Jak se dozvědět cenu léku

OTÁZKA: Má lékař povinnost sdělit pacientovi cenu léku, který mu předepisuje? Prý se musím zeptat až v lékárně.

ODPOVĚĎ:

Lékař nejen že nemá povinnost pacientovi sdělit cenu léku, resp. výši doplatku na lék, který mu předepisuje (platná legislativa mu takovou povinnost neukládá), ale dokonce ani přesnou částku sám nezná a znát nemůže. Měl by být pacientovi schopen jen sdělit, zda je lék pojišťovnou hrazen plně, nebo částečně (a pacient bude doplácet), nebo zda hrazen není (a pacient bude platit jeho plnou cenu).

Výši případného doplatku na konkrétní předepsaný léčivý přípravek je možné orientačně dohledat na webu ministerstva zdravotnictví (Informace o úhradách, cenách a výši případného doplatku léčivých přípravků hrazených z veřejného zdravotního pojištění, www.mzcr.cz/Leky.aspx).

Ani zde však nenajdete přesnou částku, kterou za konkrétní částečně hrazený léčivý přípravek v lékárně zaplatíte - částka k zaplacení se totiž rovná rozdílu mezi cenou léku a jeho úhradou od pojišťovny, přičemž jen částka úhrady (kterou stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv) je stejná u všech pojišťoven a v každé lékárně. Prodejní cena léku se však může lišit - vypočítává se jako součet ceny výrobce, obchodní přirážky a DPH. Léčivé přípravky mají vždy regulací stanoven horní limit ceny. Je regulována jak maximální cena výrobce (o ní rozhoduje ve správním řízení SÚKL), tak i možná obchodní přirážka, a to v souladu s Cenovým předpisem MZ ČR. O obchodní přirážku se dělí distributor a lékárna.

Do finální sumy se tedy pak promítá cenová politika všech účastníků distribučního řetězce (výrobce, distributora i lékárny). Pokud konkrétní lékárna např. neuplatní maximální možnou marži nebo nakoupí daný léčivý přípravek od svého dodavatele levněji, může v ní být doplatek na lék nižší než jinde.

Proto i v databázi na stránkách ministerstva najdete u konkrétního léčivého přípravku jen částku maximální úhrady zdravotní pojišťovny, nejvyšší možnou cenu v lékárně při výdeji na recept a nejvyšší možný doplatek pacienta, dále průměrnou aktuální cenu v lékárně a průměrný aktuální doplatek pacienta, případně také výši doplatku započitatelného do ročního limitu.

Váš lékař má tedy pravdu, pokud vás pro informaci o konkrétní částce odkazuje na lékárnu. Přímo v lékárně také můžete požádat o vydání jiného než předepsaného léčivého přípravku (ovšem se stejnou léčivou látkou, se stejnou cestou podání a se stejnou lékovou formou), který bude mít nižší doplatek. V mnoha případech takový přípravek existuje a lékárny ho pacientům často samy aktivně nabízejí.

Mgr. Oldřich Tichý?vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZP

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Lékaři předepisují to, z čeho mají největší provize.

  Zář 21, 2018
 • Obrázek uživatele Jarry
  Jarry (anonym)

  Moje zkušenost je, že slušný lékař, informovaný svými pacienty, doporučí lékárnu bez doplatku. Osobní zkušenost dva lékaři. Oni z doplatku nic nemají.

  Zář 22, 2018
 • Obrázek uživatele Marek
  Marek (anonym)

  Na www.mzcr.cz je seznam všech léků a jejichaktuální ceny a doplatky. Není nic jednoduššího se tam podívat.

  Zář 23, 2018
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Na www.mzcr.cz je seznam...Každá lékárna si ceny stanovuje podle sebe a na nějaké mzcr.cz se neohlíží. Též existuje systém všelijakých "věrnostních karet", "akčních slev" a podobných blbostí, takže výsledkem je chaos a zmatek. Pro Jarry: z doplatku pochopitelně lékař nic nemá, ten sežere lékárna. Lékaři ale často ale bere provizi za to, že lék předepíšou. Nemusí to být pouze formou peněz, farmaceuti pořádají pro lékaře "odborná školení" s pobyty u moře, v horách a další benefity.

  Zář 23, 2018
 • Obrázek uživatele Marek
  Marek (anonym)

  Každá lékárna si ceny...Na MZ se musí ohlížet každá lékárna, minimálně ve výši maximálně stanovených doplatků. Konečná cena tedy může být pouze nižší, vlivem slev, karet a pod. Nelze tedy toto vodítko zavrhovat.

  Zář 25, 2018
 • Obrázek uživatele Bob
  Bob (anonym)

  Mně spíš vadí ta nepřehlednost a nemožnost předem zjistit, ve které lékárně je doplatek na daný lék nejnižší. Lékáren je snad víc než zdravotnických zařízení, kolem každé polikliniky si člověk může vybírat, ale jestli chce nenižší cenu, musel by si vystát v každé frontu a zeptat se. Na netu jsou nejrůznější "srovnávátory" od másla po benzín, ale porovnat snadno cenu léků nejde nikde. Ceník MZ je v tomhle absolutně k ničemu.

  Zář 26, 2018
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Snadno si to zjistíš na webu. Lékarny jsou vyhlevatelné i s cenami léků.

  Zář 26, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama