Jak na otužování v ledové vodě?

Koupání v ledové vodě si oblíbilo mnoho lidí napříč všemi věkovými skupinami, a v zimě tak často vidíme u rybníků i řek velké skupinky lidí. Pomáhá ale opravdu otužování ve studené vodě  našemu zdraví a je vhodné pro každého?

Otužování má kromě zvýšení odolnosti organismu mnoho dalších prokázaných efektů jako je zlepšení nálady, posílení energie, zlepšení adaptace na stres, zlepšení citlivosti tkání k inzulínu, zvýšení odolnosti proti infekčním onemocněním. I proto je v posledních letech stále populárnější. Pokud s ním chceme začít, nemusíme rovnou skákat do ledové vody. Jako otužování můžeme počítat i zlepšování tolerance vůči chladu. To je možné provádět tak, že se budeme méně oblékat a doma méně topit, i to je otužování.

Plavávání v ledové vodě nebo dokonce pod ledovými krami je extrém, a ten už pro každého není. Otužování ledovou sprchou a aktivní pobyt v chladné vodě mohou provádět zdraví jedinci po postupné adaptaci na nízkou teplotu. Tato aktivita ale není vhodná pro lidi s onemocněními srdce, vysokým krevním tlakem a plicními onemocněními,“ říká MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Začínejte pomalu

Způsobů, jak se začít otužovat, je mnoho. Lze nejprve zkusit ochlazování vzduchem, ať už krátkým pobytem v chladném povětří nebo oblékáním menšího množství vrstev. Nebo začít ve sprše ochlazováním končetin a postupným prodlužováním času a rozšiřováním ochlazované zóny. Před tím, než půjdete plavat do „terénu“, je ideální se alespoň 3 týdny každý den otužovat sprchou. Stačí si ke konci sprchování na 10 vteřin pustit studenou sprchu. Při sprchování se mírně pohybujte, aby tělo neprochladlo. Za nějakou dobu pod studenou sprchou vydržíte i několik minut. A to je ta doba, kdy si můžete říct, že jste připraveni jít ven.

Jakmile se jdete otužovat do vody venku, je vždy lepší si najít zkušeného parťáka nebo otužileckou skupinu. Nikdy se nenořte do chladné vody sami. Nastanou-li jakékoliv komplikace, je dobré mít kolem sebe lidi, kteří pomohou. Pokud chcete jít do rybníka či do řeky, volte místa, kde je postupný vstup do vody.

Lidé s vysokým krevním tlakem si musí dávat pozor

Jedinci s vysokým krevním tlakem by si měli dát při otužování pozor. Samotný kontakt s velmi chladnou vodou cévy stáhne a krevní tlak se výrazně zvýší, což může být pro kardiaka nebezpečné.

„Pacienti dlouhodobě léčení pro vysoký krevní tlak nezřídka trpí tlustší svalovinou srdce, my lékaři tomu říkáme hypertrofie myokardu, což je situace, ve které je srdce náchylnější ke vzniku arytmií. Chladná voda práh pro vznik arytmie snižuje,“ říká MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě a dodává: „Víme, že dlouhodobé a pravidelné střídavé vystavování teplu a chladu zlepšuje pružnost cév. Toho se dá dosáhnout saunováním nebo třeba i střídavými koupelemi. Cévy, které jsou pružné, jsou zároveň mladé.“

Ve vodě stačí být 30 vteřin

Otužování není závod s někým jiným ani sám se sebou. Nese s sebou vystoupení z vlastní komfortní zóny, ale k dosažení pozitivních efektů stačí krátká doba, 30 sekund až tři minuty. Ve sprše si nejspíš neublížíte, při ponoru do chladné vody se to stát může. Při plavání v chladné vodě jsou varovnými známkami pocit chladu končetin a horší pohyblivost, určitě byste neměli pociťovat přeskakování srdce, bolest na prsou nebo ztížené dýchání. Často si lidé také berou k otužování čepici, protože si myslí, že jim pomůže se zahřát. Čepice má ale spíše význam v tom, aby si lidé nenamočili vlasy, případně jim nenamrzaly. Ztráta tepla „přes“ hlavu je víceméně mýtus.

O prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění se dozvíte více na stránkách projektu www.srdcevhlave.cz. Projekt se snaží zlepšit informovanost ohledně rizik spojených s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem či nedodržováním předepsaného léčebného schématu.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Slyšela jsem názor, že u některých lidí může otužování vyčerpat čchi (energii) ledvin. Mohl by mi k tomu někdo, kdo se vyzná v čínské medicíně, něco říct?

  Led 07, 2022
 • Obrázek uživatele no
  no (anonym)

  tam v článku je pár hloupostí, nebo spíš je vidět, že to psal někdo, kdo to sám nedělá a někde něco přečetl, pak to poskládal dohromady. Kdo chce dělat zimní plavání, ať si najde klub otužilců, těch klasických, ne těch od Wima Hofa, což je nebezpečné a hlavně to je komerce. Kdo se chce otužovat méně, stačí ta studená sprcha. S tím začít nejlépe na jaře, v létě, ještě začátkem podzimu. Na jaře a na podzim se zkoušet koupat venku trošku déle než běžná populace. V létě si optimálně najít studenější vodu v řeče, v Praze Vltava, celkem studená bývá třeba Jizera, každý jak kde bydlí. Pak s tím přestat, když klesne moc teplota vody, u někoho to může být pod 15 st, u někoho 12st, u jiného 10 st. A pokračovat jen studenou sprchou doma. Kdo plaval venku v chladnější vodě, tak pár minut pod sprchou dá pak snadno. A zvládne to i v zimě. Co nedělat - hlavně ne chodit v zimě třeba v tričku v krátkém rukávu za mrazu ap. Otužilci to označují za exhibicionismus, více tím člověk riskuje, moc se neotuží. Ani podobné skopičiny, jako v plavkách půl hodiny venku na vzduchu ap.

  Led 08, 2022
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Tak čínské léčitelství je vázané na náboženské systémy jako taoismus, budhismus a další, co tam v Asii je. Co je v Číne čchi, tak v Japonsku říkají Ki. Já těm zázrakům, co předvádějí mistři kung-fu ap. nevěřím, asi jako když David Copperfield před lety předvádět v televizi svoje kouzla, např. nechal se rozpůlit cirkulárkou, oddělené tělo od nohou, obojí se hýbalo. Tradiční evropské otužování funguje, polévání studenou vodou, koupání ve studené vodě od jara do podzimu nebo i zimní plavání. Mnozí otužilci se dožili vysokého věku, myslím přes 90 let. Asi jim ledviny fungovaly dobře. Trošku se tím zpomalí stárnutí, stejně jako každým jiným sportem, s věkem pak nejde dělat rekordy, spíš tak lehce pro zdraví a kondici. Když člověku není tolik zima, není tak zmrzlý, tak má z života lepší pohodu.

  Led 08, 2022
 • Obrázek uživatele lidi
  lidi (anonym)

  si musí vybrat, buď někdo chce dělat jógu, tak ať zaplatí těžký prachy za kurzy dle Wim Hofa. Komerční profesionální otužilec, část vykradl něco od jogínu a zčásti okoukal u běžných otužilců. Nebo navštívit otužilecký oddíl, tam mu poradí rádi a zadarmo. Od těch českých otužilců je na internetu více rozhovorů, jde se tam dosti dozvědět. Nedávno jsem četl nějaký rozhovor s Tomášem Prokopem, líbilo se mi to. Jde z toho něco si vzít, i když člověk nechce nebo nemůže vyloženě dělat zimní plavání. Plavat na jaře, na podzim, v zimně v létě studená sprcha, člověk sice není otužilec, ale je otužilý - dle jeho slov.

  Led 08, 2022
 • Obrázek uživatele Juras
  Juras (anonym)

  Já snesu ledovou sprchu dobře. Na podzim 2017 jsem byl plavat v rybníku. Nedával jsem to hrozně mi mrzl krk a to tak že bolel a měl jsem strach z nějaké super silné angíny. Musel jsem ven z vody.

  Dub 11, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama