Jak si založit ordinaci? Přečtěte si základní informace

Plán založit si vlastní ordinaci je v dnešní době odvážný. Pro její založení je třeba vzdělání, množství dokumentů a umění přivést k sobě první pacienty. V tomto článku se zaměříme na základní informace, které musíte vědět při zakládání vlastní ordinace.

 

Jaké jsou náležitosti pro založení soukromé lékařské praxe?

Základní náležitosti pro založení soukromé lékařské praxe:

  • diplom z lékařské fakulty,
  • členství v ČLK (české lékařské komoře),
  • atestace (60 měsíců předepsané praxe),
  • prostory a zdravotnické přístroje na vybavení zdravotnického zařízení,
  • zdravotní způsobilost a bezúhonnost.

Jak postupovat před založením soukromé praxe?

Důležité je vytvořit si průzkum, zda je o vaši specializaci zájem. Před samotným založením lékařské praxe doporučujeme navštívit největší pojišťovny fungující v ČR. Pokud mají předběžný zájem s vámi podepsat smlouvu o poskytnutí zdravotní péče, jste o krok blíž k získání vaší soukromé praxe.

 

*Vhodné je také absolvovat pohovor s místním oblastním sdružením praktických lékařů (SPL), jaké je jejich stanovisko k založení praxe ve vámi vybrané lokalitě.

 

Zdroj: Pixabay.com

Jaký je další postup?

  1. Abyste vůbec mohli začít ordinovat, je třeba registrovat se jako NZZ (nestátní zdravotnické zařízení). Registraci je možné podat na krajské hygienické stanici.
  2. Důležitý je také samotný výběr prostorů. Prostory určené pro zdravotnické zařízení musí být náležitě zkolaudovány, pokud zrovna nepřebíráte prostory, které byly pro tento předmět činnosti vytvořené a kolaudace je již vyhotovena.
  3. Následně je důležité účastnit se výběrového řízení pro uzavření smlouvy o poskytnutí zdravotní péče. Takové výběrové řízení je možné na podnět samotné pojišťovny nebo NZZ, jehož registrace byla schválena.

Kapitál na začátek

Při zakládání ordinace není důležité striktně dodržovat pravidla, ale stát se také dobrým ekonomem. Musíte počítat s tím, že nejste zodpovědný jen za zdraví svých pacientů, ale i své vlastní „finanční zdraví“, které je někdy více těkavé než nemoci, se kterými se dennodenně setkáváme. Na začátku máte prázdnou kartotéku a narozdíl od ní, vaše schránka s účty se plní již po prvním dni založení ordinace. V tomto kroku musíte mít připravené peníze po ruce, abyste dokázali přežít první měsíce.

Zdravotnické potřeby do nové ordinace

Jeden z nejdůležitějších faktorů v počátcích fungování ordinace je výběr zdravotnických potřeb. Základní zdravotnické potřeby je jednoduché opatřit, žijeme přece v době internetu, kde je nabízí mnoho specializovaných firem právě na tuto oblast. Disponovat kvalitními zdravotnickými potřebami je zároveň také vaší konkurenční výhodou při lovu nových pacientů.

Zdroj: Pixabay.com

Je to všechno, co potřebuju?

Náležitosti na výkon lékařské soukromé praxe se mohou rok od roku měnit. Důležité je se informovat přímo na příslušných orgánech, které vám při začátcích rádi poradí. Ptát se, je důležité při všech odvětvích, medicína není žádnou výjimkou.

 

Komerční sdělení

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama