Jak předejít jarní únavě

Jaro je období rozvoje a růstu. Opět se projeví obrovská životní síla Země, která stimuluje veškerý život. A je třeba být na tuto explozi dobře připraven. Podporu a osvěžení po těžké zimě potřebují zejména naše trávicí orgány.

Rozhovor s MUDr. Alexandrou Vosátkovou


+ Proč je třeba na jaře detoxikovat organismus? 

V zimě člověk přirozeně sahá k výživným a těžším jídlům, která jej mají dotovat zejména energií. Je to pravděpodobně pozůstatek z dob, kdy jsme museli přežít ve volné přírodě. Jednak v té době nebyla rostlinná strava v zimě k dispozici, a jednak právě maso a tuky nám dodávaly dost síly k tvorbě život zachraňujícího vnitřního tepla. Jenže tato těžká potrava velmi oslabuje trávení, a to je třeba na počátku jara obnovit. Proto je snad ve všech tradicích jaro vítáno nejrůznějšími druhy půstu.

Naše tělo se v této době velmi těší na čerstvé vitamíny, enzymy, vlákninu, zkrátka první zeleninu. A to se zase odráží v tradici jarních jídel s množstvím mladých bylin, ať již kopřiv, obilí anebo mladých lístků popence, pažitky, medvědího česneku či pampelišky. Detoxikace neboli povzbuzení trávicích procesů a nastolení nové, jarní rovnováhy jsou velmi důležitým rozjezdem do celého roku.

+ Není jarní únava do určité míry jen mýtus?

Únava jako taková je fenomén dnešní doby. Jsme tak zahlceni informacemi, povinnostmi, tlaky a nátlaky, že je div, že jsme dosud schopní vůbec fungovat. Na druhé straně je to právě jaro, kdy se tělo chce po zimě, která ho připravila o značnou část síly, zase vzpamatovat. Moudrý člověk v zimě svou sílu šetří, proto omezí fyzické aktivity, příliš se nepotí, když je tma, tak spí a když je světlo, bdí. Tak si uchová sílu až do jara. Jenže civilizace nám takový režim neumožňuje, a tak se v zimě vesele potíme, svítíme a prodlužujeme si dny, jak jen to jde, a myslíme si, že nám to projde. Neprojde - přijde jarní únava.

+ Jak se nejčastěji projevuje a koho nejvíce postihuje? 

Dostavují se pocity únavy, poruchy spánku, neklid, nervozita, nevýkonnost a nechuť k výkonu. Regenerace je velmi dlouhá. Zde je velkou pomocí cokoli, co tyto nepříjemné pocity odstraní.

+ Co nejvíc pomáhá?

Dle mých zkušeností pomáhá nejvíce perfektní výživa, pobyt venku a důraz na práci v souvislosti s přírodou. Tím myslím zahradu nebo alespoň truhlík na balkoně, či aranžování květin - každý si něco může najít. Je třeba podpořit nejen tělo, ale i duši. A co je krásnějšího, než jarní slunce, rašící stromy anebo mláďata?

+ Jsou ještě nějaké další způsoby, jak v této době podpořit náš organismus?

Vždycky je víc možností, záleží na naturelu každého z nás. Pro mě je důležité, aby to, co použiji, bylo v souladu s přírodou. A tak obvykle doporučuji Barley -zelený ječmen firmy Energy, který povzbudí metabolismus, ale navíc ještě podpoří systém jater a žlučníku a nastartuje očistu organismu. Pokud má někdo potřebu podpořit jeho účinek ještě pročištěním střeva, je vhodná jeho kombinace se sladkovodní řasou Spirulinou Barley. Na očistu střev od zimních prohřešků se hodí především Chlorella. Jako vynikající se také jeví nový produkt  Betavit v tabletách, který je kombinací červené řepy a kopřivy. Působí jak přes podporu trávení, tak přes metaboĺické procesy odehrávající se v ledvinách.

+ Máte s tím osobní zkušenost?

Ovšem. Doporučuji jen to, čemu sama věřím a co jsem mnohokrát vyzkoušela na sobě. U produktů Energy oceňuji zejména soulad s přirozenými cykly člověka, jejich účinnost a současně bezpečnost. Navíc se na jaro vážně těším, tak proč si jej kazit únavou...

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama