Reklama

Jak nosit kontaktní čočky v létě

Kontaktní čočky se podle očního lékaře Štefana Marka dají nosit bez problémů za dodržení určitých zásad i v horkém létě, v klimatizovaných místnostech či při vodních sportech. Marek to řekl ČTK. Obavy z pálení a slzení očí při nošení čoček mají podle něj nejčastěji alergici, často se na čočky ptají také lidé, kteří sportují, chystají se cestovat letadlem, nebo mnoho hodin denně pracují na počítači.

 Marek uvedl, že při práci na počítači je riziko očních obtíží větší. Při soustředění člověk méně mrká, proto je výměna slz pod kontaktními čočkami nedostatečná a klesá zásobení rohovky kyslíkem. Vlhkost vzduchu v místnosti s počítačem obvykle snižuje klimatizace či cigaretový kouř. V této situaci se podle Marka vyplatí volit bio-inspirované čočky a roztoky.
    “Zachovají přirozený stav oka, pH roztoku je stejné jako pH zdravých slz, roztok také obsahuje lubrikant, který se přirozeně vyskytuje v očích, takže čočka zůstává vlhká. Roztok také má dezinfekční účinky,“ shrnul.

    V klimatizovaných místnostech radí volit čočky s nižším obsahem vody a roztok, který vytvoří na čočce tzv. hydratační síť. Hydratace se dá ještě očními posílit kapkami s kyselinou hyaluronovou.

    Alergici by si před aplikací kontaktní čočky s plánovanou dobou výměny měli kápnout do oka antialergikum, počkat 15 minut a pak čočku vložit. Mohou také používat jednodenní čočky, které večer z oka vyjmou a vyhodí, a zároveň si před spaním kápnout do očí antialergikum. Kapat do očí by si měli i přes den, alergeny se tak lépe odplaví z povrchu oka.

    Oči špatně snášejí suchý vzduch se sníženým obsahem kyslíku v letadle. Pro cestování jsou proto vhodné čočky s menším obsahem vodní složky a roztok, který povrch čočky hydratuje. Do očí by si cestovatel měl kapat tzv. umělé slzy, v nichž je čistá kyselina hyaluronová.

Reklama

    Kontaktní čočky se nerozlišují typově podle toho, pro který sport je která vhodnější. Pro prašné prostředí jsou výhodnější jednorázové čočky, pro vysokohorské několikadenní túry čočky s prodlouženým nošením. Proti vyplavení čočky v bazénu a jako ochrana před bazénovou chemií lze použít plavecké brýle. Koupání ve stojatých vodách a termálních koupalištích je pro čočky obzvlášť rizikové. Pokud tam člověk chce jít, měl by mít jednorázové čočky a po koupání vydezinfikovat spojivkový vak.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Janka (Út, 7. 6. 2016 - 12:06)
s čočkami jsem spokojená, problém jen byly kapky, potřebovala jsem na citlivé oči, ale lékárnice mi dobře poradila, tak musím ventilovat dál jsou to kapky Ocutein Sensitive z reklamy, jsou perfektní a k těm brýlím skvělě sedí
??? (Út, 7. 6. 2016 - 15:06)
Nejbezpečnější je nosit v krabičce v kapse! Neztratíš je a nijak nedráždějí oči!
!!! (Út, 7. 6. 2016 - 15:06)
Nejblbější je, když ti některá vypadne při orálním sexu!
Tomáš (Čt, 9. 6. 2016 - 13:06)
Já mám nejlepší zkušenost s denními čočkami, ráno je nasadíš a večer vyndáš, žádná práce s roztokem nebo čištěním a tak. Našel jsem levné a dobré čočky TopVue Daily, teď na ně mají dokonce akci na cocky-kontaktni.cz, takže pokud někdo hledáte tyhle jsou super
ahoj (Čt, 9. 6. 2016 - 16:06)
Krátkozrakost - vyléčení
Reklama