Jak se tvoří nánosy cholesterolu?

Cholesterol je tuk a v krvi, jejíž podstatnou součástí je voda, se nerozpouští. Přenáší jej částice zvané lipoproteiny. Dvěma důležitými lipoproteiny jsou lipoprotein o nízké hustotě (LDL) a lipoprotein o vysoké hustotě (HDL).

Cholesterol nesený LDL se často nazývá "špatný cholesterol", zatímco cholesterol nesený HDL "dobrý cholesterol". LDL nese cholesterol do buněk, HDL odnáší cholesterol z buněk pryč. Zdá se, že nánosy cholesterolu se tvoří jen za stavu, kdy je LDL poškozen oxidací.

Takový lipoprotein o nízké hustotě se nazývá oxidovaný LDL. Může infiltrovat výstelku tepny a podnítit sérii událostí, které cholesterol uvězní v oxidovaném LDL a připoutají k němu bílé krvinky. Tak vznikne nános.

K oxidaci LDL dochází jen v případě, že množství antioxidantů není dostatečné a nestačí chránit LDL proti oxidaci. Oxidovaný LDL je známkou velmi nízkých antioxidačních hladin, protože právě LDL je médium, které roznáší antioxidanty rozpustné v tuku po těle. Hlavním antioxidantem chránícím LDL je vitamin E, další antioxidanty mu při tom pomáhají tak, že jej recyklují. Kromě toho ničí mnoho volných radikálů, a brání jim tak napadnout LDL a způsobit mu
škodu.

Tendence k oxidaci LDL a v důsledku toho i cholesterolových nánosů závisí na dvou faktorech: množství LDL a rovnováze mezi antioxidanty a volnými radikály. Oba jsou významné, ale rovnováha antioxidantů a volných radikálů je důležitější.


Zdroj: Richard A. Passwater, PhD - O antioxidantech, nakladatelství Pragma

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama