Jak správně léčit rýmu

Nos je přirozenou vstupní branou do dýchacích cest, jeho význam znali už Hippokrates a Galén. V nose probíhá proudění vzduchu, je to 10.000 l za 24 hodin. Klimatizační funkce nosu zahrnuje ohřívání, zvlhčování vzduchu a jeho ochrannou funkci.

Ohřívání vzduchu se děje hlavně  na povrchu nosních skořep, zvlhčování zajišťuje sekret slizničních žlázek, řasinky epitelu spolu  s hlenem (mukociliární aparát) odstraňují prach a mikroby.  Při dobré funkci nosu   má vzduch po průchodu nosem do nosohltanu 34 stupňů C, 98% relativní vlhkost, a je zbaven cizorodých částic do velikosti 2 mikrometrů. Zdravá nosní sliznice zajišťuje slizniční imunitu (místní obranyschopnost) , v hloubce nosní sliznice probíhá vodně minerální hospodářství, působí zde hormony a léky. Další důležitou funkcí nosu je čich, dále se nosní dutiny uplatňují při rezonanci.

 

Infekce dýchacích cest jsou jedním z nejčastějších důvodů nemocnosti, tyto záněty většinou začínají rýmou. Rýma snižuje kvalitu života dospělého a pro nejmenší děti může být závažným stavem. U kojenců mají nosní dutiny malé rozměry , imunitní systém není ještě dostatečně vyzrálý, a proto bývají rýmy častější. Původcem jsou viry, na virem tangovanou sliznici může nasednout bakteriální infekce. Dítě má ucpaný nos, výtok z nosu je nejprve vodnatý, dále hlenový, při bakteriální superinfekci hlenohnisavý. Vznikají problémy při jídle, špatný spánek, může být i teplota. Léčebný režim při rýmě zahrnuje zvýšenou polohu hlavičky, dostatečný přívod tekutin, při teplotě antipyretika ( Panadol).

Dětem, které neumějí smrkat, musíme pomoci odsáváním nosu. Vhodná je například odsávačka Arianna Baby-vac, která je účinná, bezpečná a snadno se čistí. Nácvik smrkání je však možné začít již v 9 měsících věku dítěte. Správný postup je jednu nosní dírku ucpat, a druhou vysmrkat. Trpělivost, kterou rodiče dítěti věnují, se určitě vyplatí. V praxi vidíme časté chyby při smrkání, kdy dítě spíše nosní sekret nasává. Nosní dutiny, nosohltan, středouší, hltan, i dolní cesty dýchací jsou jakési spojené nádoby, nevyléčíme-li rýmu, vznikají u dětí zejména záněty středoušní či záněty hltanu. Po vyprázdnění nosu můžeme nosní sliznici opláchnout, aby aplikované léky měly lepší kontakt se sliznicí a rychleji účinkovaly. Stérimar bébé je fyziologický roztok mořské vody ve spreji, jde o přírodní produkt bez konzervačních látek. Specielní nástavec a kalibrovaná tryska zajišťují mikrorozptyl, dítě při aplikaci spreje do nosu posadíme. Poté vkápneme dekongescenční kapky, vhodné pro nejmenší děti, například Nasivin 0,01%, které vedou ke stažení cév v nosní sliznici, tím k ústupu otoku, dítěti se zprůchodní nos . Nástup účinku léku je rychlý a působí dlouhodobě, kapky dáváme dětem do nosu 2-3x denně , maximálně 7 dnů. K dobré regeneraci nosní sliznice a návratu všech jejích funkcí napomáhá aplikace Stérimaru bébé při rýmě i několik dnů po jejím ústupu.

Pro větší děti máme k dispozici dekongestiva s vyšší koncentrací účinné látky, například pro děti od 1 roku Nasivin 0,025% kapky, pro děti od 8 let a dospělé Nasivin 0,05% . Pro větší děti a dospělé je vhodným doplňkem léčby Stérimar s Cu ve spreji, který může být používán 14 dnů, u opakovaných rým je vhodný Stérimar. Při nadměrném užívání nosních kapek typu Sanorinu dochází k opačnému účinku, tzv. ?sanorinizmu ? kdy nosní sliznice zůstává trvale zduřelá. Pacient ve snaze si ulevit zvyšuje častost  aplikace nosních kapek, a může si způsobit trvalé nevratné změny, atrofii nosní sliznice. Při ní dochází k úbytku buněk i slizničních žlázek, trpí funkce nosu, sliznice krvácí a tvoří se bolestivé krusty ( strupy).           

Doc. MUDr Ludmila Vyhnánková, CSc.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (28)

 • Obrázek uživatele Ivana
  Ivana (anonym)

  Já byla dost nedůvěřivá k mořským vodám...ale pak jsem v těhotenství zkusila Quixx sprej a krásně pomohl uvolnit nos. Dávám ho i svým dětem, zvlášť v zimním období nebo na zvlhčení nosu.

  Říj 07, 2014
 • Obrázek uživatele She
  She (anonym)

  Tak to já přesně naopak....Přesně tak, mořská voda léčí vnitřní dutiny a odstraňuje případnou vegeteaci na nosní mandli. Na rýmu a s ní spojené problémy není nic lepšího.

  Říj 11, 2014
 • Obrázek uživatele She
  She (anonym)

  Mám na mysli samozřejmě chronickou rýmu, aby někdo při prvním kýchnutí zbytečně neodletěl k moři! :-)

  Říj 11, 2014
 • Obrázek uživatele Dalibor
  Dalibor (anonym)

  Neléčená Týden,léčená šňupnutím kajenského pepře cca 2 dny.

  Říj 13, 2014
 • Obrázek uživatele Simona
  Simona (anonym)

  Po používání sprejů do nosu jsem měla ucpané dutiny, lékař mi je zakázal používat, tak jsem sáhla po jiném léku-Senzycolu. Od doby co ho mám nejsem tak náchylná na změny počasí a mám rýmu jen výjimečně.

  Lis 27, 2014
 • Obrázek uživatele Dalibor
  Dalibor (anonym)

  Přesně tak,nevíc je to jen bezcená chemie,která víc škodí než pomáhá.Na rýmu je nejlepší slaná voda,nebo šňupnout si kajenského pepře.

  Lis 27, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Léčená rýma = 1 týden. Neléčená = 7 dní.

  Črv 08, 2015
 • Obrázek uživatele Dalibor
  Dalibor (anonym)

  Léčená rýma = 1 týden....Toto platí při léčbě moderními léky.Jinak je to neléčená týden léčená 24h.

  Črv 28, 2015
 • Obrázek uživatele Inka
  Inka (anonym)

  U nás jedině mořská vodacesta...hlavně u dětí dbáme,aby se zbytečně neládovaly chemií a tak nejraději používáme na rýmu kapičky Quixx Baby...jsou přírodní,nenávykové a krásně usnadňují volné dýchání...

  Zář 07, 2015
 • Obrázek uživatele Tommy
  Tommy (anonym)

  Já se teda rýmě snažím hlavně předejít, protože pak s ní moc už dělat nejde. Jasně, že se tomu nejde ubránit plně, ale pomoct tomu můžete. :) Takže já se snažím jíst hodně vitaminů v ovoci a podporuju to korejským ženšenem a když už cítím náznaky nachlazení, přidám zázvorový čaj. Kdyžtak jsem tady našel srovnání léčivých kořenů: http://www.lavivant.cz/blog/4-lecive-koreny-ktere-zazenou-rymu-depresi-i-sexualni-problemy/

  Zář 08, 2015
 • Obrázek uživatele Tom
  Tom (anonym)

  Podle mých zkušeností je nejlepší pořádně se ve dvou vypotit!

  Zář 18, 2015
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Tom, to zní opravdu účinně ;) jinak já bych spíše v případě miminka než pár kapek mořské vody, u kterých si nejsem jistá, jak mají přesně zabírat, jak má pomoci jedna kapka, když se ani nedostane na místo, kde by měla účinkovat??? Já jsem spíš zastánce vyplachování nosu i u miminek. My doma léčíme rýmu termální vodou Nasodrill jak u mimča, tak u nás. Je to výplach nosu, kdy voda vypláchne potřebná místa od všech bakterií a dalších nežádoucích látek. Používáme i preventivně.

  Zář 30, 2015
 • Obrázek uživatele Klára
  Klára (anonym)

  Doma léčíme rýmu snadno a rychle. Hromada vitamínů z citrusových plodů, kopa čaje a nos také proplachovat nasodrillem, zjistili jsme, že nám vyhovuje více než mořská voda. Rýma je do dvou dnů pryč :)

  Zář 30, 2015
 • Obrázek uživatele Michaela
  Michaela (anonym)

  Mé děti trpěly chronickou rýmou a kašlem, co nám zatím nejvíc pomohlo byly inhalace. Používáme dobromyslové kapičky http://www.lecive-inhalace.cz/

  Kvě 31, 2016
 • Obrázek uživatele Denisa
  Denisa (anonym)

  Když mají ucpaný nos, tak je potřeba i odsávačku. Na tu nezapomeňte.

  Dub 21, 2018
 • Obrázek uživatele Neplašte se
  Neplašte se (anonym)

  Rýma může být různého druhu. Na alergickou jsou léky a na virovou - pŕejde sama do 4 dnů. Nejlepší je proplachovat slanou vodou pomocí konvičky. Ty mořské sajrajty za 300 je jen byznys.

  Dub 22, 2018
 • Obrázek uživatele Adriana
  Adriana (anonym)

  To byla první z věcí, co jsem po porodu kupovala. Měla jsem strach, že bude mít rýmu a já nebudu vědět co s tím.

  Dub 23, 2018
 • Obrázek uživatele Denisa
  Denisa (anonym)

  Já kupovala na radu kamarádky od www.pluscomfort.cz je skladná a na baterie.

  Dub 24, 2018
 • Obrázek uživatele :-)
  :-) (anonym)

  joo na baterky, to je určitě kvalitní šmejd.

  Dub 24, 2018
 • Obrázek uživatele sardanapal*
  sardanapal* (anonym)

  joo na baterky, to je...Správná matka vysaje nosík děcka pěkně po startu ústy ...

  Dub 24, 2018
 • Obrázek uživatele neléčená rýma
  neléčená rýma (anonym)

  Rýma může být různého...trvá 7 dní, léčená týden. Řeč je o akutní rýmě, chronická rýma spíš jen lehce otravuje, není při ní teplota ani zduřelá sliznice nosu, bolesti hlavy. S rýmou moc dělat nejde, když to není od zánětu dutin, bakteriálního, tak to přejde samo zhruba během týdne. Léčit se, spíš ležet, tělo nepřepínat, i když lehká kancelářská práce, tak chápu, že si většina lidí na to neschopenku dát nedá, i když mají lehkou teplotu. Uleví hodně pít tekutin, slabý čaj, bylinné čaje. Pokud možno být v teple, nemusí se člověk pařit, ale neměla by mu být zima.

  Dub 24, 2018
 • Obrázek uživatele aha
  aha (anonym)

  Na rýmu neschopenku?Kdo ti jí dá?S rýmou bych ani k lékaři nešla.Trapné.

  Dub 24, 2018
 • Obrázek uživatele sardanapal*
  sardanapal* (anonym)

  Na rýmu neschopenku?Kdo ti...Ses probralo hned z komunismu - ne ? Dnes dá každej obvoďák, akorát seš pak na exekuci , po výpadku platu ...

  Dub 24, 2018
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Já mám taky na baterie a ne na vysavač a žádný šmejd to rozhodně není.

  Dub 25, 2018
 • Obrázek uživatele vaidyaraja
  vaidyaraja (anonym)

  Do 2 dl studene vody zamichejte 1/4 cl pepre v prasku. Pijte podle potreby, dokud ryma nevymizi. U lehcich pripadu muze pomoci jiz prvni davka. Vyhybejte se ledovym napojum, zmrzline apod.

  Kvě 02, 2018
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  No posilovat imunitu a když to člověka chytne, tak dát sprej na rýmu, aby člověk tak netrpěl.

  Říj 28, 2019
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  A co dělat když je rýma už chronická a neustále, často se vrací? Mívám s tím poslední dobou nějaké větší problémy.

  Říj 29, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama