Jak na sebe mohou vnitřní nádory upozornit projevy na kůži

Nasloucháme-li našemu tělu bedlivě, může nám na sebe leccos povědět. Stejně jako kručící břicho značí hlad, mutace hlasu chlapeckou pubertu a návaly nastávající menopauzu, můžeme podle změn na své kůži odhalit našemu vědomí dosud ukrytou nemoc. 

Maligní nádory mnohdy nepáchají škody jen v rámci tkáně, ze které původně vznikly, ale mají tendenci rozšiřovat své pole působnosti a dávat o sobě vědět v rámci celého těla. Využijme této jejich neblahé vlastnosti ve svůj prospěch. Stačí, když se budeme jen trochu pozorovat. Přece jen své tělo známe nejlépe ze všech. Vnitřní nádory na kůži manifestují dvě způsoby:

1. Paraneoplastický kožní projev

Jde o celou řadu kožních nemocí, které se s větší nebo menší pravděpodobností s vnitřními nádory spojují, přitom jeden vnitřní nádor může mít více kožních projevů nebo má typický kožní obraz. 

„Příkladem mohou být náhle vzniklá extrémní suchost kůže nebo náhlý vznik mnohočetných kožních výrůstků na trupu. Kožní metastáza mívá vzhled uzlu, ohraničeného vyvýšení nad povrch okolní kůže, mívá různou barvu a hladký povrch. Může však připomínat i zánětlivé kožní choroby, například šíření karcinomu prsu do kůže připomíná růži,“ vysvětluje prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., MHA, zakladatelka a přednostka Dermatologie prof. Hercogové – Kliniky preventivní dermatologie s. r. o.

U paraneoplázie tedy nejde o samotný nádor, který by se objevil na kůži, ale o kožní projevy vnitřních nádorů či nádorů krve. Některé paraneoplastické projevy se mohou objevit ještě před manifestací samotného nádoru nebo mohou být signalizací recidivy. Včasným zpozorováním odlišnosti a návštěvou lékaře můžeme pomoci zdárné léčbě. „Čím rychleji se vnitřní nádor diagnostikuje, tím dříve je možná jeho léčba a stoupá pravděpodobnost uzdravení,“ vysvětluje profesorka Hercogová.

2. Metastázy

Metastázy jsou tvořené přímo buňkami původního nádoru. Jde o buňky oddělené od primárního útvaru, které putují tělem do jeho dalších částí. Usadí se a vytvoří druhotné ložisko – nový nádor. Kožní metastázy se vyskytují u 3–10 % onkologických pacientů

Nejčastější jsou metastázy do kůže u mužů s karcinomem plic a u žen s karcinomem prsu. Dále u obou pohlaví při rakovině tlustého střeva a melanomu.

Obvykle se kožní metastázy nacházejí v oblasti hrudníku. Jejich vzhled je rozmanitý, mívá podobu skvrn, vyvýšenin, uzlů atd.  

Jak postupovat, pokud na sobě pozorujete kožní změny?

Objevily na vám na kůži nevysvětlitelné uzlíky, suchá místa nebo rudé skvrny? Objednejte se na kožní. Jedině zkušený dermatolog dokáže odhalit příčinu a rozlišit banální vyrážku od závažného zdravotního problému. 

Základem vyšetření v dermatologické ordinaci je diagnostika, k níž se využívají různé metody vyšetření – klinické vyšetření, dermatoskop, mikroskopické vyšetření vzorku kůže, krevní testy a další. Vnitřní nádory potom neléčí kožní lékař, ale onkolog. Úlohou dermatologa je stanovit včasnou diagnózu.  

„Role obou specialistů je nevyhnutelná – pacient by měl jít tedy nejprve ke kožnímu lékaři. Pokud se jedná o metastázy do kůže, pacient je léčen onkologickým týmem, kde má dermatolog své místo a společně se radí o optimálním léčebném postupu,“ uzavírá profesorka Hercogová.

Změny na své kůži neberte na lehkou váhu. Díky včasné diagnostice můžete podchytit i závažné onemocnění. Pokud máte podezření, objednejte se na kontrolu ke specialistovi. 

 

Prof. MUDr. Jana Herzogová, CSc

 

Dermatologie prof. Hercogové – Klinika preventivní dermatologie s. r. o.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Tonda
  Tonda (anonym)

  Dobrý den. Mi se před rokem začaly objevovat svědivé červené flíčky na nohou a suchá kůže.byl jsem u kožní lékařky ta mi doporučila mastný krém a napsala mast s kortikoidy.Nic se nezměnilo a ona mi řekla že mám omezit časté koupáni a nemýt se mýdlem které vysušuje pokožku.

  Led 09, 2020
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Mohlo by jít o projevy plísně - to by pak kortikoidy spíš zhoršily. Doporučila bych toto mléko - https://www.001shop.cz/p/tea-tree-mleko-na-telo-a-ruce-250ml/ , kde tea tree působí proti jakékoliv infekci včetně plísní. Aloe vera kůži hydratuje a zklidňuje. Ve stravě hodně omezte jednoduchý cukr včetně cukru ovocného. Užívání Omega 3 mastných kyselin by též mohlo pomoci se suchostí kůže.

  Led 20, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama