Jak poznat, že máte paradentózu

Parodontitida, známější také pod označením paradentóza, je infekční onemocnění, které vzniká z hromadění zubního plaku a usazených bakterií na dásních a zubech.

Klíčovým krokem pro zdraví zubů a dásní je pravidelná každodenní zubní hygiena odpovídajícím kartáčkem, který není na dásně příliš tvrdý. Důležité je také používat mezizubní kartáčky a k doplnění i zubní nit.

 

Kuřáci pozor

Paradentózou jsou ohrožení více kuřáci, protože tabák snižuje proudění krve do tkání dásní a zároveň urychluje tvorbu zubního plaku, který spouští záněty. Kouření  nemoc celkově velmi urychluje.

Paradentóza není dědičná, na což se vymlouvá mnoho pacientů. Dědičná může být pouze rychlost, jakou paradentóza postupuje.  Vznik Paradentózy mohou ovlivňovat i různá onemocnění, například diabetes. A obecně nemoci, které oslabují imunitu.

 

Může za záněty i stres?

Mnozí se také domnívají, že za samotné záněty dásní může i stres. „Pravdou je, že ten může urychlit proces úbytku kosti. Toto je ale spojené spíše s imunitou. Tělo, které je dlouhodobě ve stresu, má oslabenou imunitu a ta nemoc pak získává rychleji navrch. Stres samotný ale paradentózu nezpůsobuje,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská.

 

Paradentóza není zánět dásní

I když si mnozí lidí myslí, že se jedná o totéž, není to pravda. Gingivitida (zánět dásní) je jen „první“ částí paradentózy. „V této fázi jsou dásně červené, trochu nateklé a při čištění krvácejí. Varovným signálem může být i zápach z úst. Pokud zánět nebudeme řešit se zubním lékařem, tak může velmi rychle přejít v paradentózu. Kromě správného čištění pomáhá i zubní hygiena, kde vám zkušení odborníci odstraní zubní plak, který je příčinou zánětů. Proto pokud budete pravidelně chodit na dentální hygienu a dodržovat základní zubní hygienu, tak paradentóza nemá šancí,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská.

 

Paradentóza přichází pomalu a nenápadně.

 

V pokročilejší fázi paradontózy pozorujeme kolem zubů tzv. kapsy, které jsou plné bakterií a hnisu. V posledních stádiích paradentózy je již postižen závěsný zubní aparát natolik, že mohou zuby začít vypadávat. Velkou „záludností“ u paradentózy je fakt, že i prvních pár let o ní skoro nemusíme vědět, protože nebolí. Přehlížení příznaků má za následek pozdější odhalení nemoci. Pacienti přicházejí do ordinací až v pokročilém stádiu a kvůli tomu mohou přijít o zuby.

Autor: MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele čtenář
  čtenář (anonym)

  Paradontoza je jen jiný název pro problém z nedostatku vitamínu C - kurděje

  Kvě 03, 2019
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Je to tak, paradentóza přichází nenápadně. Já jsem ji měla a vůbec jsem o tom nevěděla, až zápach z úst a tato knížka http://www.zapach-z-ust-ebook.cz/ mě na to upozornili. Doporučuju přečíst.

  Kvě 04, 2019
 • Obrázek uživatele Pepa
  Pepa (anonym)

  Já jsem se začínající paradentózou a se zubním kamenem zatočil lichořeříšnicí a jablečným octem.Trvalo to více jak půl roku ale beru pravidelně a nemám potíže.Čistím si zuby stále stejně.

  Kvě 04, 2019
 • Obrázek uživatele jana d
  jana d (anonym)

  Pepa, boli by ste ochotný podeliť sa s Vašou skúsenosťou "podrobnejšie"? Jablčným octom asi zriedeným s vodou vyplachujete alebo aj užívate vnútorne? A lichořeŘišnicu ako? dakujem vám vopred!

  Kvě 04, 2019
 • Obrázek uživatele Pepa
  Pepa (anonym)

  Oboje v podobě tabletek.Ocet změní kyselost a spolu s lichořeříšnicí ničí bakterie,proto nemám povlak na zubech.Ale určitě to funguje i s tekutým octem,občas si ho vyrobím a doplňuji taky.

  Kvě 04, 2019
 • Obrázek uživatele Petr Jaroš
  Petr Jaroš (anonym)

  Já jsem toto onemocnění řešil, ale bohužel o jeden zub jsem přišel. Léčil jsem se v zubní ordinaci dSmile kde jsme dosáhli toho že paradontoza byla zastavená a udělali mi zubní titanový implantát, namísto vypadlého zubu. Doted se cítím dobře a žádné problemy s zuby už nemám. Děkuju zubařum z této kliniky.

  Kvě 30, 2019
 • Obrázek uživatele Anonym
  Anonym (anonym)

  Dobrý den ,chtěla jsem se zeptat,jelikož si každý den pravidelně čistím zuby,strašně mě rozbolely všechny dolní zuby a nevím, co mám dělat.

  Říj 21, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama