Jak přežít horké dny

Zapisovat si množství vypitých tekutin a polepit okna bílým papírem radí odborník lidem, kteří v těchto horkých dnech musejí pobývat v místnostech bez klimatizace. Rozpálený vzduch dobře ochladí také to, když se před zapnutý větrák pověsí mokrý ručník. ČTK to řekl sociální ekolog Zdeněk Joukl.

Kromě vody v potravě, jako jsou polévky nebo ovoce, je podle něj třeba vypít za den nejméně 2,5 litru tekutin. Rozhodně však ne alkohol, lepší jsou bylinkové čaje. "Je dobré zapisovat si vypité množství," dodal. Starší lidé totiž nemají pocit žízně, na pití nemyslí ani děti. Je-li vše zapsáno, je na první pohled jasné, zda člověk vypil svoji denní dávku.

V panelových bytech zalitých sluncem se podle Joukla vyplatí polepit okna bílým papírem. Bílá odráží sluneční paprsky, a tak udělali dobře ti, kdo si nechali dát do oken bílé žaluzie. Sluneční žár zastaví i rolety. Pokud je pak v místnosti šero, stačí rozsvítit. "Rolety je vhodné občas postříkat vodou z ručního rozprašovače na květiny," poradil Joukl.

Na ochlazení horkého vzduchu má odborník další radu - napustit vanu vodou do výšky několika centimetrů - odpařováním se teplota v místnosti sníží. Člověku se také uleví, když se občas postříká rozprašovačem, ještě příjemnější je vlažná sprcha. Tělo se lépe ochladí, když se voda neutře a nechá se oschnout.

Doma je možné odložit téměř všechno oblečení. V práci je oděv nezbytný, ale pokud je z lehkých přírodních materiálů, i horko se lépe snáší. Šat by měl být co nejsvětlejší.

V horku nebývá chuť na teplé jídlo. Pokud se nevaří, prospěje to i klimatu v bytě, protože ze sporáku či trouby nesálá teplo.

Naďa Myslivcová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  Kdo se nechce pařit v kalhotech nebo kraťasech, může být v p. sukni a nebude se pařit.

  Říj 09, 2006
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  To horko uz je odporny! Komu se to muze libit je to hnus!

  Srp 22, 2012
 • Obrázek uživatele Ble
  Ble (anonym)

  Pánové, nezapomeňte máčet pytlíky aby vám nezaschly a neupadly. Pravidelné máčení je důležité.Jak jednou zaschnou, tak už jim nic nepomůže ani svěcená voda od arcibiskupa ani církevní restituce!!

  Srp 22, 2012
 • Obrázek uživatele !!
  !! (anonym)

  Jedině vždy na chvilku strčit zadek do Calexky !!

  Srp 22, 2012
 • Obrázek uživatele Bleku
  Bleku (anonym)

  Pánové, nezapomeňte...a vcem se ty pytle maji macet,staci voda?

  Srp 22, 2012
 • Obrázek uživatele Ble
  Ble (anonym)

  Jó stačí voda, hlavně studená!

  Srp 22, 2012
 • Obrázek uživatele jarouseek
  jarouseek (anonym)

  Pokud člověk nemusí na slunce, je to v pohodě. A nejsou už naštěstí tak horké noci

  Srp 22, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama