Jak vyzrát na suchou kůži a ekzém?

Různá kožní onemocnění jako je lupénka či atopický ekzém trápí děti i dospělé. V České republice je odhadem 200 000 nemocných s lupénkou. Tyto nemoci již nejsou tabu a lze s nimi žít plnohodnotný život. Víte, jak vyzrát na příznaky?

Mám lupénku nebo ekzém?

Většina kožních onemocnění se projevuje především červenými ložisky odlupující se kůže, která svědí. Nejvíce s těmito příznaky bojují děti a mladí lidé. S kvalitní péčí doma, ale lze nepříjemnosti překonat.

První diagnózu musí vždy určit lékař, který doporučí vhodnou léčbu. Projevy kožních nemocí jsou si totiž pro laika podobné a neodborně zvolená léčba může spíš škodit. Těžké formy lupénky či ekzému potřebují dohled lékařů a specifické terapie, s lehčími si poradíte doma.

Základem léčby je hydratace

Nejvýraznějším příznakem jsou šupinky suché kůže, logicky je tedy velmi důležité dbát na hydrataci. Nemocní musí pečlivě dodržovat pitný režim. Velmi pomáhá také zvlhčování místnosti, kde nemocní spí. Doma stačí dát na noc nad topení misku s vodou, voda se odpařuje a přirozeně zvlhčuje vzduch v ložnici.

Základem péče je promazávání kůže emoliencii, tedy přípravky, které hydratují kůži. Laicky řečeno jsou to silné masti. Moderní emoliencia se ale rychle vstřebávají, takže nenechávají kůži mastnou jako laciné krémy. Jsou také vyrobeny tak, aby vyhovovaly všem - čili jsou bez parfemace, většinou jsou vyrobené na přírodní bázi, protože chemie může vyvolávat alergické reakce.

Jak pečovat o nemocnou kůži

Kůže psoriatiků i ekzematiků je obecně vzato citlivější. Je vhodné se vyhnout všemu dráždivému. Postačí ale bohatě přírodní hypoalergenní mýdla, není nutné kupovat předražené přípravky. Kůži myjte vždy velmi jemně. Vyhněte se také klasickým žínkám, které kůži mohou odřít.

Stejně tak mohou kůži dráždit umělé oděvy. Volte spíše přírodní materiály z bavlny - jsou ostatně také zdravější na nošení a ekologičtější a v dnešní době stejně vkusné jako umělotiny.

Kůže se nesmí nikdy škrábat ani loupat, na to je potřeba dbát především u dětí. Kůži mohou zklidnit zábaly.Blahodárný vliv mají lázně, při vážnějších projevech nemoci je proplácí pojišťovny.

Aplikace, která léčí lupénku

Pomoci ale mohou i moderní technologie. Před měsícem se objevila aplikace, která umožňuje nemocným sledovat průběh nemoci a usnadňuje tak léčbu. Aplikace umožňuje vyfotit ložiska nemoci, data pak lze stáhnout a zaslat ošetřujícímu lékaři. Aplikace vznikla ve spolupráci se Spolkem psoriatiků a atopických ekzematiků.

Aplikaci Lupénka si může každý zdarma stáhnout na Google Play nebo v AppStore.

Jak si vybrat emoliencium?

Na trhu je celá řada “zaručených“ mastí, které od lupénky či ekzému pomůžou. Vybírejte ty, které neobsahují žádné dráždivé látky a parfemace. Vhodnější jsou přírodními krémy na bázi parafínu. Volte přípravky bez SLS, to je zkratka pro laurylsulfát sodný, který často způsobuje alergie.

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Jana
    Jana (anonym)

    Poslední odstavec vystihuje skutečnost, vyzkoušela jsem všechno možné, nakonec jsem suchý ekzém začala promazávat nerafinovaným bambuckým máslem, což je čistě přírodní produkt bez chemie, bambucké máslo nejvyšší kvality, ačkoliv bohužel často nedostatkové je k dostání na Lulalu.cz. Bambucké máslo není mastné a dobře se vstřebává.

    Led 11, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama