Jak uvolnit ucpané dýchací cesty

Několik osvědčených receptů, jak znova zprůchodnit ucpaný nos a dýchací cesty:

Zkuste ucpané dýchací cesty uvolnit snědením kousku nastrouhaného křenu nebo čerstvého zázvorového oddenku. (Případně snězte půl lžičky nakládaného křenu.) Křen i zázvor užívejte po jídle, abyste si nepodráždili žaludek.

Vypijte šálek zázvorového čaje, který připravíte přímo ze sáčku nebo z půl lžičky strouhaného zázvorového oddenku. Zázvor brání vzniku látek, které způsobují neprůchodnost průdušek, a navíc obsahuje sloučeninu gingerol potlačující kašel.

Do vývaru nebo polévky přidejte trochu omáčky Tabasco, drcených chilli papriček nebo pálivého koření wasabi, které se vyrábí z křenu a používá se na ochucení japonské pochoutky suši. Všechny tyto pálivé přísady posilují protisrážlivý účinek vývarů a polévek. Přidáte-li je do jakéhokoli pokrmu, začne se vám snadněji dýchat.  

Na noc si navlékněte mokré ponožky. Je to jeden z uznávaných alternativních postupu, jak srazit horečku a uvolnit ucpané dýchací cesty. Tím že se krev stáhne do chodidel, dojde k povzbuzení celkového krevního oběhu. (Krev stagnuje na nejméně průchodných místech.) Chodidla si nejprve nahřejte v horké lázni. Pár tenkých bavlněných ponožek namočte do studené vody, vyždímejte je a natáhněte si je, až si půjdete lehnout. Přes mokré ponožky si oblečte ještě suché vlněné ponožky. Tuto metodu nepoužívejte, pokud spíte v chladné místnosti.

Koupejte si chodidla v hořčičné lázni. Ve velké nádobě, ideální je umývadlo, rozpustíte 1 lžíci hořčičného prášku na 1 litr horké vody Hořčice stahuje krev do chodidel a pomáhá uvolnit ucpané dýchací cesty.

Vyzkoušejte starý prostředek na uvolnění dýchacích cest - hořčičný zábal. Tři lžíce hořčičných semen rozemelte na prášek (nebo použijte V3 šálku mleté hořčice), smíchejte se šálkem mouky nebo mletých ovesných vloček a přidejte právě tolik vody, aby vznikla pasta. Hrudník si natřete ochrannou vrstvou vazelíny a posléze hořčičnou pastou. Pronikavé aroma pomáhá uvolnit ucpané dutiny, teplo povzbuzuje krevní oběh a uvolňuje hlen. Zábal nechte působit maximálně 15 minut, aby nedošlo k popálení kůže.

Tohle raději nezkoušejte!

Některé léky proti rýmě obsahují antihistaminika, která účinkují dobře proti alergiím, ale bohužel nepomáhají proti ucpání dýchacích cest způsobenému nachlazením. Antihistaminikum ve skutečnosti ještě více zahušťuje hleny a tím ztěžuje smrkání i odkašlávání. Použijte raději některý z jednoduchých prostředků proti zahlenění, například nosní sprej Otrivin nebo Olynth. Nosní spreje aplikujte maximálně tři dny, jejich častější použití může mít opačný účinek a způsobit ještě vážnější ucpání nosu. Proti zánětu i oteklé sliznici působí například i Modafen.

Zdroj: Reader´s Digest Výběr - 1000 rad domácího lékaře

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  A co zkusit MUDRU? Vzít do každého podpaží měkký míček /nebo udělat kouli z ponožek /a přitlačit.Mudra působí do kříže,tzn.stisknutí míčku pod pravým podpažím vám uvolní levou nosní dírku.A naopak. A navíc po nořit nohy do horké slané vody.

  Říj 08, 2010
 • Obrázek uživatele Vlaďka
  Vlaďka (anonym)

  Pokud máš ucpaný nos tak určitě doporučuji bylinný sprej Rymastop. Opravdu je znát okamžitá úleva a snadno se vysmrkáš. A můžeš užívat dlouhodobě. Musím uznat, že věděli proč ho mají tak pojmenovat:)

  Říj 15, 2013
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Děkuji Vlaďi a lákadlo :) hleny a celkově průdušky trápí dceru už dlouho a zatím nám nic nepomohlo. Koupím ho v lékárně? Určitě hned vyzkoušíme:)

  Říj 31, 2013
 • Obrázek uživatele Lenka Jeroutová
  Lenka Jeroutová (anonym)

  Dobrý dentu https://drkh.cz/uvolneni-dychacich-cest-rady-a-tipy/ najdete par tipu jak na to

  Říj 16, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama