Jak předcházet alergii na šperky

Pořídili jste si nový šperk, ale vyskočila vám po něm nepříjemná vyrážka, nehezky svědí kůže nebo máte z náušnic zanícené uši? Pravděpodobně vás potkala alergie na šperky, velmi běžné, ale často jsou špatně diagnostikované. V naprosté většině případů je alergenní látkou nikl a nikoliv často haněné stříbro. Jaké jsou další mýty o alergiích na šperky, co je způsobuje a jak se jich vyvarovat se dozvíte v následujících odstavcích.

Jak alergii poznat
Svědění, vyrážka, zarudnutí místa, kde se šperk dotýkal pokožky, popřípadě i hnisání ušních dírek jsou běžné průvodní jevy takzvané kontaktní alergie na kovy. Projevy mohou být různě silné a není neobvyklé, že se začnou projevovat až v pokročilejším věku nebo dokonce u šperků, které dříve byly bezproblémové.

Co alergii způsobuje
Obvyklým mýtem o tomto typu kožní reakce je vžitý názor, že jde o alergii na stříbro. „Ta sice existuje, ale ve většině případů jde o přecitlivělost na mnohem běžnější nikl. Nikl je spolu s mědí běžně přidávanou příměsí, která jinak křehké, měkké stříbro zpevňuje a dovoluje z něj tvarovat šperky. Podle statistik trpí alergií na nikl každý sedmý člověk. Přestože se spíše projevuje u žen, které nosí šperky častěji, ve stejné míře jsou na nikl alergičtí i muži,“ vysvětluje Jana Zbořilová ze Sperky.cz.

 
Jak jí předcházet
Při alergii můžete léčit zpravidla jen její symptomy a preventivně předcházet jejímu vzniku. Nejčastější chybou je mytí a úklid bez toho, abyste si sundali šperky, především pak prsteny. Pod nimi totiž často uvíznou zbytky mýdla nebo čisticích prostředků, které rozpustí ochrannou vrstvu pokožky a nikl tak působí na nechráněnou kůži. Stejný efekt má pocení, protože agresivní soli v potu rovněž narušují ochrannou vrstvičku - proto není vhodné se svými ozdobami sportovat.

Jakým šperkům se vyhýbat
Ačkoliv se může zdát, že alergii způsobují především stříbrné šperky a o poznání dražší zlato je bezpečné, dáte-li si při výběru pozor na složení materiálu svého klenotu, nemusíte se vzdávat ani stříbra. Jana Zbořilová radí: „Šperky ze žlutého zlata by zpravidla alergii spouštět neměly, citlivější typy by se ale měly pro jistotu vyhýbat dekoracím pozlaceným, obzvlášť pokud je vrstvička zlata velmi tenká. Nesprávná je i pověra, že bílé zlato je pro alergiky ideální. Pří výrobě šperku se totiž pro získání stříbrného vzhledu často používá právě alergenní nikl.“

Jaké šperky vybírat
Jak už bylo řečeno, žluté zlato alergii nevyvolá téměř nikdy a bílé zlato je zpravidla také neškodné - pokud šperkař může potvrdit, že při jeho výrobě nebyl použitý nikl, ale o něco dražší palladium nebo rhodium. „U stříbra je třeba vybírat šperky označené výhradně symbolem 925, kterým se puncuje sterling stříbro, k jehož tvrzení není zpravidla používaný nikl. Stoprocentně bezpečné jsou pak rhodiované stříbrné skvosty, které jsou hypoalergenní a odolnější proti oděru. Pro alergiky je vhodná i chirurgická ocel, která je v současnosti velmi oblíbenou náhražkou stříbra. Pokud se do šperku nebojíte investovat, pak alergiky určitě nezklame platina a titan,“ uzavírá odbornice Jana Zbořilová.

Šperky jsou důležitou součástí především dámských outfitů a není třeba se jich vzdávat kvůli alergii. I pro citlivé jedince existuje široká nabídka šperků, jenom je nutné vybírat pozorněji a být opatrnější při jejich nošení.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele Sam
  Sam (anonym)

  No tak já jsem taky bohužel alergická a nemůžu nosit žádnou bižuterii. Naštěstí existují šperky z chirurgické oceli. Kupuju si je už několik let a s jejich nošením nemám žádný problém. Kupuje je většinou na netu, hlavně přes http://www.sperky-stribrne-ocelove.cz/1659-sperky-z-chirurgicke-oceli/

  Lis 06, 2014
 • Obrázek uživatele m
  m (anonym)

  No tak já jsem taky bohužel...Ocel je hnusná a většinou jsou ty šmuky dražší, i než stříbro. To už je lepší zainvestovat a koupit si něco z ušlechtilých kovů- zlato, stříbro, platina. Ne každý na zlato a platinu má, ale to stříbro je dostupné snad všem, rozhodně lepší, než nějaká posraná ocel.

  Lis 07, 2014
 • Obrázek uživatele anti reklama
  anti reklama (anonym)

  No tak já jsem taky bohužel...Jo, je to tu samá reklama.

  Lis 07, 2014
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Já mám šperky z chirurgické oceli ráda, na ostatní mám alergii. Nejradši nakupuju u Zlatíčka - www.zlatnictvi-zlaticko.cz.

  Čer 24, 2015
 • Obrázek uživatele :-)
  :-) (anonym)

  Mě se ověšovat stohy řetízků stejně nebaví, nenosím nic to je nejlepší předcházení alergii :-))

  Čer 24, 2015
 • Obrázek uživatele sperkysan
  sperkysan (anonym)

  U nás nájdete krásne šperky vyrobené úplne bez kovu, takže nespôsobujú alergiu, náušnice, prívesky aj náramky - http://www.sperkysan.sk/sperkysan/eshop/26-1-ANTIALERGICKE.

  Říj 03, 2015
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Natrhej si šípek nech ho uschnout a potom je pomocí jehly navlékni na šňurku a máš nádherný korále! A máš je zadarmo jak od Trávníčka ! A žádné alergie se tě nechytnou!

  Říj 03, 2015
 • Obrázek uživatele Phéé
  Phéé (anonym)

  A navléknuté zaječí nebo kozí bobky udělají stejnou službu!

  Říj 04, 2015
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Já také musela zavrhnout bižuterii, ta byla nejhorší... Pak jsem zkoušela stříbrné šperky, ale některé mi obarvovali zeleně kůži (což je škoda, stříbrný jsou taky skvělý). Tak jsem zkusila šperky z chirurgické oceli od http://www.sperkyleclay.cz/67-ocelove-sperky-z-chirurgicke-oceli, který mají být hypoalergenní a u těch jsem už zůstala, protože s těmi žádný problém nemám. Pak ještě prý titan, ale z toho se vyrábí akorát tak snubní prsteny...

  Bře 08, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama