Reklama

Jak se chovat v horkých dnech

Zmírnit v horkých dnech pracovní tempo, vyhýbat se vypjatým situacím a přes poledne si dopřát siestu radí odborníci na webu Státního zdravotního ústavu.

Dobré podle nich je udělat si během dne v práci více přestávek, projít se po místnosti, nebo si sednout s podloženýma nohama. Namáhavé činnosti a pochůzky venku doporučují vyřídit ráno, kdy je chladněji. Důležité je průběžně pít, nejlépe čistou vodu.

V horku je podle odborníků lépe s každou činností začínat pomalu a tempo postupně zvyšovat. Při známkách únavy přestat a odpočinout si ve stínu.

Rady pro zvládání extrémního počasí jsou určeny všem, hlavně ale těm nejohroženějším. To jsou senioři nad 65 let a děti do čtyř let věku, těhotné, kojící a velmi drobné ženy, pacienti s nemocným srdcem, vysokým tlakem, nadváhou a ti, kteří užívají léky na depresi či nespavost.

Osoby nejvíc ohrožené působením horka by měl několikrát denně někdo kontrolovat, třeba jen po telefonu, a zjistit, zda jsou v pořádku,“ radí na letáku s pokyny ke zvládání extrémního horka odborníci.

Reklama

V budovách je podle nich lépe pobývat v chladnějších místnostech, bývají v nižších patrech s okny na sever a východ. Okna by měla být zatažena. Odborníci také radí nezvyšovat teplotu uvnitř vařením, spustit klimatizaci či zapnout ventilátor. Uleví sprcha několikrát za den.

 Při pochůzkách venku, které nejdou odložit, radí pohybovat se pomaleji, pokud možno ve stínu, v lehkém oblečení světlých barev s převahou přírodních materiálů. Vedle pokrývky hlavy a slunečních brýlí doporučují také opalovací krémy s faktorem alespoň 15, nanést by se měly půl hodiny před vyjitím ven. Je lépe slunci se nevystavovat a chránit před ním i děti a domácí mazlíčky - nikdy je nenechat v zaparkovaném autě.

K pití je nejvhodnější čistá voda, střídat by se měla s minerálkami, které uhradí ztráty soli z pocení. Ovocné džusy je lépe ředit vodou, alkoholu a kofeinovým nápojům se vyhnout. Za den je třeba vypít dva až tři litry vody, při tělesné námaze dvě až čtyři sklenice každou hodinu. Lidé s onemocněním ledvin by se měli o pitném režimu poradit s lékařem.

Vyplatí se nosit vodu stále s sebou a průběžně pít. Děti a staré lidi je potřeba k pití nutit, nemají pocit žízně.

K jídlu jsou ve vedru nejlepší lehká, snadno stravitelná jídla - studené polévky, zeleninové saláty bez majonézy, zelenina a ovoce, jogurty, mléčné koktejly a osvěžující pomazánky. Jíst se má v menších dávkách. Z jídelníčku je lépe v horku vyřadit snadno se kazící potraviny, jako jsou měkké salámy a lahůdky, mohou být zdrojem infekce.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Minda (Pá, 26. 7. 2013 - 13:07)
Hlavně pánové, nezapomeňte často máčet pytlíky aby vám nezaschly a neupadly!
Reklama