Jak posilnit imunitu - inspirovat se můžete i u Seveřanů

Naše imunita je systém, který potřebuje jiný přístup v každém ročním období a který trochu připomíná karmu - podle toho, jak se k ní chováme, naděluje nám buď pohodu a zdraví, nebo se vlečeme od jednoho neduhu ke druhému. Jak posilovat na podzim imunitu se můžete inspirovat třeba i u Seveřanů.

Imunita je, když...
Imunita je schopnost organismu bránit se proti látkám pocházejícím jak z vnějšího prostředí, tak zevnitř našeho těla. Imunitní systém spouští imunitní odpověď, tedy snahu o zapuzení nežádoucích látek. Imunitní reakcí se nemocem brání nejen lidé, ale i ostatní živočichové či dokonce rostliny. Nejdůležitější je vědět, co imunitní systém posílí a co ho naopak oslabuje. Nejtěžší je pak umět se podle těchto pouček i chovat.

Posily pro imunitu
Aktivní pohyb,  sport, pobyt v přírodě nebo například otužování - to vše posiluje naši imunitu a pomyslně ji nabíjí energií, aby se jako ochranný štít vyrovnala s jakoukoliv hrozbou. Dodržování pitného režimu zajišťuje vyplavování škodlivých látek z těla, čímž pomáhá k detoxikaci organizmu a zabraňuje dlouhodobému přetížení imunitního systému.Vyvážená strava
Jedním z nejdůležitějších aspektů dobré imunity je bezesporu vyvážená strava zásobující naše tělo správnou kombinací důležitých látek a vitamínů, které jsou základními stavebními kameny pro dobrý imunitní systém.  Dlouhodobé výzkumy ukazují, že velké množství těchto látek se nachází v mase mořských ryb - a to zejména vitamín D, fosfor a omega-3 mastné kyseliny. Pro našince však konzumace těchto ryb v čerstvém stavu není zrovna levná záležitost.

Severský rituál
Ti, kdo nemají svěřenecký účet po strýčkovi z Ameriky, mohou snadno najít plnohodnotnou náhradu. Například v podobě rybího oleje nebo kapslí obsahujících omega-3 mastné kyseliny. Obyvatelé skandinávských zemí si zakládají na ranním rituálu v podobě lžičky rybího oleje, nejlépe z tresčích jater... a na jejich zdraví je to znát.

Trocha špíny není na škodu
Imunita bývá často spojena s otázkou nedostatečné, či naopak přílišné hygieny. Pamatujme si, že pokaždé, kdy se ušpiníme, vyprodukuje imunitní systém více protilátek, které nám pomáhají vést lepší boj s nemocemi. Nic se tedy nesmí přehánět, ani příliš časté mytí rukou a nadměrné používání antibakteriálních přípravků. Proto je dobře, když rodiče malým dětem občas umožní se trochu ušpinit, vložit si umazaný prst do úst a podobně.  Brzký kontakt se zvířaty také není na škodu - interakce s jejich bakteriemi pomáhá produkci imunitních látek. Dotyčný člověk ale samozřejmě nesmí trpět alergií na dané zvíře.

Co nemá imunita ráda aneb Klid a nohy v teple
Kromě pozitivních rad je ale třeba si říci, jaké činnosti a nežádoucí látky naopak imunitě škodí a imunitní systém narušují. Asi každý dnes tuší, že nadměrná konzumace alkoholu, kávy a případné kouření imunitě zrovna nepřidá. I stres a nezdravá jídla z fastfoodů mohou dlouhodobě škodit. Méně známý je fakt, že imunitu narušuje i dlouhodobá samota, nadměrná fyzická zátěž anebo příliš vytopené místnosti na spaní. Příjemný chládek v ložnici pomáhá, ale nesmí se to přehánět, například prochladlé horní i dolní končetiny mohou způsobovat častá onemocnění chřipkou či rýmou.

S přicházejícím podzimem se tedy více zaměřte na podporu imunity pestrou stravou s alespoň jednou rybou týdně, nebo každodenní dávkou rybího oleje. Vyhýbejte se prochladnutí a přidejte si nějakou tu hodinku spánku navíc. Bavte se a smějte se s přáteli, ale nezapomeňte i odpočívat.  Nakonec si s přicházejícími mrazivými večery naordinujte i obyčejný „klid a nohy v teple“.
 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (16)

 • Obrázek uživatele elinka1
  elinka1 (anonym)

  Mě udržuje po celý rok v kondici a zdravou zasloužený odpočinek, vitamíny a pastilky imunit 5prevemax. Mám s nimi jen dobré zkušenosti a vždycky mi zaberou :)

  Říj 11, 2016
 • Obrázek uživatele znovu
  znovu (anonym)

  Mě udržuje po celý rok v...a česky.

  Říj 11, 2016
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  já na odpočinek nemám čas ale 5Prevemax cucám taky a musím s vámi souhlasit , zaberou ihned a hlavně chutnají výborně!

  Led 19, 2017
 • Obrázek uživatele Kája
  Kája (anonym)

  S tím časem bojuje asi každý, ale 5prevemax jsem tez vyzkousela a díky betaglukanům je opravdu účinek okamžitý. Můžu jen doporučit :-)

  Feb 13, 2017
 • Obrázek uživatele Emil
  Emil (anonym)

  Dobrý den, hledám prosím nějaký doplněk, který vhodně podporuje imunitu u starších osob. Děkuji za rady

  Zář 22, 2018
 • Obrázek uživatele Paní Radová
  Paní Radová (anonym)

  Dobrý den, hledám prosím...Kyselý zelí.

  Zář 22, 2018
 • Obrázek uživatele Paní Radová
  Paní Radová (anonym)

  A mladým doporučuji kimči.

  Zář 22, 2018
 • Obrázek uživatele Marek
  Marek (anonym)

  Podívejte se sem http://www.bion3.cz/produkty-bion3/, mohlo by být co hledáte

  Zář 23, 2018
 • Obrázek uživatele Jak
  Jak (anonym)

  Podívejte se sem...sis odpověděl :))

  Zář 23, 2018
 • Obrázek uživatele Emil
  Emil (anonym)

  Děkuji za tip. O kombinaci vitamínu s probiotiky jsem ještě neslyšel. Máte to vyzkoušené?

  Zář 27, 2018
 • Obrázek uživatele Marek
  Marek (anonym)

  Děkuji za tip. O kombinaci...Ne. Dělám jen reklamu. Pár šprdlíků za to je.

  Zář 27, 2018
 • Obrázek uživatele Mara
  Mara (anonym)

  Děkuji za tip. O kombinaci...Jojo, koupili jsme k Vánocům rodičům a od té doby už nesáhli po jiných

  Zář 28, 2018
 • Obrázek uživatele Tím
  Tím (anonym)

  Ne. Dělám jen reklamu. Pár...chceš říct že je všude málo reklam?Je prolezlá všude,jako ten smog.

  Zář 28, 2018
 • Obrázek uživatele Emil
  Emil (anonym)

  No, musím říct, že jsem něco takového opravdu ještě neviděl, tak to asi vyzkouším, protože to fakt vypadá dobře

  Zář 29, 2018
 • Obrázek uživatele Mara
  Mara (anonym)

  Vyzkoušejte a dejte vědět, snad vám bude vyhovovat :)

  Zář 30, 2018
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Je hloupé dávat reklamu zrovna pod tento článek, když o seveřanech je známo, že skoro léky nebo vitamíny neužívají. Všechno vypotí v sauně.

  Říj 01, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama