Jak vzniká migréna

Abychom porozuměli vzniku migrény, musíme od sebe odlišit dva důležité faktory: spouštěcí podněty ataků migrény a příčiny ataků migrény

Mnozí z vás tím mohou být zmateni, doc. Gobel, specialista na bolesti hlavy, nám předkládá vysvětlení na základě příkladu: Lehnou-li si dva muži na slunce, může jeden dostat úpal, druhý ne. Vznik úpalu nezávisí pouze na délce slunění a in­tenzitě slunečního záření, ale i na stavu pokožky. Člověk světlé pleti dostane úpal rychleji než člověk s tmavou kůží. Vlastní příčinou úpalu je vrozená menší koncentrace pigmentu, spouštěčem, odborně nazývaným trigger, jsou u úpalu sluneční paprsky.

Vědci konstatovali, že příčinou migrény může být vrozená zvláštní citlivost na náhlé změny v nervovém systému. Nedávno byly díky moderní molekulární biologii a biochemii objeveny biochemické mechanismy vedoucí k atakům migrény a bolestem hlavy. Například se zjistilo, že určité tělu vlastní látky -- poslové, jako 5-hydroxytryptofan (serotonin), zkráceně 5-HT, pravděpodobně hrají významnou roli při vzniku migrény. Jasným důkazem důležitosti role 5-HT na vzniku migrény je jeho zvýšená sekrece během ataku, který se dá nepřímo zjistit naměřením zvýšené hladiny 5-HT v krvi. Posel 5-HT se ukládá na nejrůznějších vazebných místech v mozku. Proto jsou vyvíjeny látky, tak zvaní 5-HT- agonisté nebo 5-HT- receptoroví antagoniste, kteří obsadí stejná vazebná místa a tělu sugerují, že místa jsou již obsazena. Zpětnou vazbou mozek zabrání dalšímu vylučování 5-HT, protože „potřeba“ je již pokryta. U ataků migrény hrají pravděpodobně roli další biochemické látky, zatím však ještě nebyly objeveny. Na základě současného stavu vědy můžeme souhrnem říci, že migréna je vyvolána dysfunkcí centrálního systému neurotransmiterů.

Příčinou migrény je tedy dočasná dysfunkce. Jaké jsou spouštěcí podněty neboli „trigger“ ataků migrény?

Velmi častým spouštěcím faktorem jsou :
stres, změny po­časí, kolísání hormonální hladiny, například před menstruací, nedostatek spánku, nezvyklá fyzická zátěž, jako vyčerpání nebo odtučňovací kúry (hladovění!), změny ve stravování, nadměrné množství alkoholu anebo nikotinu, ale také vnější podněty, jako světlo, hluk nebo pachy.
 

Méně známé spouštěcí faktory:

velká vlhkost vzduchu excesivní spánek velké výšky, některé medikamenty (nitráty, reserpiny) studená jídla (například zmrzlina) čtení (například nevhodné brýle) intenzivní pachy fosforeskující světlo alergie

Člověk postižený migrénou samozřejmě nemůže vyloučit všechny spouštěcí faktory, například v našich povětrnostních podmínkách prostě musíme žít. Pro dovolenou si však může vybírat místa s menší vlhkostí vzduchu a bez výrazného vlivu větru.

Zdroj: Helga Vollmer - Aspirin, nakladatelství Pragma

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele Nick07
  Nick07 (anonym)

  Další velmi podstatnou okolností je tonizace cévního řečiště až na úrovní mikrokapilár přímo v mozku. Nedávno zrušený Ersilan a ještě existující Secatoxin Forte jsou (a byly) dobrými pomocníky v boji s migrénou.

  Črv 25, 2011
 • Obrázek uživatele Georgi Petrov
  Georgi Petrov (anonym)

  Jednim s nej castejsich pricin migreni, je nespravne stravovani, a jestli k tomu se prida i zacpa, pak je to jeste horsi. Nespravne stravovani, prevaznje varena jidla s masem, a nedostatek cerstve sirove zelenini a ovoce, pusoby ze krev zhoustne. Pri delsi zdrzovani zbytku jidla v tlustim strevje /zacpa/ dochazi k hnilostnim procesum, pri kterem se vitvari jedovade latky, ktere spolu s jnne stjavi, se dostavaj do krvi a otravuje je. Zhoustla krev, se hur pohibuje skrz cevi, a srce musi vikonavat vjetsi usili, pro pumpuvani. Stoho je visoky krevni tlak, a pretizeni srdecniho svalu. Husta krev spatnje vizivuje mozek, a stoho jsou migreni a dalsi boleni hlav. Husta a spinava krev zatlacuje jatra. /jatra tvrdnou/ Take vitvari zlucni a ledvinove kameni. Jak je znamo, clovjek je to co ji. proto je treba vzdicky uvazovat o tom, co davame do sveho zaludku. Vzdi musime mit na zreteli, ze jazik je velky podvodnik. Lahodi nase vkusove receptory, ale ne zajma se o nase zdravi. Pamatujte na tuto pravdu. Nemoci ne existuj. To co nemoci privolava, je nas zaspinjeni organizmus. Nase zdravi pride na svuj spravni zdravotni stav, az se zacneme zivit prevaznje se stravu dodavana nam od prirodi, bez tepelne upravje. Denaturovana strava, preidani a dnes i trestuhodna chemizace jsou hlavni pricini lidske nemoci. Zacnete krmit psa jenom varenim masem, zacne chorovat jak clovjek a zhine driv nez normalnje. Gdis krmite mele telatko pouze pasterizovanem mlekem, za par mjesicu zhine. gpetrov@seznam.cz Petrov-Naturopat. Sozopol Bulharsko.

  Bře 17, 2012
 • Obrázek uživatele lenka
  lenka (anonym)

  dobry dem mam uz 9 den bolest hlavije to strasna bolest zadne prasky minepomahaji jde ta bolest zakrk dekuji

  Říj 28, 2012
 • Obrázek uživatele Mazej
  Mazej (anonym)

  dobry dem mam uz 9 den bolest...k lékaři, trubko!

  Říj 28, 2012
 • Obrázek uživatele ta čeština..
  ta čeština.. (anonym)

  Neumíte pravopis,,, jste čech nebo ma....

  Srp 11, 2013
 • Obrázek uživatele lenka
  lenka (anonym)

  Neumíte pravopis,,, jste...Neni cech, je to cizinec, nevim cemu se tak divis, snad je to dost patrne.

  Srp 11, 2013
 • Obrázek uživatele Johan
  Johan (anonym)

  Příčina migrény jsou slabé nervy, ať si tomu říká, kdo chce, jak chce. Já o tom něco vím, trápí mě to od mých 6 let.

  Srp 11, 2013
 • Obrázek uživatele Ingrid
  Ingrid (anonym)

  Dobrý den, jak nejúčinněji bojujete s migrénou? Nikdy jsem jí netrpěla, ale v posledním půl roce kvůli stresu trpím migrénou velmi často. Někdy mě hlava bolí tak, že nejsem schopna dělat opravdu vubec nic. Léky od doktora moc nezabírají. Četla jsem kdesi, že by mohl pomoct Senzycol. Znáte ho někdo? Jak se projevuje účinek?

  Pro 14, 2014
 • Obrázek uživatele Dominika
  Dominika (anonym)

  Zdravím, o Senzycolu jsem taky už slyšela, ale stále váhám jestli jej koupit, moje nejlepší kamarádka ho má a prý jí pomáhá...

  Pro 14, 2014
 • Obrázek uživatele Anetka
  Anetka (anonym)

  Léčba migrény je běh na dlouhou trať, ale vím, že pitný režim je důležitou prevencí. Zkuste fajn limču se zázvorem http://www.zdravi-nemoc.cz/zbavte-se-migreny-s-touto-domaci-zazvorovou-limonadou

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Lebedka
  Lebedka (anonym)

  otazka není jak vznika, ale zda je něco, co zabere na tu příšernou bolest hlavy

  Lis 03, 2019
 • Obrázek uživatele Antonie
  Antonie (anonym)

  puurex jsi na to zkoušela? Je proti migreně a stresu

  Lis 27, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama