Jak se zbavit průjmu?

Průjem v jeho počátcích řeší většina pacientů samoléčbou. Pokud člověka postihne, je třeba dodržovat určitá režimová opatření.

Neměl by zapomínat doplňovat ztracené tekutiny a minerály. Vhodné jsou neslazené čaje, nesycené minerální vody nebo iontové nápoje. Sůl ve více osolené polévce doplní chybějící draslík. Součástí léčby by měla být i strava bohatá na vitamíny a minerály, která však nezatíží trávicí ústrojí. V rámci diety je vhodné zvolit suchary, piškoty, banány nebo rýžový odvar. Jakmile se zdravotní stav pacienta zlepší, může do svého jídelníčku zařadit také vařené brambory, vařené nebo dušené bílé maso atd.

Léčbu průjmů je možné řešit i prostřednictvím volně prodejných léků. Protože není často známa příčina onemocnění, tedy není zřejmé, zda se jedná o průjem virový nebo bakteriální, je vhodné vybrat pro pacienta takovou léčbu, která funguje na všechny typy průjmu. Je vhodné použít přípravky, které působí na přírodní bázi, dokážou navázat toxické látky, nezrychlují ani nezpomalují trávení, mají minimální nežádoucí účinky, protože se nevstřebávají. Léčivé přípravky by však neměly barvit stolici. Krev ve stolici totiž může upozornit na vážnější onemocnění.

 

MUDr. Marek Beneš, Klinika hepatogastroenterologie IKEM

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (76)

 • Obrázek uživatele .....
  ..... (anonym)

  Zdraví Průjem v jeho počátcích řeší většina pacientů samoléčbou. Pokud člověka postihne, je třeba dodržovat určitá režimová opatření. Neměl by zapomínat doplňovat ztracené tekutiny a minerály. Vhodné jsou neslazené čaje, nesycené minerální vody nebo iontové nápoje. Sůl ve více osolené polévce doplní chybějící draslík. Součástí léčby by měla být i strava bohatá na vitamíny a minerály, která však nezatíží trávicí ústrojí. V rámci diety je vhodné zvolit suchary, piškoty, banány nebo rýžový odvar. Jakmile se zdravotní stav pacienta zlepší, může do svého jídelníčku zařadit také vařené brambory, vařené nebo dušené bílé maso atd. Léčbu průjmů je možné řešit i prostřednictvím volně prodejných léků. Protože není často známa příčina onemocnění, tedy není zřejmé, zda se jedná o průjem virový nebo bakteriální, je vhodné vybrat pro pacienta takovou léčbu, která funguje na všechny typy průjmu. Je vhodné použít přípravky, které působí na přírodní bázi, dokážou navázat toxické látky, nezrychlují ani nezpomalují trávení, mají minimální nežádoucí účinky, protože se nevstřebávají. Léčivé přípravky by však neměly barvit stolici. Krev ve stolici totiž může upozornit na vážnější onemocnění.

  Črv 14, 2011
 • Obrázek uživatele Tom
  Tom (anonym)

  Já vím jak se toho zbavit,nežrat to otrávené a zkažené žrádlo.Jo a nežvýkat Pet lahve !!!! :-))))

  Črv 15, 2011
 • Obrázek uživatele Někdy přijde silná sračka
  Někdy přijde si... (anonym)

  Já vím jak se toho...znenadání. Ročně končí ve špitálech průměrně 6000 lidí, kteří si myslí, že sračku zvládnou a nepodaří se jim to. Buď je moc silná nebo trvá spousty týdnů a pak ječlověk ohrožen i na životě, zejména důchodci. Zachrání to kapačky s výživou.

  Črv 16, 2011
 • Obrázek uživatele Jo to je možný
  Jo to je možný (anonym)

  znenadání. Ročně končí...Kámoš si loni dovezl sračku z termálního koupáku ze Slovenska. Chytlo ho to až doma po návratu. Nejdřív zkoušel klasicky vodku a vizoura na dezinfekci, nepomohlo to. Pak Endiaron, česnek a Imodium, taky nepomohlo. Známý doktor mu dal recept na Reasec, taky nic. Sraška jela dál. Za 14 dní zhubnul 10 kilo a skončil fakt na Bulovce. Sice ne na kapačkách, ale 4 dny si tam poležel s pícháním antibiotik. Takže občas se vyskytne sračka, kterou běžnýma prostředkama nejde zvládnout. Většinou je to infekce. Jemu zachytili Shigelu flexneri typ 3. Ta je prý v termálech častá, tedy i jiné typy samozřejmě.

  Črv 16, 2011
 • Obrázek uživatele Johny
  Johny (anonym)

  Dříve se dávalo živočišné uhlí, většinou pomohlo. Zkusit se může i odvar z babského ucha (ale pak už se nebudete moct vrátit...)

  Črv 22, 2011
 • Obrázek uživatele Dan
  Dan (anonym)

  Několik lidí mi již říkalo, že například na dietu při průjmech naprosto kašlou. Prý se z toho zkrátka musejí "prosrat" a průjem za pár dní sám zmizí. Něco na tom je.. zkoušel jsem to a průjem sice trvá třeba o dva/tři dny déle než při dodržování diety, ale skutečně pak stejně sám zmizí. Lítat xkrát denně na záchod a trávit tam hodiny je sice nepříjemné, ale pro mne možná také méně než dodržovat zmíněnou dietu. Být několik dní jen o suchých rohlíkách a hořkém čaji pro mne byl vždy očistec.

  Črv 22, 2011
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Tak si pořiď kalhoty s brzdou!!

  Črv 22, 2011
 • Obrázek uživatele Pri prujmu
  Pri prujmu (anonym)

  Dieta , piti morske vody, a vody uplna hladovka, olej z oregana /pozor pouze v kapslych aby vam nepopalil usta /

  Črv 22, 2011
 • Obrázek uživatele Pri prujmu
  Pri prujmu (anonym)

  Dieta , piti morske vody, a vody uplna hladovka, olej z oregana /pozor pouze v kapslych aby vam nepopalil usta /

  Črv 22, 2011
 • Obrázek uživatele Josef Hort
  Josef Hort (anonym)

  Jdu to skusit prtře mama průjem až moc chodim na záchod každou chvíli zachvíli je škola a já si nedokážu představit jak tam budu sedět a každou chvíli chodit na záchod :D :D: :D Ale skusim to snad to pomůže

  Pro 28, 2011
 • Obrázek uživatele xx
  xx (anonym)

  Dobrá je Smekta. Pomáhá rychle.

  Pro 28, 2011
 • Obrázek uživatele MUDr. Novotný - proktolog
  MUDr. Novotný -... (anonym)

  Proti průjmu platí pořád jedena osvědčená metoda - POŘÁDNĚ SE VYSRAT.

  Pro 28, 2011
 • Obrázek uživatele Nela Oláhová
  Nela Oláhová (anonym)

  Dobrý den, mam 8 mnesíční dceru a ma prujem,chtěla bych se zeptat? paní doktorka nám předepsala ENTEROL....a já jsem se zapomnela zeptat jestli muzem užívat enterol a smektu dohromadi?????? Děkuji za odpověd

  Led 23, 2012
 • Obrázek uživatele malahana
  malahana

  Pokud člověk potřebuje rychle zastavit,tak je dobrý spolknout 1 lžičku strouhaného muškátového oříšku.Mám to vyzkoušené a dostávali jsme to i jako malé děti.Do 15 minut bylo vše OK

  Feb 24, 2012
 • Obrázek uživatele malahana
  malahana

  Pokud člověk potřebuje rychle zastavit,tak je dobrý spolknout 1 lžičku strouhaného muškátového oříšku.Mám to vyzkoušené a dostávali jsme to i jako malé děti.Do 15 minut bylo vše OK

  Feb 24, 2012
 • Obrázek uživatele xx
  xx (anonym)

  Dobrý den, mam 8 mnesíční...Dotaz je starý měsíc a já tu nebyla..Tak aspon pro příště a nebo ostatní..Smekta se může i k lékům..Omlouvám se za přirovnání,ale malé kotě, štěně..je velice rychle po průjmu na umření. Dřív než malé dětátko a smekta se jim dává i k lékům. Pokud se nejedná o infekční těžkou nemoc, zabere snad vždycky!Balení sáčků asi 20-ti kusů stojí v lékarně do 90-ti korun. Mám to doma stále. Pomáhá i dostělým, lidem i zvířatům, jen se podle velikosti jinak dávkuje.

  Feb 24, 2012
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Poradím 100% přírodní, bylinkový doplněk stravy bez chemie. Skvěle upraví zažívání. Pro více (nezávazných)info, pište na email mooonnysek@seznam.cz

  Feb 24, 2012
 • Obrázek uživatele Patas
  Patas (anonym)

  ahoj je mi 14 roků mam uz od vcerejska prujem.Nevím jestli to je z parku ktere jsem mel na obed vcera ve skole byli takove zaparene neboco.A nevím jak to zastavit a chvilkama boli i břicho poradte co uzivat

  Čer 30, 2012
 • Obrázek uživatele ..
  .. (anonym)

  Tak si vezmi kalhoty s brzdou!Pokud jsi se nevysral z podoby!

  Črv 01, 2012
 • Obrázek uživatele Sráč
  Sráč (anonym)

  ahoj je mi 14 roků mam uz...Z chemie Endiaron+Imodium. Z přírodních Horopito+Oregánový olej. Opakovat, opakovat a sračka se zastaví. Klidně všechno naráz. Kalhoty s brzdou jsou v něčí dementní fantazii. Nic takového neexistuje.

  Črv 01, 2012
 • Obrázek uživatele jarka31
  jarka31

  Ahoj. Mně tedy na průjem pomáhá endiaron. Ale bohužel když něco sním nebo vypiju, tak okamžitě letím na záchod. Proto si k tomu ještě si kupuju rehydratační roztok. Bylo mi to doporučeno, protože zabraňuje dehydrataci a zavodňuje. Je vhodný jak pro dospělé tak pro děti.

  Črv 15, 2013
 • Obrázek uživatele Romča
  Romča (anonym)

  Na průjem je dobrá smecta, imodium nebo klasické živočišné uhlí, pokud bolí břicho, pomáhá popíjet coca colu po lžičkách. Jinak je třeba také změna stravy - jíst spíše tuhou stravu jako dva tři dny staré rohlíky, banány a pít hořký čaj. Pokud je člověk už hodně dehydratovaný a nedokáže v sobě udržet téměř nic, od jídla až po tekutiny, doporučuje se rehydratační roztok, který tělo zavodní a dodá mu potřebné minerály. Někde jsem našla recept, jak si takový roztok připravit sám doma, ale já osobně kupuji roztok od valosunu, který je v pytlíčkách a pouze se rozpustí. Není to nijak drahé a mám jistotu, že svýmu tělu ještě nepřitížím, což by u pochybného receptu z internetu mohlo nastat.

  Srp 23, 2013
 • Obrázek uživatele VLADIMÍR HORÁK
  VLADIMÍR HORÁK (anonym)

  Dobrý den mám už třetí den průjem ted už ze mně jde jenom zelená voda co s tím musím k lekaři

  Dub 01, 2014
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  U nás teda na průjem zabírá skutečně jenom dieta, kterou je ale nutné fakt dodržovat, nepodvádět (a teď nemyslím jen děti, kolikrát přistihnu i svého manžela, jakmile se mu udělá lépe, že si potají něco dá, přitom podvádí jen sám sebe), střeva se potřebují vyčistit, neměly by se zatěžovat žádným náročně stravitelným jídlem, protože v nich nejsou ty správné bakterie, které by napomohly jídlo rozložit. Dodávat dostatek tekutin, hlavně černý čaj (na průjem může být slazený), minerálku nebo colu na žaludek (po lžičkách a chlazenou) a podávat nějaký probiotika, třeba biopron forte, který je na to přímo určený. Případně, hlavně u dětí, dávat v prvních dnech rehydratační roztok, aby nedošlo k dehydrataci.

  Črv 10, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Tak si vem kalhoty s brzdou!

  Črv 11, 2014
 • Obrázek uživatele Veronika
  Veronika (anonym)

  Dobrý den mám průjem už čtvrtý den. Beru živočišné uhlí ale nepomáhá to. Jím jen staré rohliky, vařenou rýži nebo banány. Nic z toho nefunguje co mám dělat dělat?

  Srp 15, 2014
 • Obrázek uživatele Božena
  Božena (anonym)

  Dobrý den mám průjem už...já mám vyzkoušený recept který znám ještě od babičky.Nastrouhat půlku muškátového oříšku a kousek hořké čokolády.Množství asi tak na 1 lžíci.Zapít černým čajem.Chut není příjemná,musí se více zapít.Ale mě to vždy pomůže.A je to přírodní.Tak to vyzkoušejte.

  Srp 15, 2014
 • Obrázek uživatele Dasa
  Dasa (anonym)

  Napred je treba zjistit jestli netrpite nejakou nemoci treba celiakii. To pak pojidani rohliku nepomuze.

  Srp 15, 2014
 • Obrázek uživatele Sabina
  Sabina (anonym)

  Dobrý den, my jsme dlouho bojovali s průjmy u syna. Nakonec jsme se začali pídit po tom, co by mohlo pomoci. Po doporučení jsem koupili Biopron Forte. Po vyzkoušení nakupujeme už pouze velká balení a využíváme k tomu valosun.com. Rohlíky a černý čaj jistě také pomáhají, ale jak píše Dasa u celiakie by to nepomohlo.

  Srp 22, 2016
 • Obrázek uživatele ???
  ??? (anonym)

  Vopatrně, aby jste se nevysrali z podoby?

  Srp 22, 2016
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Ja kdyz jsem v egypte dostala klasicky prujem jako snad skoro kazdy kdo tam byl, nastesti jsem mela enterol u sebe a tak mi to hned pomohlo.

  Srp 23, 2016
 • Obrázek uživatele zase ty reklamy....takže nekupovat, když ani neví své jméno
  zase ty reklamy... (anonym)

  Lenka, 23.8.2016 15:17:10, ....213.184, Nam doktorka doporucila enterol na prujem, brala jsem i antibiotika ale enterol se bere zaroven s antibiotiky a nastesti prujem skoro ihned presel a hlavne ty krece prestaly, to bylo opravdu nejhorsi

  Srp 23, 2016
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Na průjem Smectu, ta pomáhá, aspon u nás.

  Zář 23, 2016
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  ... to spíš se špuntem, ne? ;-) :-D

  Zář 26, 2016
 • Obrázek uživatele ne
  ne (anonym)

  Ahoj, potřebuji se zeptat...uprav jí stravu.

  Bře 25, 2017
 • Obrázek uživatele Kika
  Kika (anonym)

  Nám pomáhá na tyto problémy enterol

  Dub 20, 2017
 • Obrázek uživatele Naďa
  Naďa (anonym)

  taky na tyto problémy sahám po enterolu, je to pro nás taková jistota, protože smecta ani endiaron bez efektu

  Dub 21, 2017
 • Obrázek uživatele hasič
  hasič (anonym)

  Na průjem bylo živočišné uhlí a pro dospělé jedince rum.

  Dub 21, 2017
 • Obrázek uživatele Miuš
  Miuš (anonym)

  Tak s černým uhlím už jsem to dávno odpískala, nikdy mi nepomohlo.

  Dub 24, 2017
 • Obrázek uživatele Niky
  Niky (anonym)

  Prevencí - nerizikové chování, ale když už se stane, tak (já osobně, na doporučení praktičky) mám vždy po ruce enterol, protože když mě to potká někde, kde je to nevhodné, tak to zabere hnedka :)

  Kvě 10, 2017
 • Obrázek uživatele tatrankaaa
  tatrankaaa

  Ahoj také trpím na časté...Zdarec kup si Loperin to ti musi pomoct

  Kvě 15, 2017
 • Obrázek uživatele tatrankaaa
  tatrankaaa

  Ten jsem také zkoušela,ale...Taky je dobrej Enterol a zajdi si k doktorovi.

  Kvě 15, 2017
 • Obrázek uživatele Vlaďka
  Vlaďka (anonym)

  Ahoj také trpím na časté...Zkusit určitě Enterol, jak už je tu zmíněný. A pokud nezabere ani ten, tak k lékaři, protože když už nezabere Enterol, tak už je to vážný :D Alespoň u mě

  Kvě 16, 2017
 • Obrázek uživatele to
  to (anonym)

  je blbost. Enterol je pouze na infekční průjem. Já si kupuji Imodium, zabírá velmi rychle a 20 tobolek stojí v Lékárně 149.-Kč, kdežto 10 tobolek Enterolu stojí 139.-Kč. Takže co je výhodné, vidí každý. A že se náhle všude objevily reklamy na ten Enterol, to taky něčemu napovídá...

  Kvě 16, 2017
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  je blbost. Enterol je pouze...Nemyslím si, lékař mi Enterol poradil i na neinfekční průjem. A reklamy? Co třeba to, že opravdu pomáhá a ta "reklama" bude na místě? To mám doporučovat někomu něco jiného, než abych nááhodou nedělala reklamu Enterolu a nebylo to divné? Bože. Enterol je přípravek nejvíce doporučovaný jak lékaři, tak lékárníky. To jen tak samo od sebe nebude, pochybuji, že by ti lékař poradit něco špatného.

  Kvě 23, 2017
 • Obrázek uživatele Bedřich
  Bedřich (anonym)

  průjmu se nejlíp zbavíte, když se řádně vyserete, jak se říká, vysrat se z podoby.

  Kvě 23, 2017
 • Obrázek uživatele Míla
  Míla (anonym)

  Nemyslím si, lékař mi...Který lékař ti ho doporučil?

  Kvě 23, 2017
 • Obrázek uživatele pro Evu
  pro Evu (anonym)

  Nemyslím si, lékař mi...Který lékař - konkrétně - ti poradil na neinfekční průjem enterol?

  Kvě 25, 2017
 • Obrázek uživatele Anička
  Anička (anonym)

  prosím vás co je dobré na průjem? potřebovala bych fakt něco co zabere a hlavně aby to nebyl žádný driják jak se říká...

  Kvě 25, 2017
 • Obrázek uživatele nepij
  nepij (anonym)

  prosím vás co je dobré na...mléko a jez vlákninu.

  Kvě 25, 2017

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama