Jak na infekce močových cest

Infekce močových cest přichází po období viróz, chřipek a bronchitid, kdy je organizmus oslabený infekcí nebo antimikrobiální léčbou. V četnosti výskytu jsou na 2. místě, po infekcích cest dýchacích.

První močové infekce se mohou objevit už v dětském věku. Ve svém životě se s nimi setkává každá druhá žena, u 30 % z nich dochází k recidivě, u 15 % jsou recidivy časté. Muži trpí záněty močových cest spíše ve vyšším věku, kdy téměř srovnají počty trpících žen.

V prevenci ?i léčbě infekcí močových cest hraje hlavní roli pitný režim v čele se supernápojem - minerálkou.

Před vznikem a rozvojem infekce chrání dolní močové cesty samotná moč, jejíž proud brání kolonizaci močových cest. Ke správnému proudu moče je nezbytný dostatečný příjem vhodných tekutin, to je takový příjem tekutin, který umožní vymočit za 24 hodin 2 litry moče. Koncentrovaná moč dráždí močové cesty a její kyselé pH je dobrým médiem pro rozvoj bakteriální infekce,“ vysvětluje prim. MUDr. Michaela Matoušková, místopředsedkyně České urologické společnosti, ?a dodává: „základem pitného režimu by měla být voda, minerálky a slabé čaje. Minerálky přispívají k úpravě minerálového hospodářství organizmu, a chrání tak močové cesty nejen před záněty, ?ale i před vznikem močových kamenů. Slabě a středně mineralizované vody je proto vhodné zařadit každý den (nejen občas) do pitného režimu dětí, adolescentů, dospělých i seniorů.“

Minerální voda je označována jako supernápoj, protože obsahuje minerální látky důležité pro život (hořčík, vápník, draslík, fluor aj.). Supernápoje a superpotraviny jsou popisovány jako skupina potravin s vysokým obsahem zdraví prospěšných bioaktivních látek. „V rámci dané potravinové skupiny najdeme potraviny a nápoje s výhodnějším, nebo méně výhodným složením. Upřednostníme-li potraviny s výhodnějším složením, pro naše zdraví to bude bezpochyby prospěšné. Minerálky tvoří vhodnou součást každodenního pitného režimu, který je nezbytnou součástí prevence celé řady onemocnění včetně těch velice závažných. Sportujícím a v horkých provozech pracujícím lidem nebo v případech, kdy dochází k většímu pocení, se doporučuje zvýšený příjem minerálek - pro doplnění nejen tekutin, ale také minerálních látek v nich obsažených,“ ?radí nutriční terapeutka Věra Boháčová, DiS., spolupracovnice AquaLife Institute.  

Součástí režimových opatření u pacientů se sklonem k infekcím močových cest by měla být stejně jako u akutních stavů úprava jídelníčku. Zatímco při akutních obtížích si logicky každý dá pozor ?na to, co jí a pije, v případě vracejících se infekcí si musí postižený uvědomit, že existují jídla ?a tekutiny, které mohou jeho stav zhoršit. Ostře kořeněná jídla vedou k iritaci močového měchýře, obdobné podráždění může způsobit i bílé víno, resp. třísloviny v něm a především tvrdý alkohol. Naopak výhodné je zařadit do jídelníčku probiotika. Vedle minerálních vod se doporučují pít ?i léčivé čaje se zklidňujícím protizánětlivým efektem, např. heřmánek, řepík lékařský, hluchavka, zlatobýl nebo ostropestřec.

Zánětlivá onemocnění močových cest vyvolávají v našich podmínkách bakterie přítomné v moči nebo tkáních močových cest, ostatní původci (viry, kvasinky, parazité) se objevují vzácně. Záněty mohou postihnout horní močové cesty (ledviny) nebo mnohem častěji dolní močové cesty (močový měchýř, močovou trubici, u mužů i prostatu, varle či nadvarle). U žen bývají tyto záněty spojeny s gynekologickými infekcemi. Příznaky se mohou projevit bolestivým močením, častým nucením na močení, bolestí v podbřišku a až v 80 % různou škálou červeného zbarvení moče (v důsledku krvácení sliznice měchýře postižené zánětem). Nástup problémů bývá poměrně rychlý, i v řádu hodin. Nejčastější příčinou je prochlazení, hned po něm přenos bakterií sexuálním stykem.

První pomoc při vzniku obtíží představuje zvýšený příjem vhodných tekutin, vedoucí ke snížení koncentrace moče, a tím ke snížení dráždění a bolesti spojené s močením. Pokud se stav sám neupraví, je nezbytné vyhledat lékaře. Nedostatečně léčené a neléčené infekce mohou přecházet ?do chronických nebo často recidivujících forem onemocnění, která jsou pro pacienty nejen zdrojem nepříjemných zdravotních obtíží, ale mají dopad i na intimní život či začlenění do pracovního procesu. Základem léčby zánětu močových cest je antimikrobiální léčba, která je bez dostatečného příjmu tekutin však méně efektivní.

Česká urologická společnost- http://www.cus.cz je vědecká organizace sdružující lékaře-urology, která podporuje vědecká poznání v urologii a prosazuje využití moderních poznatků v prevenci, diagnostice i léčbě urologických onemocnění. Jejím hlavním cílem je snížení výskytu urologických onemocnění, zlepšení jejich diagnostiky a léčebných výsledků.

AquaLife Institute - www.aqualifeinstitute.cz je nezávislá organizace, která sdružuje přední odborníky a vědce zabývající se hydratací organizmu, výživou a zdravým životním stylem, ?ale i vodou jako přírodním zdrojem. Sleduje aktuální problémy a potřeby české společnosti v oblasti výživy a zdraví s důrazem na pitný režim a poskytuje informace s cílem zlepšit pitný režim ?a kvalitu života široké veřejnosti. AquaLife Institute také podporuje vědu a výzkum týkající se pitného režimu a vlivu příjmu tekutin na zdraví.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Pozor na urologický čaj!
  Pozor na urolog... (anonym)

  Spoustu lidí má za to, že je dobré při zánětu močáku pít urologický čaj, ale bacha na to! Je to spíš prevence a během zánětu může stav i zhoršit. Více je o tom psané v tomto článku: https://www.musimcasto.cz/clanky/81-piti-urologickeho-caje-pri-zanetu-mocoveho-mechyre-a-ledvin-mytus-ktery-vam-muze-uskodit

  Feb 10, 2017
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Dobré jsou brusinky a brusinková šťáva, ale úplně nejlepší je návštěva lékaře a antibiotika. Taky jsem to zažil. Hrozí zánět močáku a ledvin, když se to podcení.

  Feb 10, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama