentní potřeby? Celá třetina (33,6%) dotazovaných. Ve skupině do 24 let více než polovina (51,9%) a spíše ženy.

Zbytky antibiotik by se měly vracet zpátky do lékárny. V případě potřeby vám je lékař znovu předepíše. Zcela zásadní chybou, která může mít fatální následky v podobě ztráty účinků antibiotik, je začít užívat antibiotika bez konzultace s lékařem. Nevidím tedy důvod, proč si je nechávat.“

 

 1. Když se mi uleví, nemusím antibiotika dobírat – NEPRAVDA

Vraťme se naposledy k výzkumu, který prozrazuje, že nejčastěji nedobírají antibiotika muži do 25 let, a to téměř každý pátý (19,3 %). Toto číslo je skutečně velmi vysoké!

„Jestliže váš lékař usoudí, že je ve vašem případě třeba nasadit antibiotika, informuje vás také, jak antibiotika užívat. Jeho doporučení má své opodstatnění. Pokud se Vaše příznaky změní, můžete se na svého doktora obrátit a konzultovat s ním váš současný stav. Neměňte ale medikaci svévolně. Nesprávné užívání antibiotik může způsobit ztrátu jejich účinků. Musíme mít na paměti, že antibiotika jsou nenahraditelná. Pokud si je zničíme, ohrozíme tím sebe i své blízké,“ dodává docMUDrHelena Žemličková, Ph.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika. Více zajímavých informací najdete na www.antibiotickarezistence.cz.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (13)

 • Obrázek uživatele Solgar
  Solgar (anonym)

  Pomáhá ti?

  Pro 23, 2021
 • Obrázek uživatele Deana
  Deana (anonym)

  když se antibiotika musí, tak holt musí, ale pak se současně s nimi musí brát i probiotika, aby se udržela správná střevní mikroflora

  Pro 24, 2021
 • Obrázek uživatele Vera
  Vera (anonym)

  vždycky když sjem brala antibiotika jsem musela brát i probiotika, abych z nich neměla střevní potíže

  Pro 25, 2021
 • Obrázek uživatele Václav Pancíř
  Václav Pancíř (anonym)

  Z průzkumu vyplývá,že nejhloupější jsou ti ,,chytří" mlaďasové

  Pro 27, 2021
 • Obrázek uživatele Václav Pancíř
  Václav Pancíř (anonym)

  Z průzkumu vyplývá,že nejhloupější jsou ti ,,chytří" mlaďasové

  Pro 27, 2021
 • Obrázek uživatele Darina
  Darina (anonym)

  Já už 3 roky nepoužívám ATB. U nás doba se osvědčil phytoxan. Přijde mi, že všechny vážné nemoci vypudil covid, jelikož moje děti domu kromě covidu, žádnou jinou nemoc nepřinesli. Naštěstí jsme měli dobrý průběh.

  Pro 29, 2021
 • Obrázek uživatele Hesa
  Hesa (anonym)

  vždycky když je beru, mám i střevní potíže a není to příjemné. Takže pokaždé beru i probiotika

  Pro 29, 2021
 • Obrázek uživatele Usela
  Usela (anonym)

  brát probiotika a klidně i nějaké doplnky stravy ne podporu imunity

  Pro 30, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama