Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Jak na klíšťata

Při procházkách v travnatých, křovinatých či lesních porostech je třeba vždy počítat s možností přisátí klíštěte. Nejvíce rizikové jsou listnaté a smíšené lesy, zejména pak prosluněné lesní cesty a mýtiny s vyšší trávou. Počítat s klíšťaty je však třeba i v městských parcích a na zahradách. Klíšťata mohou na člověka přenést bakteriální původce Lymeské boreliózy či ehrlichiózy nebo viry způsobující klíšťový zánět mozku.

Aktivita klíšťat trvá od března do listopadu, maximální intenzity dosahuje v dubnu až červnu.

Nejčastěji se vyskytují v nižších polohách, ale jejich výskyt je zaznamenáván i v lokalitách 700 - 800 m n.m.

Klíšťata nepadají ze stromů, nýbrž čekají na svou kořist přichyceny ve trávě ve výšce od 20 cm až do 1, 5 m.

U klíšťat rozeznáváme 4 stádia: vajíčka, larvy, nymfy a dospělé jedince (imaga). Larvy, nymfy i dospělý jedinci mohou sát krev na člověku a pokud jsou infikována mohou přenést infekci na člověka.

Vývojová stadia mají na " hlavičce " bodavý orgán - hypostom, kterým jsou pevně přichyceny v kůži. Klíště do rány vylučuje sliny obsahující protisrážlivé látky i látky působící místní znecitlivění. Sliny mohou obsahovat původce nákazy, proto délka přisátí klíštěte úměrně zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy.

Na svém hostiteli klíště vyhledává k přisátí teplá místa s měkkou kůží, nejčastěji krk, břicho, ale i nohy, ruce a hlavu.

Počet infikovaných klíšťat se udává mezi 1-20%. Neplatí tedy v žádném případě, že přisátí klíštěte znamená vždy ohrožení Lymeskou borreliózou nebo virovou klíšťovou meningoencefalitidou - zánětem mozkových blan. Borrelie se nacházejí obvykle v méně než 10% klíšťat a virus KME pak u méně než 1% všech klíšťat. V určitých oblastech - v tzv. přírodních ohniscích nákazy může však promořenost klíšťat výrazně stoupnout. Informaci o ohniscích mohou podat epidemiologové územně příslušné hygienické stanice.

Známá přírodní ohniska klíšťového zánětu mozku jsou např. v povodí Sázavy, Vltavy, Berounky, Dyje, Křivoklátsko, Vranovská a Kníničská přehrada.

Při ochraně proti nemocem přenášeným klíšťaty je nejdůležitější prevence, která spočívá:


1) v ochraně proti klíšťatům

Jdeme-li do listnatého nebo smíšeného lesa, měli bychom:

 • mít ochranné oblečení - vysoká obuv, světle barevný oděv s dlouhými rukávy a dlouhými nohavicemi zastrčenými do ponožek , na světlém oděvu lze přítomnost klíšťat snáze odhalit
 • používat repelentní prostředky proti klíšťatům - například je vhodný 100% přírodní přípravek Tyra-san
  od firmy CENTRE DE SANTÉ
 • po návratu domů se převléknout, oděv vytřepat a prohlédnout celý tělesný povrch
 • denně kontrolovat domácí miláčky (kočky, psy), zda nemají klíště; při odstraňování klíšťat z těla zvířat musíme dbát stejných pokynů jako při odstraňování klíšťat u lidí

  2) v rychlém a správném odstranění přisátého klíštěte

 • před manipulací s klíštětem je nutné místo dezinfikovat Jodisolem nebo jiným dezinfekčním prostředkem
 • klíšťata odstraňovat velmi šetrně, je možno použít pinzety
 • uchopit klíště u hlavičky nikoli u zadečku (vymáčkli byste obsah jeho střev do ranky i s borreliemi) pinzetou a kýváním do stran jej uvolnit
 • viklat opatrně, pokud se klíště nepustí kůže
 • nikdy klíště nemačkat a nepolévat olejem (usmrcené klíště uvolňuje ze střevního obsahu bakterie do krve člověka)
 • po vyjmutí klíštěte opět místo dezinfikovat - pro lepší hojení lze potřít Tyra-balmem
 • při odstraňování klíšťat zabránit potřísnění kůže či spojivek střevním obsahem klíšťat

  3) v časné návštěvě lékaře v případě zdravotních potíží (červený erytém, chřipce podobné příznaky, bolesti hlavy, bolesti kloubů, otoky lymfatických žláz?)

  Autor: mk


  Článek je sponzorovám firmou CENTRE DE SANTÉ, jejíž stránky naleznete na www.klistata.cz

 • Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
  Diskuze ke článku
  Přidat komentář

  Komentáře (52)

  • Obrázek uživatele Apply
   Apply (anonym)

   V clanku jsou urcite dulezite pokyny,ale pocita pouze s kladnym vysledkem.Co mam ,ale udelat ,kdyz jsem si kliste treba nechtene vyskrabnul a stale je v rane ? Dekuji za odpoved

   Dub 08, 2004
  • Obrázek uživatele PeT
   PeT (anonym)

   Toto fakt funguje: brát velmi pravidelně vytamín B, například B-Komplex nebo Pangamin, brát doporučené dávkování dlouhodobě. Lidské tělo poté kůží vylučuje něco co těm potvorám děsně vadí. A fakt to funguje. Čím delší a pravidelné užívání tím lépe. A vitamín B je vhodný jako doplněk k jakékoliv stravě, a vůbec vhodný doplněk do života. PeT

   Kvě 02, 2002
  • Obrázek uživatele chytrolin
   chytrolin (anonym)

   zajdi si k doktorovi...

   Bře 10, 2006
  • Obrázek uživatele Sylva
   Sylva (anonym)

   Před rokem jsem tady našla komentář, že braní B-čka proti klíšťatům pomáhá. Je to pravda!!! Chci za tu radu poděkovat, s manželem jsme koupili chatu a její okolí, jak jsem zjistili, je totálně zamořeno klíšťaty. Chytli jsme třeba 5 klíšťat za den. Takže celé léto jsme brali B-komplex a od té doby ani jedno klíště! Je ale potřeba brát opravdu pravidelně a zabírá nejdříve za 2 týdny.

   Dub 03, 2006
  • Obrázek uživatele Stanislava
   Stanislava (anonym)

   Přítel chytil klíště zůstala mu však v těle hlavička. nechce stím jít k lékaři. Co stím?

   Črv 16, 2006
  • Obrázek uživatele M.
   M. (anonym)

   Stáňo, ať k tomu doktorovi jde - okamžitě - jinak si koleduje o velké problémy, i když třeba nepůjde o infikované klíště. Známý to takto měl vloni, udělal se mu tam velký otok, musel na chirurgii, rozříznout, následně antibiotika, pomalu otrava. Nechci tě děsit, u každého to tak být nemusí, ale může, proto bych neriskovala.

   Črv 16, 2006
  • Obrázek uživatele libor
   libor (anonym)

   Asi před 20 dni jsem mněl za krkem bodnutí nevím však jistě zda od klíštěte.po pár dnech jsem měl teploty-zimnice,bolest hlavy,otok uzlin a kašel.Už je to 14 dní a teploty mám stále ale už né vysoké.Včera jsem zjistil že ve v pichu je bílá skvrnka a okolo je to zarudlé a navíc sté ranky mi přítelkyně něco vytáhla prý to vypadalo jako trn.může to být klíště?

   Črv 24, 2006
  • Obrázek uživatele Ondra
   Ondra (anonym)

   Měl jsem klíště a nevšiml jsem si ho. Mohlo být přisáté tak 14 dní. Je už vytažené a žádný extra otok nemám. Mám jít k lékaři?

   Srp 29, 2006
  • Obrázek uživatele katka
   katka (anonym)

   co delat,kdyz se nem nepodadari vyndat kliste cele?

   Zář 03, 2006
  • Obrázek uživatele H
   H (anonym)

   jít k lékaři. (i na pohotovost, pokud to nezvládneš sama)

   Zář 03, 2006
  • Obrázek uživatele Vlasta
   Vlasta (anonym)

   Jak správně vyndat klíště?

   Čer 14, 2007
  • Obrázek uživatele eset
   eset (anonym)

   používáte někdo repelenty? Jaké ? Mají vůbec nějakou účinnost ??? Všude se píše jenom o očkování, které stejně není proti borelióze.

   Čer 14, 2007
  • Obrázek uživatele Kaja
   Kaja (anonym)

   Při vyndavání klíštěte v žádném případě nemazat klíště žádným olejem a tak!!! Nejlíp vyndáte i malého zmetka zápalkovou hlavičkou, jakoby vyklejte, točte s ním, jde to opravdu nejlíp-když u sebe nemáte pinzetu...

   Čer 15, 2007
  • Obrázek uživatele katka
   katka (anonym)

   u nás se osvědčila pinzetka, která se zmáčknutím roztáhne, přiloží se ke klíštěti, pak se pustí, zaklapne klíště a pak se jednoduše otáčí dokud se nepustí. S normální pinzetou to šlo vždycky hrozně špatně, jak ji člověk musí držet zmáčknutou...

   Čer 15, 2007
  • Obrázek uživatele katka
   katka (anonym)

   u nás se osvědčila pinzetka, která se zmáčknutím roztáhne, přiloží se ke klíštěti, pak se pustí, zaklapne klíště a pak se jednoduše otáčí dokud se nepustí. S normální pinzetou to šlo vždycky hrozně špatně, jak ji člověk musí držet zmáčknutou... Jinak já beru B-Komplex denně a je fakt že jsem měla snad 2 klíšťata za život a ani se ničím nestříkám. V rodině chytají klíšťata jen psi, na ty používáme frontline, tak jim ještě zkusíme dávat to běčko, když to funguje i na lidi...

   Čer 15, 2007
  • Obrázek uživatele Hmm
   Hmm (anonym)

   Hmm, jedna z mých úchylek je chození s batohem po české kotlině. Mohu potvrdit, B-komplex a pivo funguje naprosto spolehlivě, klíšťatům vitamín B opravdu smrdí. Nevýhodou je, že ho cítí i ženy i když nevědí co to je, cítí ho a napuštění Béčkem holku nesbalíte. Druhý stupeň ochrany jsou repelenty obsahující diethyl-meta-toluamid. Poslední ochranou, pokud klíště překoná předcházející dvě bariéry je jodová desinfekce. Přisáté klíště zakapejte pořádně jodovou desinfekcí a ušítkem vyviklejte. Každý rok nasbírám kolem deseti klíšťat, ale zatím jsem encefalitidu ani borelku nechyt.

   Črv 08, 2007
  • Obrázek uživatele Zvedavka
   Zvedavka (anonym)

   Hmm, ty ses ale chytrej. A jake mas dalsi uchylky? Treba i tam by si mne mohl poucit.

   Črv 08, 2007
  • Obrázek uživatele julie
   julie (anonym)

   Když berete B-komplex nemáte potom neustále pocit hladu? Já tedy ano a proto ho můžu brát jen omezeně. Nepomohlo by tabletku B-komlexu rozdrtit, rozpustit a sebe, nebo psa potřít?

   Dub 23, 2008
  • Obrázek uživatele Mysaq
   Mysaq (anonym)

   Cau Julco, to, ze mas pocit hladu, pravdepodobne nebude b-komplexem. Neberes nahodou jeste leky na alergii? U antihistaminik je tohle pomerne znamej "vedlejsi ucinek" :o)

   Črv 03, 2008
  • Obrázek uživatele michaela
   michaela (anonym)

   klište je škodlive-

   Črv 07, 2008
  • Obrázek uživatele Betynka
   Betynka (anonym)

   Na klíšťata se dobře osvědčila navlhčená vata silně namydlená mýdlem.Místo přisátí potřeme,klíště ihned odpadne.Neplatí na zvířátka.

   Srp 31, 2008
  • Obrázek uživatele misha
   misha (anonym)

   jak seám zachovatdyš má podezření na infeki m jako neporadíš no tak to edi jsko bodnout

   Pro 17, 2008
  • Obrázek uživatele bobo
   bobo (anonym)

   staci gdis me boli mirne ale celej den hlava? to muzou bit priznaki boreliozi a pred tidnem sem mel 3 klistata

   Črv 04, 2009
  • Obrázek uživatele Návštěvník
   Návštěvník (anonym)

   bojím bojím se jich moc.

   Črv 04, 2009
  • Obrázek uživatele ab
   ab (anonym)

   V clanku jsou urcite dulezite...desinfikuj..

   Říj 19, 2010
  • Obrázek uživatele JM
   JM (anonym)

   u nás se osvědčila...tak dávat B-komplex i psům je tak jaksi blbost, protože psi se přeci nepotí (chladí se tím veeelkým vypláznutým jazykem) a právě pot je v k tomu, aby to fungovalo, potřeba ;)

   Kvě 25, 2011
  • Obrázek uživatele Šárí
   Šárí (anonym)

   V létě do lesa chodím normálně v sandálech a kraťasech a co čtvrthodinu si prohlížím nohy a klíšťata prostě secvrnknu. A když už se nějaké přisaje, velmi výjimečně, prostě ho vytáhnu nehtama. Lidi s tím hrozně nadělají, nechají se vycukat přehnaným strašením. Ale ten B-komplex zkusím. Vlastně napřed pangamin, ale ten bude možná slabej?

   Kvě 25, 2011
  • Obrázek uživatele pivmen
   pivmen (anonym)

   A dá se ten B-kompllex nahradit pitím piva? Nejlepší je klíště pokapat Jodisolem a pak tahat...

   Srp 10, 2011
  • Obrázek uživatele kecal
   kecal (anonym)

   No nahradit se to asi nedá, to by si jich musel vypít asi 30, aby měly stejný účinek, jako B-komplex :-D

   Srp 12, 2011
  • Obrázek uživatele pivmen
   pivmen (anonym)

   Tak to je v poho no :-D Takže asi bude levnější koupit si Jodisol nebo repelent :-D

   Srp 15, 2011
  • Obrázek uživatele kecal
   kecal (anonym)

   Tak to asi jo :-)

   Srp 16, 2011
  • Obrázek uživatele ivulenka
   ivulenka (anonym)

   Klíštětovky se bojím, takže jsme s manželem očkovaní, děti jsme zatím neočkovali, na radu lékařky, protože nepatří do rizikové skupiny, ale berou vitamin B12 a jsou nastříkaní repelenty. Vyšlo dobré video s Martinou Sáblíkovou, které instruuje co a jak, podívejte se na to: http://bit.ly/KzEsRG

   Čer 14, 2012
  • Obrázek uživatele el
   el (anonym)

   To je neuvěřitelné jak se šíří fámy. Když si vemu B komplex tak na nás klíšťata nejdou?!? Opravdu odborná studie. Já jsem měl včera k večeři řízek, a dnes nic na mě nepřišlo i když jsem se celý den válel v přírodě. Doporučuji tedy večer před akcí. řízek. Funguje to perfektně, můžu to garantovat.

   Čer 09, 2013
  • Obrázek uživatele strelec.drak@seznam.cz
   strelec.drak@se... (anonym)

   Mohu doporučit prostředek,který nejenže klíště usmrtí,ale i vydesinfikuje postiženou ranku.

   Čer 10, 2013
  • Obrázek uživatele Tak
   Tak (anonym)

   Mohu doporučit...sem s ním, jsi na Doktorce a každý jej můžeme používat.

   Čer 10, 2013
  • Obrázek uživatele a
   a (anonym)

   To je neuvěřitelné jak se...byl vepřový nebo kuřecí? :-)nebo snad telecí?

   Čer 10, 2013
  • Obrázek uživatele Michaela
   Michaela (anonym)

   Před rokem jsem tady našla...dobrý den muzete mi prosim na meila napsat jaký druh B-komplexu jste uzivala?? dekuji moooc...Mysak2188@seznam.cz

   Čer 17, 2013
  • Obrázek uživatele Lucie
   Lucie (anonym)

   Přítel chytil klíště...Blbost! Beru Béčko půl roku a stejně se na mě klíště přisálo ....

   Čer 25, 2013
  • Obrázek uživatele Přesně taK!
   Přesně taK! (anonym)

   Mohu doporučit...Proč takové tajnosti, zase nějaká pochybná dealeřina, žejo, tak to totiž zavání.

   Čer 26, 2013
  • Obrázek uživatele Karolina
   Karolina (anonym)

   Při vyndavání klíštěte...jj zápálky se mi také velice osvědčily, když nemáte pinzetu na klíšťata

   Črv 10, 2013
  • Obrázek uživatele Patrik
   Patrik (anonym)

   Blbost! Beru Béčko půl...To, co klíšťatům smrdí, je vitamin B1, ne celý B-Complex, i když ani ostatní Běčka nejsou na škodu. Ale hlavně musí být v pořádné dávce, nikoliv v nějakém přizdisráčském dávkování. Dávka musí být nějakých 50-100 mg a ne třeba 5-10 mg nebo dokonce ještě méně. Běžný B-Complex obsahuje jen 1 mg B1. To je klíštěti k smíchu. Nadélce braní vůbec nezáleží. Vitaminy skupiny B se prakticky neukládají a velká dávka se vyloučí během několika hodin.

   Črv 10, 2013
  • Obrázek uživatele Linda
   Linda (anonym)

   Za sebe mám nejlepší zkušenost s repelentem Protector, který jsem koupila v lékárně. Je to novinka na trhu a přesvědčila mě díky tomu, že opravdu dlouho vydrží – cca 8 hodin. A je vhodný pro celou rodinu (děti už od 6 měsíců). Příjemně voní a je cenově dostupný.

   Kvě 30, 2014
  • Obrázek uživatele B.Kocarek
   B.Kocarek (anonym)

   Jak správně vyndat...Jak správně? Napíšu vám jak jej vyndat spolehlivě celé. Zaručeně. Vemte kousek másla a udělejte přes klíště kupičku, aby nemohlo dýchat. Počkejte 3-5 minut. Potom jedním prstem objíždějte dokola těsně kolem klíštěte doleva, doprava. Po pár desítek vteřin se spolehlivě pustí. Omyjte kousnutí tinktůrou, lihem, nebo francovkou a máte-li postříkejte Aloe, Odvarem z kycolu(zlatobýl), nebo něco jiného hojivého. Hlavně na klíště nechoďte s pinzetou!!! I přesto, že to každý doktor a sestra doporučuje. Tím právě dochází k utržení zakousnuté hlavičky klíštěte.

   Čer 14, 2014
  • Obrázek uživatele Klíštomann
   Klíštomann (anonym)

   klíšťata vyndavám pouze s pinzetou, lehkým kroucením, nikdy mě nezůstal ani kousek z klíštěte v ráně! A pokud nemám pinzetu u sebe, tak klíště zahřívám prstem krouživým pohybem a pustí se samo, tedy musí být čerstvě přisáté a nenachlastané. Jinak se dá udělat výluh z vlašťovičníku v jedlém oleji, odpuzuje to komáry a klíšťata, chrání to velmi dobře i v oblastech jako luhy lesy jižní Moravy a pod. čau přátelé na klíště se musí klidně a s mozkem.

   Čer 14, 2014
  • Obrázek uživatele d
   d (anonym)

   Děláte z toho zbytečnou vědu. Stačí pokapat olejem, nebo pořádně napatlat mýdlem a pak opatrně vykroutit, většinou se pak pustí samo- zvlášť po tom mýdle.

   Čer 14, 2014
  • Obrázek uživatele Petra
   Petra (anonym)

   Já raději preventivně používám repelent abych pak právě nemusel vytahovat klíšťata. Případně bych si asi zajela k lékaři. Teď používáme repelent Protector což je novinka na trhu která neobsahuje deet což je škodlivá látka. Zatím jsem spokojená protože dlouho vydrží a klíště ani komáři se na mě nechytají :)

   Črv 09, 2014
  • Obrázek uživatele Charlie
   Charlie (anonym)

   Proti klíšťatům mám ověřené vše s vitaminem B - pivo, pangamin, B-komplex. Do lesa nosím silnější (aspoň 60 DEN) punčocháče, jsou dost odolné proti roztrhání, klíšťata se jimi nemohou dostat ke kůži a v lese nebývá tak teplo, že by se nedaly snést. Nepamatuji, že bych klíště měl, na vyndavání klíšťat psíkovi používám elektrikářský krokodýlek, ale starší typ, který má konce nikoli zubaté ale ploché, při zavření do tvaru V. Vše funguje polehlivě, je léty prověřeno.

   Črv 09, 2014
  • Obrázek uživatele roman větev
   roman větev (anonym)

   chodím do lesa s klackem a mlátím jím do kmenů stromů, klíště se lekne a uteče, ještě nikdy jsem neměl klíště

   Črv 10, 2014
  • Obrázek uživatele Véna
   Véna (anonym)

   A trávu si před sebou...Ne, každé klíště tím klackem utluče, poslední ránu si dosud nechává pro sebe.

   Črv 10, 2014
  • Obrázek uživatele Deny
   Deny (anonym)

   No některé rady jsou fakt nad zlato :D Raději jsem také zvolil repelent. Po přečtení několika diskuzí a následně i recenzí jsem se rozhodl zajít si do lékárny pro ten zázrak Protector. Nevěřil jsem, že by to byl takový boom, ale mile mě opravdu překvapil. Dlouho vydržel jak deklarují (mám zkušenost s jednou aplikací na 7 hodin). Odpudil všechno co měl :) Takže jo funguje to!!!

   Srp 10, 2014

  Stránky

  Přidat komentář

  Reklama

  Reklama