Jak se spí v Česku?

Kolik hodin denně průměrně spíme? Spí se déle na vesnici nebo ve městech? Je délka odpočinku závislá na pohlaví? Proč někdo spí méně a někdo více? A jaká jsou fakta o spánku v ČR? Na odpovědi na tyto otázky se zaměřil Jakub Šoufek, odborník ze společnosti Johann Malle.

Kolik hodin v noci průměrně spíme?
Náš noční odpočinek se pohybuje v průměru 6 - 9 hodin. Přičemž nejčastěji je to 6 - 8 hodin spánku, které si dopřává v noci tři čtvrtiny Čechů. Jeden až dva Češi z deseti spí dokonce bez problémů každý den 9 - 10 hodin. Na druhou stranu každý stý Čech spí pouze 4 hodiny. Informuje o tom průzkum agentury PPM Factum.

Jak dlouho se spí na vesnici a jak dlouho ve městě?
Na vesnici se často vstává mnohem časněji než ve městech, a proto by se mohlo zdát, že toho na vesnici méně naspí. Není to ale tak úplně pravda. Lidé na vesnici spí oproti lidem z města v průměru asi jen o 15 minut méně.

Délka spánku je závislá na věku i na pohlaví
„V produktivním věku toho naspíme méně než v dětství a ve stáří. Délka spánku je kromě věku závislá i na pohlaví. U žen dochází k prodloužení doby délky spánku až po šedesátém roce věku, zatímco u mužů již po pětapadesátém,“ říká Jakub Šoufek z Johann Malle.

Fakta o Češích a spánku
Více než polovina Čechů chodí spát již před půlnocí.
Deset Čechů ze sta má ložnici vymalovanou tmavou nebo křiklavou barvou.
Osm Čechů z deseti má na spánek klid, tedy místnost, ve které spí, je orientována do klidné části.
Tři Češi z deseti spí při roztažených roletách či žaluziích.
Polovina Čechů před spaním větrá.
Pět až šest Čechů z deseti spí v přetopené místnosti a před spaním se nají.
Téměř polovina Čechů chodí spát ve stresu, s myšlenkami na povinnosti a úkoly dalšího dne.
Každý desátý Čech spí na rozkládací pohovce.
Více než polovina Čechů nespí v noci sama.
Devět Čechů z deseti ráno budí budík.

Z průzkumů vyplývá, že Češi spánku ještě stále nevěnují tolik pozornosti, kolik by si zasloužil. „Spánkem strávíme čtvrtinu života, a proto bychom měli dbát v první řadě na kvalitní postel a matraci. Ideální jsou přírodní materiály, které se dokonale přizpůsobí tělu a navíc jsou hypoalergenní.  Dobré je si také osvojit spánkovou hygienu, která nám pomůže dosáhnout kvalitního odpočinku,“ doporučuje Jakub Šoufek, odborník ze společnosti Johann Malle.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama