Jak střevní bakterie manipulují s naší chutí a náladou

Bakterie v trávicím traktu mohou ovlivňovat to, co jíme, aby si zajistily pro sebe nejlepší prostředí.

Zveřejnili to výzkumníci z University of California-San Francisco, Arizona State University a University of New Mexico v časopise BioEssays.

Jejich práce přezkoumala předchozí výzkum na spojení mezi střevní mikroflórou a lidskou psychologií a chováním.

“Bakterie uvnitř trávicího traktu jsou manipulativní,“ řekl výzkumník Carlo Maley, PhD,. “Jde tam o různorodost zájmů zastoupených mikroorganismů, některé jsou v souladu s našimi vlastními dietními cíli, a jiné ne.“

Ovlivňují bakterie naše chutě?
Velmi mnoho bakterií žije v našem zažívacím traktu. Převyšují počet našich vlastních buňěk téměř stonásobně - někteří vědci je popsali společně jako ekosystém nebo “mikrobiom“. V rámci tohoto ekosystému mají různé druhy různé potřeby a jejich vzestup a pád v relativně velmém množství závisí na povaze jejich životního prostředí.

Jedním z hlavních určujících faktorů našeho střevního prostředí je samozřejmě jídlo, které jíme. Některé střevní bakterie raději konzumují tuk, zatímco jiné dávají přednost cukru. To je důvod, proč se vědci domnívají, že střevní bakterie se snaží aktivně manipulovat své prostředí ve svůj prospěch. To by v důsledku znamenalo manipulaci našeho chování prostřednictvím chutí na určité potraviny, potravinových averzí nebo pocitů úzkosti.

Ačkoli zatím nejsou žádné přímé důkazy pro manipulaci, výzkumníci zaznamenali jednu studii, která zjistila různé mikrobiální metabolity v moči lidí, kteří “touží po čokoládě,“ v porovnání s lidmi, kteří sebe popisovali jako “lhostejní k čokoládě“, i když obě skupiny jedly stejnou dietu.

Přestože není jasné, jaké mechanismy by bakterie používaly k manipulaci našeho chování, je zde silná teoretická podpora pro tuto možnost. Výzkum potvrdil silnou vazbu mezi složením naší střevní mikroflóry a fungováním imunitního, nervového a endokrinního (hormonálního) systému. Některé studie ukazují, že bakterie uvolňují signální molekuly, které ovlivňují činnost bloudivého nervu (nervus vagus), který vede z trávicího traktu do spodní části mozku.

Mikroby mají schopnost manipulovat chování a náladu díky změnám nervových signálů v bloudivém nervu, měněním chuťových receptorů, produkcí toxinů, po kterých se cítíme špatně a uvolňováním chemických odměn, po kterých se cítíme dobře,“ řekla hlavní autorka studie Athena Aktipis, PhD.

Jiná studie zjistila, že lidé, kteří pili probiotický nápoj Lactobacillus casei, vykázali zlepšení nálady, ale pouze v případě, když se cítili velmi špatně, než začali s pitím nápoje.

Síla dietních změn
I když  bakterie ovlivňují naše chování, nejsme zdaleka bezmocní. To, co jíme, je největší determinant toho, jaký typ bakterií žije v našich vnitřnostech. V trávicím traktu lidí žijících v Japonsku jsou například specializované bakterie pomáhající při trávení řas.

Ve skutečnosti studie ukázaly, že můžeme změnit složení naší střevní mikroflóry během pouhých 24 hodin po změně našeho jídelníčku.

“Naše diety mají obrovský dopad na mikrobiální populaci ve střevech,“ řekl Maley. “Je to celý ekosystém, který se vyvíjí v časovém měřítku minut.“

Studie potvrzují, že změny ve složení microbiomu - ať už se jedná o změnu stravy nebo konzumaci probiotik a prebiotik na jedné straně nebo užívání antibiotik na druhé straně - může mít velký dopad na zdraví.

“Zacílení na mikrobiom by mohlo otevřít možnost pro prevenci různých nemocí od obezity a diabetu až po rakoviny trávícího traktu,“ řekla Aktipis. “ Teprve začínáme prozkoumávat význam microbiome pro lidské zdraví.“

Zdroj: NaturalNews

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Je pravda, že paraziti hodně ovlivňují celé naše tělo. Sama jsem to zažila a po parazitex je mi daleko lépe.

  Lis 19, 2016
 • Obrázek uživatele Kristýna
  Kristýna (anonym)

  Koupila jsem si www.parazitex.cz když jsem ho viděla jako novinku v lékárně. A jsem ráda, že jsem ho tam objevila, protože je mi faktys dobře.

  Lis 28, 2016
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  Kolik stojí ta kůra to bude asi pálka, když má být účinný.

  Lis 29, 2016
 • Obrázek uživatele Kristýna
  Kristýna (anonym)

  Ty ani ne, stál 500kč a když si vezmeš, že ho bereš jen měsíc, tak to není moc.

  Lis 30, 2016
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  To není moc, co vlastně obsahuje za látky?

  Pro 01, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama